Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Złota LE K: Bułgaria ze złotym medalem, Czeszki z brązowym krążkiem

Złota LE K: Bułgaria ze złotym medalem, Czeszki z brązowym krążkiem

Bułgaria pokonała reprezentację Węgier w finałowym meczu złotej Ligi Europejskiej i zdobyła złoty medal. Tylko w drugim secie trwała w miarę wyrównana gra, o pierwszym i trzecim secie Węgierki będą chciały jak najszybciej zapomnieć. Z kolei w spotkaniu o trzecie miejsce Czeszki okazały się być lepsze od reprezentacji Finlandii i tym samym to im przypadł brązowy medal. Szczególnie zacięty był drugi i trzeci set spotkania tego meczu, obie partie były rozgrywane na przewagi.

Bułgarki zgodnie z planem zaczęły grę z Węgierkami i dyktowały warunki gry, odrzucone od siatki ich rywalki nie miały siatkarskich argumentów. Na drugiej przerwie technicznej Bułgaria prowadziła 16:7, a następnie 21:8. Set zakończył się wysokim zwycięstwem Bułgarek 25:12.

Więcej walki i emocji było w drugiej odsłonie meczu, węgierska publiczność żywiołowo dopingowała swoją ekipę, a to poniosło ją do dobrej gry. Przez niemal całą partię spotkania na prowadzeniu były Węgierki, które miały jeden punkt przewagi (16:15, 21:20). Po raz kolejny do głosu doszły Bułgarki, punktowały Gergana Dimitrowa i Marija Karakaszewa i to one zadecydowały o wygranej na przewagi przez Bułgarię. Trzeci set niczym specjalnym nie różnił się od pierwszego, podłamane przegraną w drugiej odsłonie meczu Węgierki całkowicie oddały pole gry i były tłem dla swoich rywalek. W efekcie tego przegrały tego seta oraz cały mecz i musiały zadowolić się srebrnymi medalami.

Bułgaria – Węgry 3:0
(25:12, 27:25, 25:14)

Bułgaria: G. Dimitrowa (11), N. Dimitrowa (7), Kitipowa (4), Rusewa (8), Karakaszewa (10), Czauszewa (9), Z. Todorowa (libero) oraz Barakowa, Krastewa i M. Todorowa (3)
Węgry: Szakmáry (8), Sandor (1), Szedmák (12), Nagy (1), Bleicher, Pinter (3), Molscányi (libero) oraz Tálas, Dekany (3), Villám (6), Németh (1), Pekárik, Szucs i Leko (libero)

Spotkanie pomiędzy Finlandią a Czeszkami rozpoczęło się zgodnie z planem. Czeszki narzuciły rywalkom swój styl gry i dominowały na boisku. Motorem napędowym reprezentacji Czech była Michaela Mlejnkova, która w całym spotkaniu zdobyła 25 punktów i w znaczny sposób przyczyniła się do wygrania tego seta.

W drugiej partii spotkania Finki otrząsnęły się po zimnym prysznicu, jaki miał miejsce w premierowej części meczu, ale w ich grze szwankowało przyjęcie. Pomimo tego Salla Karhu napędziła grę swojej drużyny, w sukurs przyszła jej Pauliina Vilponen, ale pomimo dobrej postawy w końcówce seta zwycięstwo przypadło ich rywalkom Czeszkom.

Niemające nic do stracenia podopieczne Tapio Kangaseniemiego postawiły wszystko na jedną kartę. Pięciokrotnie punktowały w polu zagrywki, miały lepsze przyjęcie i pomimo tego, że przegrywały 19:21, w końcówce spotkania zdołały odwrócić losy tego seta i wygrały tę partię w stosunku 27:25. W ostatnim secie spotkania gra obu drużyn falowała, raz jedna, a raz druga drużyna obejmowała prowadzenie, po czym traciła je na rzecz swoich rywalek. Na drugiej przerwie technicznej prowadziła Finlandia 16:13, ale na niewiele się to zdało. Skuteczna i co najważniejsze efektowna gra w ataku reprezentacji Czech dała jej końcowe zwycięstwo i brązowy medal w złotej grupie Ligi Europejskiej.

Finlandia – Czechy 1:3
(17:25, 26:28, 27:25, 21:25)

Finlandia: Kokkonen (9), Vilponen (13), Alanko (6), Karhu (17), Laakkonen (1), Ohman (13), Sievȁnen (libero) oraz Kosonen, Pihlajamȁki (13) i Heikkiniemi
Czechy: Hodanova (19), Purchartova (7), Valkova (4), Mlejnkova (25), Toufarova (13), Holaskova (14) Dostalova (libero) oraz Baumrokova, Kopacova i Orvosova