Strona Główna > Aktualności > Złota LE K: Kolejne wygrane siatkarek Białorusi i Hiszpanii

Złota LE K: Kolejne wygrane siatkarek Białorusi i Hiszpanii

Trwa rywalizacja o awans do turnieju finałowego złotej Ligi Europejskiej siatkarek w grupie C. Na placu boju pozostały już tylko dwa zespoły, które w piątej serii spotkań odniosły pewne zwycięstwa. Białorusinki wygrały w trzech setach wyjazdowe spotkanie z reprezentacją Finlandii, a Hiszpania pokonała 3:0 Azerbejdżan. O awansie zadecyduje ostatni mecz pomiędzy zainteresowanymi zespołami.

Po wyrównanym początku spotkania z reprezentacją Finlandii grające w nieco rezerwowym składzie Białorusinki szybko przejęły inicjatywę i odskoczyły rywalkom na bezpieczną odległość. Zespół prowadzony przez trenera Piotra Chiłko wygrał pierwszego seta do 17, w drugim przeważał już od samego początku i również pewnie triumfował do 16.

Finkom nie pomogła nawet znana z występów w Bundeslidzie Piia Korhonen (13 pkt.) – gospodynie trzeciego seta rozpoczęły od stanu 3:8 i nic nie były w stanie zrobić, by zatrzymać rozpędzoną białoruską drużynę. Przyjezdne wygrały do 18 trzeciego seta i podobnie jak w Mińsku pokonały Finlandię 3:0, zachowując pierwsze miejsce w tabeli grupy C. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Katsiaryna Sakołczuk (12) i Hanna Kalinouskaja (11).

Finlandia – Białoruś 0:3
(17:25, 16:25, 18:25)

Finlandia: Esko (7), Kokkonen (7) Bjerregard-Madsen (3), Alanko (1), Korhonen (13), Ohman (3), Hamalainen (libero) oraz Sievanen (liberoo), Riikila, Kylmaaho, Pihlajamaki (6) i Karhu (2)
Białoruś: Stoliar (6), Kalinouskaja (11), Sakołczuk (12), Klimec (10), Kananowicz, Markiewicz (6), Fedarynczuk (libero) oraz Kasciuszyk, Klimowicz, Harelik (6), Adamenja (libero), Szasz (6), Miniuk i Hryszkiewicz

Siatkarki Hiszpanii, które wciąż jeszcze mają szansę na awans do turnieju finałowego złotej Ligi Europejskiej, mecz z Azerbejdżanem zaczęły od mocnego uderzenia. Przewaga gospodyń rosła bardzo szybko, a bezradne Azerki tylko mogły się przyglądać grze rywalek. Gospodynie wygrały pierwszego seta wysoko do 12 i chyba poczuły się zbyt pewnie, tym bardziej, że drugą partię rozpoczęły również od prowadzenia. Podopieczne trenera Giovanniego Caprary odrobiły jednak straty i w końcówce doprowadziły do walki na przewagi. W niej jednak nieznacznie lepsze okazały się Hiszpanki i to one objęły prowadzenie 2:0.

W trzecim secie zespół Pascuala Saurina prowadził od samego początku. W pewnym momencie przewaga hiszpańskiej drużyny wynosiła już siedem puntów (21:14), ale Azerki rzuciły się znów do odrabiania strat. Mimo dobrej gry nie zdążyły jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i Hiszpania wygrała 25:22 i całe spotkanie 3:0. Hiszpanki mają dwa punkty mniej od prowadzącej w tabeli Białorusi i by awansować, muszą tego rywala pokonać w ostatnim meczu na jego terenie za trzy punkty. W meczu z Azerbejdżanem najskuteczniejsza była Jessica Rivero, która zdobyła dla swojego zespołu 16 punktów.

Hiszpania – Azerbejdżan 3:0
(25:12, 26:24, 25:22)

Hiszpania: Berbel (9), Corral (2), Rivero (16), Caro Garcia (4), Gonzalez (13), Escamilla (13), Sanchez (libero) oraz Elizaga
Azerbejdżan: Azimowa (1), Gurbanowa (9), Abulazimowa (4), Bezsonowa (8), Azizowa (7), Kiryliuk (7), Parszkowa (libero) oraz Alijewa B. (libero), Alijewa O. (2) i Pawlenko