Strona Główna > Aktualności > Złota LE K: Czeszki i Chorwatki w finale rozgrywek

Złota LE K: Czeszki i Chorwatki w finale rozgrywek

Czeszki pokonały w półfinałowym meczu Ligi Europejskiej Białoruś 3:1 i zagrają w finale. Ich rywalem będzie reprezentacja Chorwacji, która pokonała 3:1 Hiszpanię. Obie przegrane drużyny zagrają w meczu o trzecie miejsce. Zwycięzca tegorocznych rozgrywek już za kilka dni poleci do Peru, gdzie w Challenger Cup będzie walczył o awans do przyszłorocznej Ligi Narodów.

Czeszki bardzo udanie rozpoczęły mecz z Białorusią, odrzuciły od siatki swoje przeciwniczki i od samego początku meczu kontrolowały boiskowe wydarzenia. Na drugiej przerwie technicznej było 16:8 dla Czeszek i jak się później okazało był to moment zwrotny tego seta. Nie do zatrzymania w ataku była Kossanyiova z Trnkovą obie napędziły grę swojej reprezentacji i dzięki nim Czeszki wysoko wygrały premierową część spotkania. W drugiej partii meczu nadal dominowały Czeszki, do swojej dobrej gry dołożyły skuteczną grę w bloku, w tej części gry zdobyły pięć punktów w tym elemencie oraz pięć punktów bezpośrednio z zagrywki. Ekipa Białorusi miała słabą skuteczność w przyjęciu co przełożyło się na ich słabą grę w ataku. Sakolczyk starała się jak mogła, ale jej wysiłki spełzły na niczym i po raz drugi podopieczne trenera Ioannisa Athanasopoulosa mogły cieszyć się ze zwycięstwa.

W trzecim secie przez dłuższy czas na boisku dominowały Białorusinki, tym razem to do nich uśmiechnęło się szczęście i to one dyktowały warunki gry, do Sakolczyk dołączyła Harelik. Białorusinki na drugiej przerwie technicznej miały czteropunktową zaliczkę (16:12). Czeszki popełniły więcej błędów własnych w tym secie nie zdołały odrobić strat i poniosły porażkę w tym secie. Czwarty a zarazem ostatni set spotkania udanie otworzyły Czeszki, które prowadziły 8:5, gra w tym secie falowała. Białorusinki przejęły inicjatywę, odrobiły straty i to one dzięki lepszej grze w przyjęciu miały dwa punkty więcej niż ich rywalki (16:14). Ostatecznie po zaciętej grze na przewagi wygrały seta i zagrają w finale Złotej Ligi Europejskiej.

Czechy – Białoruś 3:1
(25:16, 25:15, 23:25, 26:24)

Czechy: Kossanyiova (17), Trnkova (15), Orvorsova (18), Purchartova (6), Mlejnkova (16), Smidova (6), Dostalova (libero, 1) oraz Svobodova, Patockova (1), Rutarova (2) i Kopecka
Białoruś: Stoliar (7), Kalinouskaja (5), Harelik (17), Sakolczyk (15), Klimiec (1), Kananowicz (2), Fedarynczyk (libero) oraz Kasitczuk (2), Markiewicz (9), Sasz, Miniuk i Hryszkiewicz (4)

Chorwatki dominowały w pierwszym secie spotkania, były lepsze w przyjęciu, miały wyższą skuteczność w ataku. Liderką ich zespołu była Lucija Mlinar, która bardzo dobrze atakowała i to ona przyczyniła się do zwycięstwa gospodyń w tym secie. W drugim secie meczu Hiszpania uzyskała przewagę na początku seta 8:7. Gra falowała, w końcówce seta dzięki Anie Escamilla Hiszpanki prowadziły 21:20 po czym stanęły w miejscu. Chorwatki wykorzystały przestój swoich przeciwniczek i wygrały tego seta w stosunku 25:22.

W kolejnym secie starcia gra falowała, Hiszpanki miały lepszą skuteczność w ataku, ponownie dała o sobie znać Escamilla, w sukurs przyszła jej Rivero i to one zadecydowały o wygraniu tego seta przez Hiszpanię. Czwarta, a zarazem ostatnia odsłona meczu toczyła się pod dyktando gospodyń turnieju finałowego Ligi Europejskiej. Dumancic z Fabris dołączyły do Mlinar. Gra w bloku oraz w polu zagrywki okazały się decydującymi elementami, które przyczyniły się do wygrania seta i całego meczu.

Chorwacja – Hiszpania 3:1
(25:21, 25:22, 23:25, 25:20)

Chorwacja: Butigan (1), Stimac (2), Mlinar (23), Dumancic (12), Fabris (16), Klaric (9), Bozicevic (libero) oraz Stanovic (3), Strunjak (4) i Deak (5)
Hiszpania: Berbel (22), Corral (1), Rivero (18), Castellano, Caro (3), Escamilla (19), Sanchez (libero) oraz Gomila, Elizaga (1), Lazaro i Llabres (libero)