Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. A: Pewne wygrane Szwedów i Belgów

Złota LE M, gr. A: Pewne wygrane Szwedów i Belgów

fot. CEV

W rywalizacji złotej grupy A na kolejkę przed końcem rywalizacji pewni awansu mogą być reprezentanci Belgii i Estonii. Swoje szanse zaprzepaścili Słowacy, ulegając dotychczas mającym na koncie komplet porażek Szwedom. W drugim ze spotkań triumfowali Belgowie, jednak to Estonia pozostała liderem zestawienia.

Dla podopiecznych Andreja Kravarika spotkanie ze Szwedami było walką o zatrzymanie chociażby matematycznych szans na awans. Tym bardziej, że Słowacy swój mecz rozgrywali dzień wcześniej, jeszcze przed zgarnięciem kompletu oczek przez podopiecznych trenera Andrei Anastasiego. Słowacy swoje nadzieje mogli pokładać w Tomasie Krisko, który w tegorocznych rozgrywkach był najlepiej punktującym zawodnikiem swojego zespołu, dorobek 47 oczek Słowaka prezentował się skromnie przy 72 oczkach lidera Szwedów – Gustavssona. Mimo to Słowacy byli faworytem meczu, reprezentacja Szwecji do meczu podchodziła z dorobkiem kompletu porażek.Lider zespołu prowadzonego przez Johana Isacssona nie zawiódł również tym razem, Gustavsson na konto swojego zespołu zapisał 20 oczek, utrzymując blisko 50-procentową skuteczność zagrań. Podobne noty wypracował będący najpewniejszym punktem reprezentacji Słowacji – Peter Mlynarcik (17 punktów i 47% skuteczności zagrań). Wbrew temu, na co mógłby wskazywać końcowy wynik, spotkanie było zacięte i Szwedzi cieszyli się z wygranej dopiero po 1,5-godzinnej walce. W odsłonie premierowej średnio dwupunktowa zaliczka sprzyjała ekipie Andreja Kravarika, w kluczowym momencie seta wyższy poziom skuteczności sprzyjał Gustavssonowi i jego kolegom. Podobny przebieg miała odsłona kolejna, także tym razem więcej plusów przemawiało na korzyść naszych południowych sąsiadów. Słowaków pogrążyły błędy własne, 9 pomyłek w secie musiało się odbić na wyniku. Po raz kolejny w grze na przewagi triumfowali Szwedzi. Trzeci set był już formalnością, siła serwisu Gustavssona zrobiła swoje i pierwsza wygrana Szwedów w Lidze Europejskiej stała się faktem.

Szwecja – Słowacja 3:0
(27:25, 32:30, 25:21)

Składy zespołów:
Szwecja: Gustavsson (20), Ahremark (7), Pettersson (8), Sundberg (9), Linberg (9), Lushtaku (4), Eriksson (libero) oraz Ekstrand (1), Nilsson i Link (1)
Słowacja: Krisko (11), Kohut (9), Hrinak, Mlynarcik (17), Patak (7), Presinsky (3), Vitko (libero) oraz Jancura, Ihnat, Macko (3), Petras (1) i Firkal (3)


Będący zdecydowanym faworytem drugiego meczu Estończycy dotychczas nie odnieśli żadnej porażki. W przeciwieństwie do pierwszego meczu obu drużyn Belgowie tym razem mogli jednak liczyć na jednego ze swoich liderów. Etap odpoczynku po sezonie ligowym Sam Deroo ma już za sobą, skrzydłowy Czerwonych Smoków już w poprzedniej kolejce mógł wesprzeć swój zespół. Andrea Anastasi miał jednak inny problem, uraz wykluczył z gry Tomasa Rousseaux, miejsce znanego z PlusLigi zawodnika zajął Elias Thys. Rotacje w składzie nie zaszkodziły Belgom, którzy wygrali bez straty seta.

Wykorzystując komfort, jaki dała pewność awansu, trener Anastasi dał jednak szansę gry zawodnikom dotychczas otrzymującym mniej szans. I tak w pełnym wymiarze zagrali m.in. Van Walle czy De Beul. Od pierwszych akcji na boisku pojawił się również Sam Deroo. Początki spotkania to wymiana sił w ataku, siatkarze obu ekip popełniali tyle samo błędów własnych, w grze na przewagi elementem robiącym różnicę była czujna gra w bloku Belgów. Najjaśniejszym punktem zespołu Andrei Anastasiego był zdobywca 14 oczek Igor Grobelny. Walka i gra na styku, jakiej można było oczekiwać, patrząc na dotychczasowe poczynania obu ekip, zakończyła się na etapie pierwszej partii. Wraz z rozwojem meczu coraz lepiej wyglądała efektywność Belgów w zagraniach z pierwszej akcji. Szczególnie udany dla zespołu trenera Anastasiego był drugi set, w który Deroo i jego koledzy mogli się pochwalić 70-procentową skutecznością. Równie udana była odsłona trzecia.

Belgia – Estonia 3:0
(29:27, 25:19, 25:19)

Składy zespołów:
Belgia: Deroo (9), D’Hulst (2), Grobelny (14), Van Walle (6), De Beul (10), Van de Velde (5), Stuer (libero) oraz Klinkenberg, Cox (7) i Valkiers
Estonia: Toobal, Teppan (6), Taht (8), Kollo (9), Tammemaa (6), Aganits (7), Rikberg (libero) oraz Venno (5), Tamme i Keel

Zobacz również:
Wyniki i tabela grupy A złotej Ligi Europejskiej

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Europejska

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-06-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved