Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Złota LE M: Estonia i Czechy w wielkim finale

Złota LE M: Estonia i Czechy w wielkim finale

fot. CEV

Wyniki meczów półfinałowych złotej Ligi Europejskiej nie przyniosły niespodzianek. Startujące z pozycji faworytów reprezentacje Estonii i Czech sprostały oczekiwaniom. Podopieczni trenera Cretu nie pozwolili urwać nawet seta Portugalczykom, w drugim meczu równie pewnie wygrali gospodarze turnieju finałowego.

W pierwszym półfinale spotkały się reprezentacje Estonii i Portugalii. Już dotychczasowe wyniki pokazały, że to zespół trenera Cretu startuje z pozycji faworyta. Rywalizując w grupie A, Estończycy wygrali 5 z 6 spotkań, awansując z pierwszego miejsca w grupie. Podobne wyniki w grupie C uzyskiwali Portugalczycy, mający w swoim składzie Alexandre Ferreirę, który pierwszą fazę rozgrywek zakończył z imponującym wynikiem 128 zdobytych punktów. Najlepszy z Estończyków – Robert Taht zanotował 88 oczek. Estonia i Portugalia spotkały się w pierwszym półfinale turnieju rozgrywanego w Karlowych Warach. Zarówno Estończycy, jak i Portugalczycy wiedzą, jak smakuje wygrana w Lidze Europejskiej, Estonia wygrywała bowiem w 2016 roku, Portugalia po złoto sięgała w 2010 roku.Wbrew temu, na co mógłby wskazywać końcowy wynik, pierwszy z półfinałów nie był jednostronnym widowiskiem. Mecz można podzielić na dwie części, o ile w odsłonie premierowej i partii drugiej o wygranej podopiecznych trenera Cretu decydowały niuanse i końcówki setów, to trzecia partia rozgrywana była pod dyktando Estończyków. Przede wszystkim siatkarzom z Estonii udało się powstrzymać Alexandre Ferreirę. Lider Portugalczyków miał problem z przebiciem się przez blok rywali. Przy grze na styku na początku meczu widoczna była dominacja Venno i jego kolegów w ataku. Przy zmienności sytuacji w dwóch pierwszych setów triumfatora musiały wyłonić końcówki rozstrzygane na przewagi. W nerwowych momentach nie zawodził Venno, zdobywca 15 oczek mógł liczyć na wsparcie Teppana. Trzeci set okazał się formalnością, podopieczni Hugo Silvy walczyli tylko do stanu 7:8, później do głosu doszli Estończycy i o oni wygrywając, zostali pierwszym finalistą.

Estonia – Portugalia 3:0
(26:24, 26:24, 25:18)

Składy zespołów:
Estonia: Toobal (2), Teppan (12), Venno (15), Kollo (7), Tammema (8), Aganits (10), Rikberg (libero) oraz Maar (libero), Tamme i Keel
Portugalia: Ferreira da Silva (8), Cveticanin (5), Ferreira M. (14), Ferreira A. (10), Martins (4), Tavares (2), Alvar (libero) oraz Monteiro, Simoes, Martins (2), Sequeira i Fidalgo (libero)


W drugim z półfinałów jeszcze trudniej było wskazać zdecydowanego faworyta. Turcja jako pierwszy zespół zagwarantowała sobie awans do turnieju finałowego, jednak to Czesi mieli komfort gry na własnym terenie. Reprezentacji Czech do awansu wystarczy cztery zwycięstwa w fazie grupowej. Najjaśniejszą postacią miejscowych był Donovan Dzavoronok. Sympatycy reprezentacji Czech na wygrana swojego zespołu w tych rozgrywkach czekają od 2004 roku. Teraz podopieczni Michala Nokola postawili pierwszy krok w kierunku powtórzenia tego rezultatu.

Dotychczas najlepiej punktujący zawodnik reprezentacji Czech nie zawiódł również tym razem. Jednak nie tylko Dzavoronok zasłużył na wyróżnienie. Rozkład sił w ataku po stronie reprezentacji Czech nie był bez znaczenia. Swojego kolegę wspierali Finger z Michalkiem. Rozczarowaniem mogła być postawa Metina Toya, jeden z bardziej znany zawodników zespołu Nedima Ozbeya tym razem nie przekroczył progu 40% skuteczności na siatce. Odsłonę premierową siatkarze obu drużyn rozpoczęli podobnie. Na dłuższej przestrzeni meczu żadna z ekip nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi. Podopieczni trenera Nekola szanowali sobie piłkę i to oni objęli prowadzenie w meczu. Jeszcze bardziej zacięty był drugi set meczu, rozstrzygamy na przewagi. W tej partii meczu Turcy spuścili nieco z tonu, a 10 punktów sprezentowanych gospodarzom po błędach własnych miało przełożenie na tablice wyników. Trzeci set to już zdecydowana przewaga Czechów i wygrana 3:0.

Turcja – Czechy 0:3
(22:25, 25:27, 20:25)

Składy zespołów:
Turcja: Matic (3), Gungor (12), Savas (13), Toy (4), Yenipazar (1), Gokgoz (6), Mert (libero) oraz Demirciler (libero), Aydin (3), Koc, Lagumdzija (libero) i Yatgin
Czechy: Dzavoronok (13), Finger (14), Michalek (13), Sobotka (7), Janouch (1), Zajicek (8), Monk (libero) oraz Hadrava (1), Bartos P. i Bartos A.

Zobacz również:
Wyniki turnieju finałowego złotej Ligi Europejskiej mężczyzn

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Europejska

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-06-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved