Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Zdzisław Gogol: Cel osiągnęliśmy w bardzo dobrym stylu

Zdzisław Gogol: Cel osiągnęliśmy w bardzo dobrym stylu

fot. Gracjan Broda

– Rozegraliśmy dobry turniej. Chłopcy wytrzymali ciśnienie. Myślę, że te kilkanaście miesięcy, które ta grupa przepracowała, przyniosły zamierzony efekt. Zdobyliśmy bezpośrednią kwalifikację do mistrzostw Europy, a poza tym osiągnęliśmy ten cel w bardzo dobrym stylu – powiedział po wygraniu turnieju EEVZA i wywalczeniu awansu do mistrzostw Europy kierownik reprezentacji minikadetów, Zdzisław Gogol.

Biało-czerwoni udanie zaczęli zmagania w turnieju EEVZA, bowiem w fazie grupowej szybko rozprawili się z Gruzinami i Estończykami, nie oddając im nawet seta. Za to znacznie więcej problemów sprawili im Ukraińcy, którzy prowadzili już 2:1, ale podopieczni Ariela Fijoła potrafili odwrócić losy spotkania, a triumf w tie-breaku dał im wygraną w grupie B i awans do finału. – Zespół ukraiński po raz pierwszy nie był stworzony na bazie samych wysokich zawodników, ale niepotrafiących jeszcze funkcjonować w pewnych systemach. Ten zespół był bardzo zbilansowany. Skupiał się na wyniku, a nie na strukturze przyszłościowej. Najwyraźniej federacja zainwestowała w ten zespół, bo zawodnicy prawdopodobnie skoszarowani są w jednym miejscu, gdzie się uczą i trenują. Widać było dużą jakość gry tego zespołu. Ukraińcy bardzo dobrze atakowali i bronili. Mieli dwóch kluczowych zawodników, którzy solidnie radzili sobie w przyjęciu i ataku, a dodatkowo bardzo mocno zagrywali – chwalił rywali kierownik reprezentacji, Zdzisław Gogol.W finale młodzi Polacy zmierzyli się z Rosjanami. Moment słabości przytrafił się im jedynie w jednym secie, a zwycięstwo w czterech setach dało im nie tylko sukces w turnieju EEVZA, ale również bezpośrednią kwalifikację do mistrzostw Europy. – Rosjanie nie zaskoczyli nas niczym szczególnym. Mieli zespół o bardzo dobrych parametrach fizycznych, niemniej jednak jeszcze z deficytami technicznymi. Mieli w składzie pewne perełki, w postaci chociażby dwumetrowego przyjmującego, który w przyszłości może być graczem wielkiego formatu. Niemniej jednak nie stanowili jeszcze drużyny, nie mieli odpowiedniej jakości gry. Próbowali atakować i zagrywać bardzo dynamicznie i mocno, ale popełniali jednocześnie dużo błędów własnych – skomentował Gogol, który chwalił biało-czerwonych. – Rozegraliśmy dobry turniej. Chłopcy wytrzymali ciśnienie. Chociaż nie mamy takich zawodników o parametrach fizycznych jak Białoruś czy Rosja, to mamy zawodników zbilansowanych i dobrze wyszkolonych. Myślę, że te kilkanaście miesięcy, które ta grupa przepracowała, przyniosły zamierzony efekt. Zdobyliśmy bezpośrednią kwalifikację do mistrzostw Europy, a poza tym osiągnęliśmy ten cel w bardzo dobrym stylu – dodał kierownik reprezentacji.

W turnieju w Armenii wzięło udział 14 zawodników, ale ta grupa nie jest zamknięta. Wciąż możliwe są w niej rotacje w kontekście kolejnych wyzwań, które czekają minikadetów. – To jest pierwsza selekcja w roczniku 2003. Jest to grupa, która cały czas się tworzy. Selekcja trwała od dwóch lat. Chłopcy byli monitorowani przez trenerów. Po zgrupowaniach i turniejach została wytypowana czternastka siatkarzy, która pojechała na turniej EEVZA. Jednak na pewno nie jest to grupa zamknięta. Uważam, że w dalszym cyklu szkolenia będzie ona wymagała uzupełnień i rotacji – wyjaśnił kierownik drużyny, która nie ma jeszcze określonego harmonogramu przygotowań do czempionatu Starego Kontynentu, który za kilka miesięcy odbędzie się w Bułgarii. – Na początku 2019 roku będziemy ustalali plan przygotowań do mistrzostw Europy, które odbędą się w lipcu w Bułgarii. Mamy w planach wyjazd na turniej do Włoch. Chcieliby z nami zagrać Francuzi. Na pewno nie zabraknie nam ofert sparingowych, bo zdobycie kwalifikacji na mistrzostwa Europy świadczy o tym, że jesteśmy zespołem, który jest mocny w tym roczniku – zakończył Gogol.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved