Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. C: Białorusini umocnili się na pozycji lidera

Złota LE M, gr. C: Białorusini umocnili się na pozycji lidera

Między Białorusią, a Ukrainą rozstrzygnie się rywalizacja o pierwsze miejsce w klasyfikacji grupy C Ligi Europejskiej. Na jedną kolejkę przed końcem fazy grupowej Białoruś ma dwa punkty przewagi nad Ukrainą. W rywalizacji 5. kolejki siatkarze obu ekip zgarnęli komplet punktów.

Zgodnie z przewidywaniami zakończyły się mecze w grupie C. Jako pierwsi Ukraińcy podejmowali rywali z Czech, już pierwsze akcje spotkania mogły zwiastować problemy siatkarzy z Czech. Podopieczni trenera Krastina utrzymywali przewagę w ataku, zarówno w pierwszych akcjach, jak i w kontratakach. Wiodąca postacią w swoim zespole był Ian Iereszczenko, zdobywca 16 punktów w meczu. Pierwsza wyższe prowadzenie to trzypunktowy dystans podczas pierwszej przerwy technicznej. Utrzymując blisko 65%- skuteczność zagrań na siatce Ukraińcy sprawiali wrażenie ekipy kontrolującej sytuację, atutem w grze wicelidera grupy C była regularność w polu serwisowym i przy stanie 16:10 niemal pewne było, że Czesi już nie odwrócą losów seta. Trener Nekola ratował się jeszcze zmianami, jednak poza dość regularnym Fingerem niewiele wskazywało na zmianę losów seta. Po wygranej do 20 odsłonie premierowej równie udany dla Ukraińców był kolejny set spotkania, wraz z rozwojem rywalizacji coraz lepiej wyglądała skuteczność Iereszczenko i jego kolegów. Ta partia miała dość podobny przebieg do partii premierowej. Trzeci set okazał się formalnością, po znakomitym początku Ukraińcy prowadzili 16:7, utrzymując przewagę we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła podopieczni Ugisa Krastinsa rozprawili się z rywalem w nieco pomad godzinę.

Ukraina- Czechy 3:0
(25:20, 25:20, 25:13)

Ukraina: Poluian (6), Wieckji (15), Drozd (8), Kowalczuk (2), Semeniuk (10), Jereszczenko (16), Browa (libero) oraz Didenko
Czechy: Zajicek (5), Finger (14), Patocka (4), Galabov (12), Bartos (1), Janouch, Pfeffer (libero) oraz Hadrava, Sobotka (3), Srb, Janku i Kopacek (libero)

Nieco więcej czasu potrzebowali siatkarze reprezentacji Białorusi, chociaż wygrana gości była zagrożona tylko w odsłonie premierowej. Pierwszy set to właśnie udany początek Finów, którzy powadzili kolejno 8:3, 16:13. Spora w tym zasługa Joonasa Jokela, który nie rozpoczynał meczu w wyjściowym składzie, dobra zmiana trenera Finów nie wystarczyła do sukcesu. W kluczowej fazie seta Białorusini zdołali odwrócić losy rywalizacji, prowadząc 21:20. Mimo że skuteczność na siatce sprzyjała miejscowym finalnie to Białoruś wygrała ten fragment meczu. Tym co zrobiło różnice była liczba niewymuszonych błędów własnych, przy dziesięciu potknięciach Finów podopieczni Vitara Beksha sprezentowali rywalom tylko trzy oczka. Wyciągając wnioski z odsłony premierowej w kolejnych partiach spotkania to goście reagowali lepiej, do roli lidera swojego zespołu wyrósł zdobywca 13 punktów – Siarhei Busel. W kolejnych partiach meczu poprawie uległa czujna gra w bloku siatkarzy z Białorusi, tym razem od pierwszych akcji kilkupunktowa zaliczka sprzyjała przyjezdnym, wygrywając kolejno do 23 i 20 reprezentanci Białorusi wybronili pozycje lidera.

Finlandia – Białoruś 0:3
(22:25, 23:25, 20:25)

Finlandia: Haapakoski (1), Makinen (9), Ronkainen (7), Sinkkonen (3), Kaislasalo (7), Porkka (7), Breilin (libero) oraz Suihkonen, Jokela (16) i Ivanov (1)
Białoruś: Radziuk (9), Busel (13), Szmat (10), Miskewicz (10), Kuklinski (8), Kurasz (2), Aplevicz (libero) oraz Babkewicz, Szkredau, Kudrashou, Ciuszkewicz i Wasz