Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. A: Słowacja pokonała Szwecję, Estonia lepsza od Belgii

Złota LE M, gr. A: Słowacja pokonała Szwecję, Estonia lepsza od Belgii

Po ostatnim weekendzie szkoleniowcy Szwecji i Słowacji nie mieli powodów do optymizmu. Nasi południowi sąsiedzi grając u siebie, ulegli Estonii 1:3. Również Szwedzi nie wykorzystali atutu gry na własnym terenie, ulegając Belgom. W porównaniu z ostatnim meczem Andrej Kravarik wprowadził dwie zasadnicze zmiany, do składu wrócił Tomáš Kriško (zastępując Patrika Lamanca), a w miejsce kontuzjowanego Filipa Palguta pojawił się Jakub Hriňák. Co ciekawe 27-letni rozgrywający Słowaków tym meczem zadebiutował w kadrze narodowej. W szeregach Szwedów obyło się bez zmian, as zespołu Johana Isacssona – Marcus Nilsson  nie będzie występował w tegorocznej Lidze Europejskiej.

Tym razem Słowacy wykorzystali atut gry na własnym terenie. Podopieczni Andreja Kravarika zdominowali rywali we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Szczególnie widoczna była przewaga gospodarzy w bloku. Przy 7 punktach zdobytych w ten sposób przez Słowaków Szwedzi zdobyli tylko jedno oczko. Znakomicie intencje rywali odczytywał Emanuel Kohut, środkowy na co dzień występujący w GKS-ie Katowice zdobył cztery punkty, nieźle prezentując się w ataku. Mocnymi punktami Słowaków byli również Matej Patak i Tomas Krisko. Po mocnym starcie w meczu do głosu doszli przyjezdni i to oni prowadzili 16:12. Miejscowi odwrócili losy seta, wygrywając 25:23. W drugim secie Słowacy uaktywnili się w polu serwisowym, jeszcze pewniej pokonując rywali. Zryw Szwedów i dobra gra  Gustavsson przedłużyły losy rywalizacji, jednak w czwartym secie goście nie mieli zbyt wiele do powiedzenia.

Słowacja – Szwecja 3:1
(25:23, 25:18, 19:25, 25:16)

Słowacja: Krisko (15), Kohut (10), Jancura (2), Mlynarcik (9), Patak (12), Presinsky (4), Turis (libero) oraz Hrinak, Vitko (libero), Ihnat, Petras (6) i Firkal (3)
Szwecja: Gustavsson (25), Pettersson (7), Nilsson W. (7), Sundberg (7), Lindberg (10), Nielsen (2), Wijk (libero) oraz Lushtaku

W drugim meczu tej grupy swoją pierwszą porażkę odnieśli prowadzeni przez Andreę Anastasiego Belgowie. W składzie zespołu ponownie zabrakło Sama Deroo. Gorszy dzień zanotował inny znany z plusligowych parkietów zawodnik – Tomas Rousseaux i praktycznie na przestrzeni całego spotkania podopieczni trenera Anastasiego musieli gonić rywali. Estończycy zagrali równie pewnie jak w swoim pierwszym meczu, trener Cretu miał powody do optymizmu, jedynie trzeci (przegrany na przewagi) set kładł się cieniem na dobrej grze reprezentantów Estonii. Tylko w tej partii Taht i jego koledzy popełnili 11 błędów własnych, potknięć nie ustrzegli się również Belgowie – odwdzięczając się 10. punktami.

Sporym plusem Estończyków, powalającym szybko zbudować przewagę, była dominacja na siatce. Rozkład sił w ataku i podobne noty Venno i Tahta nie były bez znaczenia. Początek meczu to właśnie popis gry siatkarzy trenera Cretu. Już w pierwszych akcjach Estończycy zbudowali kilkupunktowa zaliczkę, a wraz z rozwojem seta dystans wzrastał. W odsłonie premierowej Belgowie nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, nawet błędy własne rywali nie uratowały zespołu Andrei Anastasiego. W tym secie Belgia przegrała do 16, z czego 8 punktów to oczka zdobyte po błędach rywali. Nieco lepiej dla zespołu Anastasiego ułożył się kolejny set, tym razem Rousseaux i jego koledzy osiągnęli próg 20 puntów zdobytych w secie. Prawdziwa walka do końca to jednak trzeci set spotkania. Tym razem od pierwszych akcji lepiej prezentowali się Belgowie, nie obyło się bez rotacji w składzie. Reprezentanci Belgii mogli partię wygrać spokojnie, prowadzili już nawet 16:12, pozwalając dojść do głosu rywalom. Po emocjonującej walce z wygranej cieszyli się podopieczni trenera Anastasiego. W czwartej partii wszystko wróciło do normy, pewność w ataku i czujność w bloku pozwoliły Estończykom dopełnić formalności.

Estonia – Belgia 3:1
(25:16, 25:20, 27:29, 25:17)

Estonia: Toobal (3), Teppan (17), Taht (15), Venno (16), Tammemaa (8), Aganits (12), Rikberg (libero) oraz Kollo (1) i Tamme
Belgia: Klinkenberg (12), Pardon (7), Cox (14), Valkiers, Rousseaux  (3), Van de Velde (1), Lecat (libero) oraz Grobelny (12), Stuer (libero), Van Walle, Peeters (1), Cosemans (2) i De Beul