Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > Zamieszanie w II lidze – na tydzień przed rozgrywkami

Zamieszanie w II lidze – na tydzień przed rozgrywkami

30 września wystartują rozgrywki II ligi kobiet i mężczyzn. Tymczasem na kilka dni przed startem sezonu decyzją Zarządu PZPS zostały zmienione terminarze kilku grup, jeden zespół został przeniesiony do innej grupy, jeden dołożony, a trzy zostały wycofane z rozgrywek. Trudno oprzeć się wrażeniu chaosu.

Rozgrywki II ligi kobiet i mężczyzn zostały w ostatnich latach rozdmuchane do niebotycznych granic. 6 grup w II lidze mężczyzn i 4 grupy (niedawno 5) w II lidze kobiet to ponad setka drugoligowych zespołów. Dla PZPS-u to oczywiście odpowiednio więcej wykupionych licencji, opłat z transferów itp. – jednym słowem wyższy dochód. Dla klubów również prestiż – zawsze lepiej dla sponsorów wygląda gra na szczeblu centralnym niż wojewódzkim, a że wyjazdy są faktycznie w obrębie jednego czy dwóch województw, to już szczegół, o którym niekoniecznie trzeba mówić.Nic więc dziwnego, że nad tak rozbudowanymi rozgrywkami coraz trudniej zapanować. Od zawsze zmorą PZPS-u były wycofane w ostatniej chwili drużyny, bankructwa zespołów w trakcie rozgrywek, zmiany terminów i terminarzy. Pewnie z tego powodu Wydział Rozgrywek PZPS postanowił w tym sezonie zmienić datę zgłoszenia do rozgrywek na połowę czerwca. Zazwyczaj termin był do połowy lipca. Dzięki temu miało być więcej czasu na przygotowanie terminarzy i faktycznie tak było – podział na grupy i terminarze w tym sezonie były wyjątkowo wcześniej, ku uciesze chyba wszystkich.

Okazało się, że ten medal ma dwie strony. Zespoły zmuszone do zgłaszania się w czerwcu w kilku przypadkach zrobiły to na wyrost, nie mając jeszcze dopiętych budżetów. Konsekwencje tego poznaliśmy w tym tygodniu. W środę zebrał się Zarząd PZPS i… na tydzień przed startem rozgrywek dokonał korekt w grupach. I tak w grupie 1. II ligi mężczyzn zabraknie wycofanego AZS-u Poznań, w grupie 5. Winnera Czechowice-Dziedzice, a w grupie 6. Dunajca Nowy Sącz. To jeszcze nie zachwiało terminarzami tak bardzo, bowiem po prostu drużyny będą miały dwa terminy w sezonie wolne. Jednak przesunięcie AZS-u Politechniki Opolskiej z grupy 4 do grupy 5 już trochę zamieszało. Z pewnością ucieszyło zespoły z grupy 4 – było ich 11, teraz będzie 10, ale co ciekawe popsuło terminarz – teraz każdy zamiast pauzować w dwóch kolejkach, pauzował będzie w czterech.

Co ciekawe okazało się, że termin czerwcowy obowiązywał, ale… można się zgłosić dużo później. W grupie 3., dotychczas jedenastozespołowej, pojawił się jakiś czas temu kolejny, dwunasty zespół – Impel II Wrocław. I dobrze, że młode zawodniczki z Wrocławia dostały szanse gry na tym szczeblu rozgrywkowym – tylko dlaczego ich rywale dowiedzieli się o tym po zamknięciu budżetu? Grupa 3. będzie liczyć 12 zespołów, każdemu z nich doszedł jeden wyjazd i jeden mecz u siebie więcej (a budżety już pozamykane).

Zapewne można byłoby uniknąć zamieszania, gdyby decydować mógł szybciej Wydział Rozgrywek PZPS. Niestety, wszystkie takie decyzje wymagają akceptacji zarządu związku, a ten zebrał się dopiero 20 września… Co ciekawe, zamieszanie może być jeszcze większe, gdy któryś z zespołów wycofa się w trakcie rozgrywek, a takiego scenariusza nie można wykluczyć.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, II liga kobiet, II liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-09-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved