Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Co zrobić z Pucharem Świata?

Co zrobić z Pucharem Świata?

fot. FIVB

Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do siatkarskiego Pucharu Świata, ale okazuje się, że bardziej niż nobilitacją może okazać się to problemem. – Znowu dla światowej federacji kasa jest ważniejsza niż zdrowie zawodników. To bardzo przykre – mówi Marcin Możdżonek, były kapitan polskiej kadry i dwukrotny medalista PŚ.

W poprzednich latach start w Pucharze Świata był zaszczytem i nobilitacją, a najlepsze zespoły globu ubiegały się o prawo startu w turnieju organizowanym co cztery lata w Japonii. Teraz ranga imprezy gwałtownie zmalała, bo Światowa Federacja Piłki Siatkowej ogłosiła, że w 2019 roku w Pucharze Świata nie będzie można wywalczyć olimpijskiej kwalifikacji. W poniedziałek FIVB dolała jeszcze oliwy do ognia, informując, że PŚ zostanie rozegrany w dniach 1–15 października 2019 roku, zaledwie dwa dni po finale mistrzostw Europy! Jakim cudem najlepsze zespoły mają pogodzić udział w obu imprezach?To bzdura, kompletnie nietrafiony pomysł, żeby nie powiedzieć gorzej. Dwa razy uczestniczyłem w Pucharze Świata, w którym w 14 dni trzeba rozegrać 11 spotkań. W połowie turnieju powłóczyliśmy nogami, ale walczyliśmy, bo stawką były olimpijskie paszporty. A teraz? Najlepsi zawodnicy mają się zabijać w towarzyskiej imprezie? Znowu dla światowej federacji kasa jest ważniejsza niż zdrowie zawodników. To bardzo przykre – mówi Marcin Możdżonek, były kapitan polskiej kadry i dwukrotny medalista PŚ.

Niefortunna data japońskiego turnieju ma jednak zostać zmieniona. Przegląd Sportowy informuje, że działacze FIVB… zapomnieli o mistrzostwach Europy. – Ustalając z Japończykami termin PŚ, nie mieli świadomości, że dwa dni wcześniej kończą się mistrzostwa Kontynentu – mówi na łamach PS członek władz FIVB Mirosław Przedpełski.

Nie wiem, jak potraktujemy Puchar Świata, ale niektórzy zawodnicy będą musieli odpocząć i nie wystąpią we wszystkich turniejach. Najważniejsze są dla nas kwalifikacje olimpijskie i mam nadzieję, że działacze PZPS to rozumieją – mówi trener reprezentacji Polski Vital Heynen, który 9 listopada spotka się w Warszawie z władzami związku. – Na miejscu selekcjonera wysłałbym do Japonii reprezentację juniorów albo kadrę B, ale znając FIVB, zaraz pojawi się zapis, że w składzie na Puchar Świata musi się znaleźć 9 zawodników z poprzedniej dużej imprezy – mówi Możdżonek.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved