Strona Główna > Aktualności > Złota LE K, gr. A: Zwycięstwa Czeszek i Ukrainek na inaugurację

Złota LE K, gr. A: Zwycięstwa Czeszek i Ukrainek na inaugurację

W sobotę zainaugurowała rozgrywki złota Liga Europejska kobiet. Dwa mecze rozegrane zostały w grupie A. Reprezentacja Ukrainy zaskakująco łatwo poradziła sobie w trzech setach ze Słowacją, zapisując na swoim koncie pierwsze punkty, a wyróżniającą się zawodniczką była Swietłana Dorsman. Czeszki pokonały w meczu wyjazdowym Szwecja 3:0, a 14 punktów w tym meczu zdobyła Michaela Mlejnkova.

W pierwszym tegorocznym meczu złotej Ligi Europejskiej kobiet reprezentacja Ukrainy podejmowała Słowację. Gospodynie rozpoczęły to spotkanie bardzo dobrze, na drugiej przerwie technicznej prowadziły już 16:11 i pierwszego seta wygrały pewnie do 17. W drugiej partii gra była bardziej wyrównana, a wynik cały czas oscylował wokół remisu. Dopiero w końcówce Ukrainki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stroną i po wygranej 25:22 prowadziły już 2:0.

W secie trzecim znów uwidoczniła się przewaga podopiecznych trenera Gariija Jegiazarowa. Ukrainki grały o wiele skuteczniej w ataku, a na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:12. Po powrocie na boisko wygrały pięć kolejnych wymian i było już praktycznie po meczu. Ukraina wygrała do 17 i zapisała na swoim koncie pierwsze trzy punkty. Świetne spotkanie zaliczyła znana z występów w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Swietłana Dorsman. Ukraińska środkowa zdobyła 15 punktów w tym meczu, najwięcej z całej drużyny. 13 punktów na swoim koncie miała Anna Stepaniuk. W zespole Słowacji najlepiej punktowała Karin Sunderlikova (12 pkt.). 8 punktów dla swojej drużyny zdobyła środkowa BKS-u Bielsko-Biała, Nina Herelova.

Ukraina – Słowacja 3:0
(25:17, 25:22, 25:17)

Ukraina: Karpec (7), Politańska (3), Denysowa (6), Dorsman (15), Bycenko (8), Stepaniukk (13), Niemcewa (libero)
Słowacja: Hroncekova (6), Kosekova, Herelova (8), Radosova (9), Sunderlikova (12), Kostelanska, Spankova (libero) oraz Hudecova, Palgutova (4), Kijakova i Jancova (libero)

W Örebro reprezentacja Szwecji podejmowała rywalki z Czech. Prowadzone przez greckiego szkoleniowca Ioannisa Athanasopoulosa Czeski w pierwszej partii nie dały gospodyniom żadnych szans. Grającej bez swojej największej gwiazdy Isabelle Haak Szwedki na drugiej przerwie technicznej przegrywały 6:16, a w całym secie zdołały zapisać na swoim koncie zaledwie 10 punktów. W drugiej partii przewaga Czeszek również była bardzo duża. W końcówce przyjezdne prowadziły 21:12 i całego seta zakończyły wynikiem 25:14, prowadząc 2:0.

Trzecią partię lepiej rozpoczęły Szwedki, które wyszły na prowadzenie 8:5. Na drugiej przerwie technicznej jednak już miały trzy punkty straty do rywalek, a Czeszki nie zwalniały i prowadziły już 21:14. ostatecznie wygrały 25:16 i całe spotkanie 3:0. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły przyjmująca Developresu Rzeszów Michaela Mlejnkova (14 pkt.) oraz Andrea Kossanyiova (13 pkt.). Całe spotkanie rozegrała Pavla Smidova znana z występów w polskiej lidze pod nazwiskiem Vincourova – zdobyła ona w tym meczu aż 8 punktów.

Szwecja – Czechy 0:3
(10:25, 14:25, 16:25)

Szwecja: Andersson L. (3), Wasserfaller (1), Topic (1), Lazic (8), Abdersson V. (1), Haak A. (7), Andersson K. (libero) oraz Ahman (libero), Areskoug, Calmfors (2), Hansson, Lundvall i Van Leusen
Czechy: Kossanyiova (13), Trnkova (10), Orvosova (10), Purchartova (5), Mlejnkova (14), Smidova (8), Dostalova (libero) oraz Svobodova (1), Vyklicka, Patockova (1) i Kopecka