Strona Główna > Aktualności > Złota LE K, gr. C: Trzy punkty Hiszpanii, ogromne emocje w Mińsku

Złota LE K, gr. C: Trzy punkty Hiszpanii, ogromne emocje w Mińsku

W pierwszym meczu grupy C złotej Ligi Europejskiej siatkarek reprezentacja Hiszpanii pokonała na wyjeździe 3:1 Finlandię i objęła prowadzenie w tabeli. W drugim meczu w Mińsku kibice przeżywali huśtawkę nastrojów i ogromne emocje. Białorusinki dwukrotnie obejmowały prowadzenie w meczu z Azerbejdżanem, ale rywali za każdym razem doprowadzały do remisu. Ostatecznie gospodynie wygrały po zaciętej końcówce w tie-breaku 19:17.

W sobotnim meczu grupy C w Tampere Finlandia podejmowała reprezentację Hiszpanii. Początek meczy był bardzo wyrównany i dopiero na drugiej przerwie technicznej siatkarkom z Półwyspu Iberyjskiego udało się odskoczyć na dwa punkty. Hiszpanki poszły za ciosem i w końcówce nie dały już szans gospodyniom, pewnie wygrywając do 17. W drugiem partii to Finki miały sporą przewagę, na drugiej przerwie technicznej prowadziły nawet 16:12 i znów stanęły. Podopieczne trenera Pascuala Saurina odrobiły straty i wyszły na prowadzenie 21:19, ostatecznie wygrywając tego seta do 20.

Gospodynie nie podłamały się wynikiem 0:2 i w trzecim secie znów prowadziły od samego początku kilkoma punktami. Grę reprezentacji Finlandii napędzała Piaa Korhonen, która w całym meczu zdobyła 14 punktów. W końcówce Finki nie dały się dogonić rywalkom, wygrały 25:21 i przedłużyły swoje nadzieje na punkty w tym meczu. W czwartym secie gospodynie prowadziły nawet na pierwszej przerwie technicznej 8:7, potem jednak przewagę zaczęły zdobywać przyjezdne. Hiszpanki odskoczyły rywalkom i w końcówce prowadziły już 21:15. Nie dały sobie odebrać zwycięstwa już do końca meczu, wygrywając tę partię do 20 i całe spotkanie 3:1. 24 punkty dla zwycięskiej drużyny zdobyła Ana Escamilla.

Finlandia – Hiszpania 1:3
(17:25, 20:25, 25:21, 20:25)

Finlandia: Kokkonen (10), Alanko (4), Karhu (10), Korhonen (14), Czakan (9), Ohman (4), Sievanen (libero) oraz Hamalainen (libero), Bjerregard-Madsen, Riikila (3), Kylmaaho i Pihlajamaki (6)
Hiszpania: Berbel (8), Corral (3), Rivero (19), Caro Garcia (3), Gonzalez (18), Escamilla (24), Llabres (libero) oraz Sanchez (libero), Elizaga i Lazaro

Siatkarki Białorusi mecz z reprezentacją Azerbejdżanu rozpoczęły od prowadzenia 8:1. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie miały już 10 punktów przewagi i zapowiadało się na pogrom. Faktycznie, zespół Piotra Hiłko wygrał tego seta wyraźnie i zdecydowanie do 13. Początek drugiego seta jednak należał do Azerek. Białorusinki odrobiły straty i na drugiej przerwie technicznej miały punkt przewagi, ale w końcówce znów oddały inicjatywę rywalkom. Ku zaskoczeniu wszystkich Azerbejdżan wygrał 25:21 i wyrównał stan spotkania.

Białorusinki znów rzuciły się do walki w trzecim secie i odskoczyły rywalkom na kilka punktów. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:10, a po powrocie na boisko stałą się rzecz rzadko spotykana. Azerki nie były w stanie zdobyć już punktu i przegrały dziewięć wymian z rzędu, przegrywając całego seta do… 10. Gdy wydawało się, że Białorusinki pójdą za ciosem i zakończą ten mecz zwycięstwem za trzy punkty, w kolejnym secie inicjatywę nów przejęły Azerki. Prowadziły od początku niemal do końca, ale w samej końcówce dały się dogonić gospodyniom. W ostatnich piłkach to przyjezdne zachowały więcej zimnej krwi, wygrały 28:26 i doprowadziły do tie-breaka.

W decydującej partii Białorusinki prowadziły 5:3, 10:8 i wtedy nagle stanęły. Wykorzystały to błyskawicznie siatkarki z Azerbejdżanu i to one wyszły na prowadzenie 12:11, jednak nie zdołały wygrać. Gospodynie doprowadziły do walki na przewagi i w dramatycznej i nerwowej końcówce okazały się lepsze, wygrywając 19:17 i całe spotkanie 3:2. Najwięcej punktów dla zwycięskiej ekipy zdobyła Nadzieja Stoliar (17), w zespole gości najskuteczniejsza była Anastasija Bezsonowa (15).

Białoruś – Azerbejdżan 3:2
(25:13, 21:25, 25:10, 26:28, 19:17)

Białoruś: Stoliar (17), Kalinouskaja (9), Klimec (13), Kananowicz (7), Markiewicz (10), Hryszkiewicz (14), Fedarynczuk (libero) oraz Kasciuczuk (1), Harelik (4), Sakołczuk (4) i Szasz (1)
Azerbejdżan: Azimowa (4), Salbiszwili (4), Abdulazimowa (12), Bezsonowa (15), Azizowa (14), Kiryliuk (14), Karimowa (libero) oraz Parszkowa, Liowkina (1) i Alijewa (libero)