Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. A: Turcja z kompletem zwycięstw pewna awansu do FF

Złota LE M, gr. A: Turcja z kompletem zwycięstw pewna awansu do FF

Podopieczni Andreja Kravarika nie zaliczą początku zmagań Ligi Europejskiej do udanych, po czterech meczach Słowacy mają na koncie skromny dorobek trzech punktów, tym razem nasi południowi sąsiedzi musieli uznać wyższość rywali z Łotwy. Tego typu problemów nie mają reprezentanci Turcji, zdecydowany lider grupy A tym razem wypunktował rywali z Belgii.

Arena zmagań pierwszego meczu czwartej kolejki rywalizacji grupy A była hala w słowackim Humenne. Gospodarze mecz rozpoczęli nieźle, dotrzymując kroku wyżej notowanym rywalom. Od pierwszych akcji meczu do roli lidera swojego zespołu wyrastał Filio Gavenda, najlepiej punktującemu reprezentacji Słowacji towarzyszył Tomas Krisko. Walka punkt za punkt trwała tylko do stanu 7:8, później to goście przystąpili do ataku. Nie bez znaczenia były błędy własne ekipy trenera Kravarika. Sygnał do ataku dał swoim kolegom Ozolins, trzypunktowa zaliczka była dopiero początkiem dominacji (13:16). Miejscowi zniwelowali stratę w końcówce seta, jednak siła serwisu Łotyszy i czujna gra w bloku dopełniły formalności.

Odsłona kolejna była dość jednostronnym widowiskiem, już w jednym z pierwszych ustawień podopieczni Avo Keel’a zbudowali znaczna przewagę to zdało i triumfując do 15 siatkarze z Łotwy byli o krok od celu. Poprawa efektywności w zagraniach z pierwszych akcji po stronie Słowaków widoczna była już w drugim secie, w odsłonie trzeciej nasi południowi sąsiedzi wypracowali 76% skuteczność zagrań w ataku. Pomocną dłoń podali rywalom Łotysze, popełniając aż 10 niewymuszonych błędów własnych, Również trener Keel próbował ratować się zmianami, w tej partii przyjezdni nie byli w stanie odwrócić losów seta (25:16). Tego tempa gospodarze nie utrzymali do końca, na skuteczności stracił również Gavenda. Podobnie jak w trzecim secie również w tej partii to siatkarze z Łotwy mylili się częściej, te pomyłki były po części efektem ryzyka podejmowanego w polu serwisowym. Mocny start i prowadzenie 8:2 praktycznie ustawiły przebieg seta, mimo potknięć Łotysze utrzymali tę przewagę, triumfując 25:21.

Słowacja – Łotwa 1:3
(22:25, 15:25, 25:16, 21:25)

Słowacja: Krisko (11), Ondorvic (5), Lux (8), Zatko (1), Gavenda (13), Kyjanica (1), Vitko (libero) oraz Jendrejcak (2), Palgut (2), Lamanec (2), Kovac (2), Kurej (libero), Firkal (1) i Pavelka (3)
Łotwa: Svans (10), Abolins (9), Petrovs (5), Platacs (11), Ozolins (16), Adamovics (10), Ivanovs (libero) oraz Jansons J., Vanags (1), Blumbergs (1) i Jansons R.

Trzecią porażkę zanotowali również siatkarze reprezentacji Belgii, tym razem uznając wyższość lidera swojej grupy – reprezentacji Turcji. Już odsłona premierowa pokazała dobrą dyspozycję Turków, mimo walki ze strony Belgów to właśnie zespół Nedima Ozbeya dominował na siatce. Trudno nie wspomnieć o nieco przebudowanym składzie Belgów- od początku rywalizacji w zespole trenera Van Brechta brakowało Sama Deroo i Thomasa Rousseaux. W meczu czwartej kolejki Belgowie dotrzymywali kroku rywalom tylko w drugiej partii, wygranej do 23, trzecia i czwarta partia to ponownie przewaga Turków, w żadnej z tych partii siatkarze z Belgii nie zdołali przekroczyć progu 20. zdobytych punktów.

Turcja – Belgia 3:1
(25:20, 23:25, 25:14, 25:16)