Strona Główna > Aktualności > Złota LE K: Szybkie półfinały dla Bułgarek i Węgierek

Złota LE K: Szybkie półfinały dla Bułgarek i Węgierek

W Budapeszcie rozpoczął się turniej finałowy złotej Ligi Europejskiej siatkarek. W meczach półfinałowych Bułgaria w trzech setach uporała się z Finlandią, a gospodynie w takim samym stosunku pokonały reprezentację Czech. W piątek Węgierki zagrają z Bułgarią o złote, a obie drużyny mają już zapewnione miejsce w Challenger Cup, którego zwycięzca stanie przed szansą walki o miejsce w Lidze Narodów.

W pierwszym z budapesztańskich finałów siatkarki Bułgarii zmierzyły się z reprezentacją Finlandii. Podopieczne trenera Iwana Petkowa od początku wzięły się ostro do pracy i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły z osłabionymi brakiem Pii Korhonen rywalkami 8:2. Siatkarki z Finlandii odrobiły część strat i po drugiej przerwie technicznej zmniejszyły straty do trzech punktów (18:21). W końcówce Bułgarki jednak nie dały się już dogonić. Pewnie wygrały 25:21 i objęły prowadzenie w meczu.

Początek drugiej partii znów należał do siatkarek z Bałkanów, które tym razem nie pozwoliły się rywalkom dogonić. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziły pięcioma puntami, na drugiej już ośmioma. Świetnie w ataku radziły sobie Silwana Czauszewa, Gergana Dimitrowa oraz Nasja Dimitrowa. Bezradne reprezentantki Finlandii w żaden sposób nie mogły nawiązać wyrównanej walki i przegrały wysoko do 13. Również w trzecim secie przewaga podopiecznych trenera Iwana Petkowa była ogromna, Bułgarki miały dużą przewagę w każdym elemencie gry i ponownie na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:8. Finlandia nie była w stanie już nic zrobić. Tym razem Bułgarki pozwoliły rywalkom zdobyć 14 punktów i pewnie awansowały do finału złotej Ligi Europejskiej.

Bułgaria – Finlandia 3:0
(25:21, 25:13, 25:14)

Bułgaria: Dimitrowa G. (13), Dimitrowa N. (13), Kitipowa (6), Rusewa (7), Karakaszewa (8), Czauszewa (14), Todorowa (libero) oraz Krastewa i Barakowa
Finlandia: Kokkonen (5), Vilponen (10), Alanko (2), Pihlajamaki (1), Karhu (8), Ohman (4), Sievanen (libero) oraz Kosonen, Laakkonen (2), Koljonen i Bjarregard-Madsen

W drugim meczu półfinałowym gospodynie turnieju zmierzyły się z reprezentacją Czech. Od samego początku pierwszej partii przewagę miały Węgierki, które szybko wyszły na prowadzenie 8:4. Podopieczne trenera Jana Jose de Brandta utrzymywały cały czas bezpieczną przewagę i bez problemu zakończyły pierwszego seta wygraną 25:21.

Początek drugiego seta należał do Czeszek, które dzięki skutecznej grze Michaeli Mlejnkovej (18 pkt.) prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Po powrocie na boisko obraz gry się zmienił i znów do głosu doszły Węgierki. Gospodynie szybko odrobiły straty i na drugiej przerwie technicznej to one prowadziły już trzema punktami. Podopieczne trenera Zdenka Pommera nie były w stanie już nawiązać wyrównanej walki i przegrały do 19.

Trzecia partia była niemal idealną kopią pierwszej. Węgierki prowadziły od początku do końca, spokojnie kontrolując przebieg gry. Świetnie w ataku spisywała się Greta Szakmary (21 pkt.), która ogromne wsparcie miała w Renacie Sandor (18 pkt.). Od stanu 21:18 gospodynie pozwoliły rywalko na zdobycie już tylko jednego punktu i pewnie wygrały 3:0, awansując do piątkowego finału.

Węgry – Czechy 3:0
(25:21, 25:19, 25:19)

Węgry: Szakmary (21), Sandor (18), Szedmak (5), Nagy (4), Bleicher (1), Pinter (5), Molcsanyi (libero) oraz Talas, Dekany, Nemeth (2) i Szucs
Czechy: Kossanyiova (7), Purchartova (8), Valkova (2), Mlejnkova (18), Struskova (1), Toufarova (6), Dostalova (libero) oraz Baumrukova, Kopacova, Nova, Holaskova (2) i Orvosova (1)