Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Złota LE M, gr B: Niepokonani Turcy, rewanż Holendrów

fot. CEV

Siatkarze reprezentacji Turcji zanotowali kolejne, czwarte zwycięstwo w Złotej Lidze Europejskiej. Dotychczas nie ma mocnych na Turków. Rewanż za zeszły tydzień udał się natomiast Holendrom, którzy po tie-breaku pokonali Ukraińców.

Turcy do spotkania z reprezentacją Słowenii przystępowali jako zdecydowany faworyt. Na korzyść reprezentacji Turcji przemawiał nie tylko bilans dotychczas trzech (wszystkich) wygranych spotkań. Podopieczni Nedima Özbeya w pierwszych meczach fazy grupowej Złotej Ligi Europejskiej pokazali się z bardzo dobrej strony, najlepsze noty zbierał Baturalp Burak Güngör, który uwzględniając dotychczasowe noty, jest liderem swojego zespołu. Z tej roli as Turków wywiązał się również tym razem, prowadząc Turków do triumfu.Spotkanie otwierające tę kolejkę zmagań w grupie B Ligi Europejskiej było wyjątkowo jednostronnym widowiskiem. Słoweńcy tylko w odsłonie premierowej (wygranej przez Turków do 22) byli w stanie dotrzymać kroku rywalom. Początki spotkania zapowiadały walkę ze strony zespołu Samo Miklavca. Słoweńcy mogli się pochwalić nawet czteropunktową zaliczką, szybko jednak oddali kontrolę rywalom. Szczególnie widoczne były dysproporcje między obiema drużynami w skuteczności zagrań na siatce. Wystarczy wspomnieć, że najlepiej punktujący reprezentacji Słowenii – Jernej Detela mógł się pochwalić 25-procentowym poziomem efektywności zagrań na siatce. Po pierwszej partii meczu goście poprawili swój poziom skuteczności zagrań na siatce, to jednak nie wystarczyło. Słoweńcy oddawali rywalom w prezencie coraz więcej punktów. Miejscowi nie czekali biernie na prezenty ze strony rywali. Niezmiennie nie zawodził Gungor, mocnym punktem Turków była również czujna gra w bloku. Przy takiej grze siatkarzy z Turcji rywale byli bezradni. Drugi i trzeci set to dominacja podopiecznych Nedima Özbeya, którym do triumfu wystarczyła nieco ponad godzina.

Turcja – Słowenia 3:0
(25:22, 25:15, 25:19)

Składy zespołów:
Turcja: Matic (5), Gungor (16), Savas (7), Toy (6), Yenipazar (5), Gokgoz, Mert (libero) oraz Demirciler (libero) oraz Aydin (11), Capkinoglu (2) i Lagumdzija (1)
Słowenia: Kozamernik (8), Planinsic, Detela (12), Stalekar (1), Klobucar (2), Stern Z. (9), Toman (libero) oraz Jereb, Okroglic (4), Videcnik (1) i Mijatovic (2)

Mimo że to Ukraińcy występują w roli obrońcy trofeum w rywalizacji Ligi Europejskiej, dotychczasowy bilans reprezentacji Ukrainy nie jest tak imponujący, jak ma to miejsce w przypadku Turków. W dotychczas rozegranych spotkaniach podopieczni Ugisa Krastinsa triumfowali dwa razy, podczas gdy na trzy rozegrane spotkania Holendrzy wygrali tylko jeden raz. Przed tygodniem siatkarze obu ekip rywalizowali w holenderskim Apeldoorn, wówczas 3:2 wygrali goście. Tym razem Holendrom udało się zrewanżować.

Po ostatniej wygranej nieco więcej plusów przemawiało na korzyść siatkarzy z Ukrainy, tym bardziej przy dobrej dyspozycji Olega Płotnickiego. Lider reprezentacji Ukrainy tym razem na konto swojego zespołu zapisał 21 oczek, drugi najlepiej punktujący – Wasyl Tupchii dopisał 16 punktów. Po drugiej stronie siatki znakomite zawody rozegrał Nimir Abdel-Aziz i to właśnie ten zawodnik został bohaterem swojego zespołu. Pierwsze akcje spotkania pozwalały myśleć, że po raz kolejny triumfują Ukraińcy, mocny początek zespołu trenera Krastnisa miał odzwierciedlenie na tablicy wyników. Przy 71-proc. skuteczności Ukraińców Holendrzy byli bez szans. Siatkarze Oranje szybko wrócili do swojej dobrej gry, tym razem utrzymując wyższą efektywność zagrań z pierwszej akcji, dzięki temu to Nimir Abdel-Aziz i jego koledzy prowadzili 2:1 w spotkaniu. Podobnie jak przed tygodniem triumfatora musiał wyłonić tie-break. Przy 60 proc. efektywności na siatce lidera Holendrów Ukraińcy byli bez szans, ulegając rywalom 10:15 i w całym meczu 2:3.

Ukraina – Holandia 2:3
(25:22, 17:25, 20:25, 25:23, 10:15)

Składy zespołów:
Ukraina: Płotnicki (21), Drozd (8), Kowalczuk (1), Semeniuk (13), Tupchii (16), Kowalow (10), Fomin (libero) oraz Kisiliuk i Didenko (3)
Holandia: Van Haarlem (2), Van Garderen (5), Plak (7), Ter Maat (2), Parkinson (11), Andringa (3), Sparidans (libero) oraz Keemink, Jorna (4), Smit i Abdel-Aziz (26)

Zobacz również:
Wyniki i tabela grupy B Złotej Ligi Europejskiej

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Europejska

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-05-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved