Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. C: Dwa tie-breaki, awans wciąż sprawą otwartą

Złota LE M, gr. C: Dwa tie-breaki, awans wciąż sprawą otwartą

Środowe mecze grupy C złotej Ligi Europejskiej mężczyzn zakończyły się po tie-breakach. Finlandia pokonała 3:2 Hiszpanię i zachowała fotel lidera tabeli, mając 2 punkty przewagi nad Portugalią. Portugalczycy pokonali na wyjeździe Czechów i ciągle liczą się w walce o awans do Final Four.

Finowie bardzo dobrze rozpoczęli mecz w Turku z reprezentacją Hiszpanii. Prowadzili cały czas w pierwszym secie i mimo pogoni rywali w końcówce wygrali go do 23. Podopieczni trenera Tuomasa Sammelvuo mieli również przewagę w drugiej partii, jednak od stanu 21:20 zupełnie stanęli. Przyjezdni to wykorzystali i wygrali do 22, wyrównując stan spotkania. Gospodarze zabrali się ostro do pracy w secie trzecim. Szybko wypracowali sobie przewagę i tym razem nie dali się zaskoczyć rywalom. Utrzymali prowadzenie do końca, wygrali do 20 i ponownie objęli prowadzenie w spotkaniu.

Czwarta partia była wyrównana – na początku przewagę mieli Finowie, ale już po drugiej przerwie technicznej to Hiszpanie przejęli inicjatywę. Świetnie w ataku spisywali się Miguel Fornes (16 pkt.) i Augusto Colito (14 pkt.). Goście wygrali 25:21, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii początek należał do Hiszpanów, potem jednak Finowie przejęli inicjatywę. Po zmianie stron boiska to oni dominowali i pewnie wygrali 15:11. W zwycięskim zespole 21 punktów zdobył Samuli Kaislasalo, a po 16 oczek na swoim koncie mieli Elviss Krastins i Anti Makinen. Taki wynik oznacza, że Finowie na dwie kolejki przed końcem zachowali fotel lidera, a Hiszpanie stracili już szanse awansu do turnieju finałowego.

Finlandia – Hiszpania 3:2
(25:23, 22:25, 25:20, 21:25, 15:11)

Finlandia: Lankinen (4), Krastins (16), Siirila (11), Kaurto (12), Kaislasalo (21), Makinen (16), Kerminen (libero) oraz Sinkkonen
Hiszpania: Trinidad (1), Jimenez (4), Vigil (9), Villena (5), Fornes (16), Del Carmen (8), Fernandez (libero) oraz Colito (14), Rodriguez (12), Bugallo, Gamiz (libero) i Lorente (1)

W Pradze reprezentacja Czech podejmowała Portugalię. Czesi, którzy mają zapewniony udział w turnieju finałowym Ligi Europejskiej, jako gospodarz fazę grupową traktują mocno eksperymentalnie, a trener Michal Nekola ma sporo czasu na sprawdzenie swoich wszystkich zawodników. W dwóch pierwszych setach gospodarze dominowali i pewnie wygrali je do 19. Skuteczni w czeskiej ekipie byli zwłaszcza Donovan Dzavoronok (23 pkt.) oraz Michal Finger (26 pkt.).

Sytuacja zmieniła się w secie trzecim. Wprawdzie Czesi na drugiej przerwie technicznej mieli trzy punkty przewagi, jednak ją stracili i set rozstrzygnął się w końcówce na przewagi. Lepsi okazali się Portugalczycy, którzy po wygranej 29:27 wrócili do gry. W kolejnej partii podopieczni trenera Hugo Silvy poszli za ciosem i pokonali Czechów 25:21, doprowadzając do wyrównania. W decydującej partii Portugalczycy cały czas mieli niewielką przewagę, którą dowieźli do końca. Tym samym pokonali Czechów na ich terenie i podobnie jak Finowie mają trzy zwycięstwa na koncie i dwa punkty straty do lidera, wciąż licząc się w grze o awans. Najskuteczniejszym graczem w zwycięskiej ekipie był Alexandre Ferreira, który zdobył 24 punkty.

Czechy – Portugalia 2:3
(25:19, 25:19, 27:29, 21:25, 13:15)

Czechy: Dzavoronok (23), Finger (26), Michalek (2), Sobotka (6), Janouch (2), Patocka (5), Monik (libero) oraz Hadrava (1), Sulista (4), Pfeffer (libero) i Hysky (1)
Portugalia: Cveticanin (10), Ferreira M. (13), Ferreira A. (24), Simoes (5), Martins P. (5), Tavares (4), Fidalgo (libero) oraz Ferreira C., Martins L. (7) i Sequeira (2)