Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. A: Pewna wygrana Turków, Belgowie lepsi od Słowaków

Złota LE M, gr. A: Pewna wygrana Turków, Belgowie lepsi od Słowaków

W tureckim Sivas rywalizację złotej grupy Ligi Europejskie zainaugurowało spotkanie Turcji z Łotwą, miejscowi wykorzystali przewagę własnego terenu nie zostawiając rywalom złudzeń. Swoje szanse Łotysze mieli w drugiej partii spotkania, końcówkę rozstrzygana na przewagi wygrali Turcy. Bardziej zacięty był drugi mecz grupy A, w którym po tie-breaku Belgowie 3:2 pokonali Słowację.

Po rewolucji kadrowe i odmłodzeniu reprezentacji, jaka kilka lat temu dotknęła Turków zespół Nedima Ozbeya utrzymuje swój trzon. Doświadczenie na parkietach Ligi Europejskiej po raz kolejny zaowocowało. W meczu z Łotyszami to gospodarze stawiani byli w roli faworyta i już początki spotkania potwierdziły, że takie typowanie nie było przypadkowe. Gospodarze od początku spotkania podejmowali ryzyko w polu serwisowym, a odrzucenie rywali od siatki przyniosło oczekiwane rezultaty i miejscowi rozpoczęli od prowadzenia 8:5. Kolejne celne serwisy duetu Eksi/Subasi sprzyjały budowaniu dystansu, tylko w tej partii podopieczni trenera Ozbeya zanotowali pięć asów serwisowych. Mocnym punktem w grze Turków była również czujność na siatce, nieco gorzej prezentowała się efektywność na siatce. Błędy popełniali jednak siatkarze obu ekip (przy notach w ataku 32% Turcji do 36% Łotwy). W końcówce partii gra się nieco unormowała (21:20), kluczowy fragment seta to jednak pewność na siatce Adisa Lagumdzija, najlepiej punktującego reprezentacji Turcji i wygrana 25:21.

Zdecydowanie ciekawsza była druga partia spotkania, wyciągając wnioski z pierwszego seta siatkarze obu drużyn ograniczyli liczbę prostych błędów własnych, przy ponad 50% efektywności siatkarzy obu ekip rywalizacja nabrała tempa. Niezmiennie najpewniejszym punktem gospodarzy był Adis  Lagumdzija, zdobywca 14 punktów w spotkaniu. Po drugiej stronie siatki brakowało tak zdecydowanego lidera, najwięcej problemów sprawiał rywalom duet Pekmans/ Petrovs. Przy wyrównanej grze w ataku gospodarze zbudowali sobie przewagę dzięki celnym zagrywkom i coraz lepszej grze w bloku, w kluczowej fazie seta było już 21:19 dla Turków, zryw Łotyszy doprowadził do walki punkt za punkt, więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy trenera Ozbeya. Dobrą zmianę w tej partii dał Metin Toy i wygrywając 26:24 gospodarze prowadzili już 2:0. W trzeciej partii emocje nieco opadły, od pierwszych akcji rytm gry narzucali gospodarze, kolejne akcje wykorzystywał Subasi, ponownie na boisku pojawił się Toy. W tej partii siatkarze z Turcji byli bezlitośni dla rywali, poza pięcioma asami serwisowymi notując 6 oczek zdobytych bezpośrednio blokiem, czujna gra na siatce dawała również początek kolejnym kontratakom i wygrywając 25:20 siatkarze z Turcji zgarnęli komplet punktów.

Turcja – Łotwa 3:0
(25:21, 26:24, 25:20)

Turcja: Durmaz (9), Subasi (13), Eksi (3), Gulmezoglu (6), Lagumdzija (14), Ulu (2), Mert (libero) oraz Unver, Aydin (1), Karasu (1), Toy (5), oraz Yatgin (1)
Łotwa: Vanags (5), Svans (5), Pekmans (9), Petrovs (3), Ozolins (9), Blumbergs (3), Ivanocs (libero) oraz Abolins (1) i Platacs (4)

W nieco innych składach niż w poprzednich latach przystąpili do rywalizacji siatkarze Belgii i Słowacji. W szeregach Belgów zabrakło doskonale znanych z PlusLigi Sama Deroo i Thomasa Rousseaux. Doświadczeni zawodnicy otrzymali nieco więcej wolnego od swojego szkoleniowca. Po zakończeniu reprezentacyjnej kariery przez Emanuela Kohuta przebudowa dotknęła również naszych południowych sąsiadów. Początki spotkania wskazywały, że mimo to podopieczni Andreja Kravarika poradzą sobie z rywalami.

Pewność w ataku Gawendy i celność zagrywek Luxa zagwarantowały Słowakom mocny start przy prowadzeniu 6:2, 11:3. Pojedyncze skuteczne zagrania Belgów na niewiele się zdały, 50% -skuteczność w ataku przy zaledwie 23% Belgów musiała mieć odzwierciedlenie na tablicy wyników i to Słowacja wygrywając 25:14 objęła prowadzenie w meczu. W kolejnej partii swoja dobrą grę kontynuował Filip Gavenda, zdobywca 20 punktów w meczu wyprowadził swój zespół na pierwsze wyższe prowadzenie (5:2), tym razem jednak gra się wyrównała (8:7), nie  było jednak zwrotu akcji, zagrania Lou Kindta nie wystarczyły do odwrócenia losów seta i po wygranej ekipy trenera Kravarika 25:21 wszystko wskazywało, że podobnie jak pierwszy mecz tej grupy również tym razem do wyłonienia zwycięzcy wystarczą trzy sety.

Zmiany w składzie reprezentacji Belgii, na jakie trener Brecht Van Kerckhove, zdecydował się po drugim secie (w tym zmiana na rozegraniu) przyniosły oczekiwane rezultaty. Po mocnym starcie tym razem to Belgowie dyktowali warunki gry, prowadząc 18:11. W reakcji na poczynania swoich zawodników również Andrej Kravarik rotował składem, efektywność Słowaków spadła jednak do 45%. Ta partia była najlepszym setem w wykonaniu Belgów (72% w ataku), a wygrana do 19 wygranej uskrzydliła Kindt’a i jego kolegów. Również czwarty set należał do siatkarzy z Belgii, niezłe zawody rozgrywał wprowadzony jeszcze w drugim secie Peters, zdobywca 15 punktów stanowił mocne wsparcie dla Kindt’a i po niespełna 2 -godzinnej walce konieczny był tie-break.

Decydujący set to gra na styku niemal cały czas, reki w ataku nie wstrzymywał Gavenda, liderowi rywali odpowiadał Kindt. Przy zmianie stron boiska po ataku Gavendy, jednak nie był to koniec emocji (13:13). W nerwowej końcówce nie zawodził Lou Kindt, prowadząc swój zespół do triumfu (15:13).

Belgia – Słowacja 3:2
(14:25, 21:25, 25:19, 25:21, 15:13)

Belgia: Kindt (29), Grobelny (10),  Peeters (1), Cosemans (1), Thys (11), Van de Velde (10), Stuer (libero) oraz Verstraete, Peters (8), Van Hoyweghen (1),  i Abinet
Słowacja: Krisko (16), Ondrovic (12), Lux (8), Zatko (3), Kovac (4), Gavenda (20), Kubs (libero) oraz Palgut, Lamanec (4), Kyjanica (5), Firkal i Pavelka (1)