Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Dwa złote i jeden brązowy medal w akademickich ME w plażówce

Dwa złote i jeden brązowy medal w akademickich ME w plażówce

Doskonały wynik uzyskali w Splicie na akademickich mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej reprezentanci Polski. Złoty i brązowy medal w siatkówce plażowej kobiet oraz złoty medal w siatkówce plażowej mężczyzn udokumentowały dominację biało-czerwonych w turnieju EUSA Split 2017.

W Splicie zakończyły się akademickie mistrzostwa w siatkówce plażowej. Doskonale w nich spisały się polskie pary, które wywalczyły aż trzy medale.

Złoto w turnieju panów zdobyli Stanisław Wawrzyńczyk (w hali AZS Częstochowa) oraz Piotr Ilewicz. W półfinale biało-czerwoni wygrali z zespołem Politechniki Monachium 2:0 w setach do 14 i 17. W meczu finałowym Polacy reprezentujący barwy Uniwersytetu Warszawskiego zmierzyli się siatkarzami Uniwersytetu Wileńskiego. Pierwszy set był niezwykle zacięty. W końcówce zarówno Litwini, jak i nasi reprezentanci mieli piłki setowe, ostatecznie Wawrzyńczyk i Ilewicz wygrali 30:28. W drugim secie Polacy triumfowali do 18 i stanęli na najwyższym stopniu podium.

Do półfinałów w turnieju żeńskim awansowały dwie polskie pary. Klaudia Świstek w parze z Agatą Oleksy (od kilku tygodni Wawrzyńczyk, prywatnie żoną Stanisława Wawrzyńczyka) pokonały w walce o finał duet z Brna, wygrywając dość szybko w setach do 15 i 10. W drugim meczu półfinałowym Marta Szajer i Dominika Bałdys (w hali obie reprezentowały barwy MCKiS-u Jaworzno w ostatnim sezonie) stoczyły zacięty pojedynek z siatkarkami reprezentującymi uniwersytet w Grazu. Pierwszy set po emocjonującej końcówce padł łupem Polek (23:21), w drugiej partii Austriaczki jednak zrewanżowały się i wygrały do 19. W tie-breaku biało-czerwone niestety nie dały rady rywalkom i przegrały do 11. Szkoda, bo polski finał akademickich ME wyglądałby imponująco.

W meczu o brązowy medal Szajer i Bałdys pokonały siatkarki z Brna do 13 i 17 i stanęły na najniższym stopniu podium. Finał świetnie zaczął się dla Agaty Wawrzyńczyk (w hali siatkarkę ekstraklasowego ŁKS-u Commercecon Łódź) i Klaudii Świstek (ostatnio Nike Węgrów), które wysoko pokonały parę z Grazu 21:13. W drugiej partii Austriaczki postawiły poprzeczkę nieco wyżej, ale Polki również nie dały im zbyt wielu szans. Wygrały do 16 i zdobyły złote medale EUSA Split 2017. Obie polskie żeńskie pary reprezentowały Uniwersytet Warszawski.