Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > ZAKSA zadba o swoich wychowanków

ZAKSA zadba o swoich wychowanków

Młodzi siatkarze z Kędzierzyn-Koźla będą mieli okazję sprawdzić się w rozgrywkach II ligi. ZAKSA występować będzie jednak pod szyldem UKS-u Strzelce Opolskie. – Chcemy tu zbudować silny ośrodek siatkarski i uniknąć sytuacji, w której młodzi będą wyjeżdżać do Jastrzębia czy Rzeszowa po skończeniu gimnazjum – mówi Grzegorz Ratajczak, pomysłodawca projektu.

„ZAKSA S.A. i Uczniowski Klub Sportowy w Strzelcach Opolskich zawarły porozumienie o współpracy w sezonie 2016/2017. W ramach uzgodnień zawodnicy Młodej Ligi ZAKSY zagrają w rozgrywkach II Ligi Piłki Siatkowej prowadzonej przez UKS Strzelce Opolskie w ramach rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie trójkolorowych. – Już od dłuższego czasu miałem wizję tego projektu. Przedstawiłem go zarządowi UKS-u i dostałem aprobatę do dalszego działania – tłumaczy manager drużyny Grzegorz Ratajczak.Udało się skontaktować z Michałem Chadałą odpowiedzialnym za szkolenie młodzieży w ZAKSIE, któremu spodobał się ten pomysł. Następnie na spotkaniu z prezesem Sebastianem Świderskim przedstawiłem swój pomysł. Ideą przyświecającą temu pomysłowi jest rozwój młodzieży na Opolszczyźnie. Chcemy tu zbudować silny ośrodek siatkarski i uniknąć sytuacji, w której młodzi będą wyjeżdżać do Jastrzębia czy Rzeszowa po skończeniu gimnazjum. Jesteśmy nastawieni na juniorów, którzy będą wsparci kilkoma nieco starszymi zawodnikami.Ostatni duży sukces młodzieżowa siatkówka w Kędzierzynie-Koźlu odniosła w 2008 roku, kiedy drużyna MMKS-u wywalczyła mistrzostwo Polski kadetów. Od tego czasu ani męska, ani żeńska sekcja nie mogły pochwalić się dobrymi wynikami. W poprzednim roku ZAKSA objęła patronatem klasę siatkarską w I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu. Młodzi zawodnicy często narzekali, że nie mają możliwości połączenia nauki z trenowaniem. Od przyszłego sezonu oferta ZAKSY jeszcze się poszerzy.

Współpraca przyniesie korzyści dla obydwu klubów. UKS zobowiązał się do pokrycia kosztów uczestnictwa zespołu w rozgrywkach, natomiast ZAKSA do taktyczno-kondycyjnego przygotowania zawodników do uczestnictwa w rozgrywkach II ligi. – To dla klubu i młodych zawodników bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim będą mogli więcej grać, wykorzystać umiejętności zdobyte podczas treningów oraz zestawić je w realnych zmaganiach z przeciwnikiem. Im więcej spotkań, tym więcej możliwości ogrania i budowania dojrzałości potrzebnej zawodnikom grającym zawodowo – powiedział Sebastian Świderski.

W minionym sezonie ekipa ze Strzelec Opolskich wywalczyła w barażach utrzymanie w II lidze. Grzegorz Ratajczak liczy, że współpraca pozwoli zbudować silną markę UKS-u, co przełoży się na wsparcie sponsorów. Drużyna Młodej ZAKSY będzie walczyła na dwóch frontach: drugoligowym oraz w Młodej Lidze. – Zostanie wyselekcjonowana grupa 14 zawodników. Ze składu UKS-u pozostanie tylko 2 graczy z minionego sezonu, ponieważ reszta nie spełnia kryterium wieku niezbędnego do występów w Młodej Lidze – objaśnia Ratajczak. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ będziemy trenować profesjonalnie pod okiem szkoleniowców ZAKSY. To również szansa dla młodzieży na podpisanie zawodowych kontraktów i możliwość wypożyczenia do pierwszego zespołu – dodaje.

A co w przypadku, gdy terminarz będzie się na siebie nakładał? – Większość meczów Młodej Ligi gra się w niedzielę i nie ma żadnych problemów, żeby przenieść spotkanie, natomiast II liga gra przeważnie w soboty. W tym sezonie Młoda Liga ponownie zostanie podzielona na dwie grupy, dlatego unikniemy dalekich podróży – przyznaje manager UKS-u Strzelce Opolskie. Coraz więcej klubów PlusLigi podpisuje współprace z drużynami z niższych lig, dzięki czemu młodzi zawodnicy mogą ogrywać się na niższym szczeblu. Takie kroki podjęła już między innymi Resovia Rzeszów, która kooperuje z pierwszoligowym AGH Kraków.

źródło: inf. własna, zaksa.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, II liga mężczyzn, Młoda Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-07-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved