Strona Główna > Aktualności > Złota LE K: Czeszki ze złotym medalem, Białoruś na trzecim miejscu

Złota LE K: Czeszki ze złotym medalem, Białoruś na trzecim miejscu

Czeszki pokonały w finale Ligi Europejskiej Chorwację 3:1 i zostały triumfatorkami tegorocznej edycji tych rozgrywek. Na trzecim stopniu podium uplasowały się Białorusinki, które w trzech partiach pokonały Hiszpanię.

Mecz o brąz:

Tylko w pierwszym secie meczu o trzecie miejsce Hiszpanki nawiązały w miarę wyrównaną grę ze swoimi rywalkami z Białorusi. Przyjęcie i atak w obu ekipach były w tej części gry niemal na takim samym poziomie, o przegranej Hiszpanek zadecydowała większa ilość błędów własnych. Następnie ciężar gry próbowała wziąć na siebie Escamilla, w pojedynkę niewiele mogła zdziałać. W całym meczu zdobyła 23 punkty i miała 42% skuteczność w ataku. Poza nią 10 punktów zdobyła Rivero, pozostałe zawodniczki nie dotrzymały poziomu swoim koleżankom. Białorusinki ustrzegły się błędów własnych, skuteczniej zagrały w bloku i dzięki temu wygrały całe spotkanie.

Białoruś – Hiszpania 3:0
(26:24, 25:17, 25:18)

Białoruś: Stoliar (8), Kalinouskaja (7), Sakolczyk (9), Klimiec (1), Kananowicz (2), Markiewicz (8), Fedarynczyk (libero) oraz Kasitczuk, Klimowicz i Sasz
Hiszpania: Berbel (2), Corral, Rivero (10), Castellano (3), Caro (4), Escamilla (23), Sanchez (libero) oraz Gomila, Elizaga (1), Lazaro

Mecz o złoto:

Finałowy mecz o złoty medal rozpoczął się po myśli gospodyń – Chorwatek, odrzuciły one od siatki swoje rywalki, punktowały w bloku, ich liderką była Mlinar. Czeszki miały słabsze przyjęcie, co przełożyło się na ich słabszą grę w ataku. W efekcie tego przegrały one inauguracyjną partię spotkania. W drugim secie meczu role na boisku odwróciły się, do głosu doszły Czeszki, tym razem to one były lepsze w ataku, miały 51% skuteczność w tym elemencie, przy 26% Chorwatek. Liderką czeskiej ekipy była Kossanyiova, z dobrej strony pokazała się Mlejnkova, te zawodniczki w głównej mierze przyczyniły się do zwycięstwa Czech. W kolejnej partii spotkania lepsze były ponownie Czeszki, wprawdzie na początku dominowały Chorwatki, które miały cztery punkty przewagi (8:4). Potem jednak gospodynie stanęły, do głosu po raz kolejny doszły podopieczne Ioannisa Athanasopoulosa, chorwackie siatkarki popełniły błędy własne i to było przyczyną ich porażki w tym secie. Orvosova dobrze zagrała w ataku, Trnkova w bloku i to było kluczem do wygrania całego meczu.

Czechy – Chorwacja 3:1
(18:25, 25:15, 25:22, 25:22)

Czechy: Kossanyiova (21), Trnkova (17), Orvosova (10), Purchartova (5), Mlejnkova (17), Smidova (4), Dostalova (libero) oraz Svobodova, Patockova (1), Kopecka i Holeskova
Chorwacja: Strunjak (11), Mlinar (14), Dumancic (3), Fabris (16), Deak (2), Klaric (16), Bozicevic (libero) oraz Stanovic (2), Stimac, Gamma-Popovic (2) i Sain (libero)