Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Zenicie wraca stare – Alekno znów pierwszym trenerem

W Zenicie wraca stare – Alekno znów pierwszym trenerem

fot. Katarzyna Antczak

Rozgrywki w Rosji jeszcze nie dobiegły oficjalnie końca. Są na razie zawieszone. Już jednak zaczynają się pierwsze spekulacje transferowe. Nieoficjalnie mówi się, że Władimir Alekno, który ze względu na stan zdrowia pełnił w Zenicie Kazań tylko funkcję konsultanta, teraz planuje wrócić na trenerską ławkę. Jednocześnie klub opuści Aleksiej Werbow, który pełnił rolę pierwszego szkoleniowca i poprowadził zespół do zwycięstwa w Pucharze Rosji.

Zenit zaproponował Werbowowi dalszą współpracę, ale ten się nie zgodził i postanowił kontynuować trenerską karierę gdzie indziej – prawdopodobnie w innym klubie rosyjskiej Superligi.Zaproponowano mi dalszą pracę w Zenicie. Długo myślałem i zdecydowałem, że chcę pracować niezależnie i być w pełni odpowiedzialny za wynik, a więc być pierwszym trenerem – powiedział Werbow. – Decyzja nie była łatwa. Podobnie jak decyzja o zakończeniu kariery w zeszłym roku. Życie pokazało, że był to słuszny krok. Mam nadzieję, że mój obecny wybór również będzie słuszny. 

Rok temu Werbow wybrał między perspektywą gry na igrzyskach olimpijskich, a szansą na rozpoczęcie kariery trenerskiej, o której zawsze marzył. Wybrał drugą opcję. – Czy możecie sobie wyobrazić, że odmówiłbym trenowania Zenitu, a teraz dowiedziałbym się o przełożeniu igrzysk? To byłaby katastrofa – przyznaje Werbow.

Nie obrażam się na decyzję Aleksieja o opuszczeniu naszego klubu, przyjąłem to spokojnie  – powiedział Alekno, który był nauczycielem Werbowa w trenerskim fachu. – Wierzę, że wypełniłem swoją misję – dałem mu okazję, z której skorzystał. Teraz wszyscy znają nie tylko Werbowa libero, ale także trenera Werbowa. Oczywiście z powodu braku doświadczenia popełniał błędy, o których nie chcę teraz rozmawiać. Jednocześnie nie zdejmuję z siebie, ani z graczy odpowiedzialności. Teraz mój stan zdrowia jest już lepszy i w następnym sezonie wrócę bezpośrednio do pracy trenerskiej. Jednocześnie myślę, że Werbow może pozostać w sztabie i pomóc Zenitowi, a  zarazem kontynuować naukę i zdobywać doświadczenie. Kiedy Aleksiej powiedział, że chce trenować sam, zrozumieliśmy jego ambicje. Jestem pewien, że znajdzie klub dla siebie i zrobi krok do przodu.

Sam Aleksiej ma trudności z oceną sezonu. – Niestety najważniejszy egzamin nie został zdany –  mecze ligi rosyjskiej zostały przełożone i jest mało prawdopodobne, aby się odbyły. Ogólnie mogę powiedzieć, że wyciągnąłem szczęśliwy los. W Kazaniu miałem okazję zdobyć doświadczenie trenerskie. Jestem za to wdzięczny kierownictwu, w szczególności prezesowi klubu Rafkatowi Kantiukowowi. Przez osiem lat Kazań stał się drugim domem dla mnie i mojej rodziny. Tutaj spędziłem najlepsze lata. Specjalne podziękowania kieruję do fanów kazańskiego klubu za wsparcie, które otrzymałem przez te wszystkie lata. Finał Ligi Mistrzów 2018 w Kazaniu, kiedy byliśmy naładowani energią z pełnych trybun, był jednym z najlepszych momentów mojej kariery. W ubiegłym sezonie były dobre momenty, ale nie możemy być zadowoleni. Wiem, że popełniłem błędy. Zagraliśmy świetny Puchar Rosji, ale zespół przegrał Ligę Mistrzów, a ja  ją przegrałem jako trener – przyznaje Werbow.

Według Werbowa w trakcie sezonu musiał on korygować swoje zachowanie, zwiększając dystans między sobą a graczami. – W odpowiedzi na komentarze nie miałem żadnych skarg na moją pracę – powiedział Werbow, Za jeden z czynników, które mają wpływ na grę zawodników, Werbow uważa zbyt wczesne podpisywanie kontraktów przez zawodników. Siatkarze podpisują je prawie styczniu i lutym. Jest to uważane za normę – gracze i ich agenci spieszą się, aby rozwiązać problem z przyszłością. W rezultacie  podświadomie ktoś zwalnia o 10%, ktoś – o 50%. To jest fakt.

Na przykład już w lutym wiadomo było, że bułgarski atakujący Cwetan Sokołow podpisał dwuletni kontrakt z Dynamem Moskwa.  – Jeśli zaczekasz na koniec sezonu, możesz stracić okazję do gry w dobrym zespole, który walczy o tytuły. Silne kluby rozpoczynają negocjacje nieco wcześniej.

Zenit wciąż nie potwierdza doniesień włoskich mediów o przyjściu Bartosza Bednorza, ale wiele się o tym mówi w klubie. Nieoficjalnie wiadomo, że Zenit przedłużył niemal wszystkie umowy z graczami, a największe zmiany nastąpić mają wśród środkowych. Zenit mają opuścić Wadim Lichoszerstow i Aleksiej Samojlenko.

Zenit zakończył sezon zasadniczy na drugim miejscu. Jeżeli rozgrywki nie zostaną wznowione, to zdobędzie srebrny medal, chyba że liga postanowi o nie wyłanianiu mistrza i nie przyznawaniu medali, wtedy Zenit w związku z zajmowaną lokatą wywalczy tylko awans do Ligi Mistrzów.

źródło: opr. własne, sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved