Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Xiamen Open: Dobre mecze polskich par

Xiamen Open: Dobre mecze polskich par

Trzy polskie pary rozpoczęły rywalizację w turnieju głównym Xiamen Open. Biało-czerwoni rozpoczęli od trzech wygranych, w drugiej serii spotkań już tak dobrze nie było. Drugi swój mecz wygrali Kądzioła i Szałankiewicz, porażkę zanotowali natomiast Kosiak i Rudol oraz Bryl i Kujawiak. Mimo tego wszystko wskazuje na to, że jutro Polacy w komplecie zameldują się w fazie pucharowej turnieju.

Jeszcze rok lub dwa lata temu widząc, na jakich przeciwników w grupie trafiły polskie pary, moglibyśmy mówić, że los nie sprzyjał biało-czerwonym i trafili do trudnej grupy. W tym sezonie jednak to przeciwnicy mogą narzekać na los, że przydzielił im za rywali Polaków, bowiem ci na boiskach plażowych spisują się znakomicie, co potwierdzają również w chińskim Xiamen.

Michał Kądzioła i Jakuba Szałankiewicz w pierwszym swoim meczu w grupie C zagrali z niemiecką parą Stefan Windscheif/Sebastian Fuchs, która gra ze sobą od sierpnia ubiegłego roku. Mimo to Niemcy już kilka razy pokazali, że są groźną drużyną i potrafią pomieszać szyki najlepszym. Kądzioła i Szałankiewicz stoczyli z nimi zacięty i wyrównany pojedynek, jednak końcówki obu setów biało-czerwoni rozstrzygali na swoją korzyść. Oba sety wygrali do 19 i zanotowali na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w Xiamen.

W drugim meczu rywalami Polaków byli Stefan Basta i Lazar Kolarić z Serbii. Tym razem Michał i Jakub mieli większą przewagę już od początku mecz. W pierwszym secie wygrali bardzo pewnie 21:15, w drugim ich dominacja była jeszcze wyraźniejsza. Pokonali rywali 21:13, zapewniając już sobie awans do fazy pucharowej. W czwartek zmierzą się ze zwycięzcami ostatniego turnieju w Doha, Włochami Alexem Ranghierim i Adrianem Carambulą, którzy również mają na swoim koncie komplet wygranych. Stawką będzie pierwsze miejsce w grupie C i awans bezpośrednio do II rundy fazy pucharowej.

W grupie E Maciej Kosiak i Maciej Rudol zmierzyli się z francuską parą Youssef Krou/Edouard Rowlandson, która w tym sezonie może już poszczycić się 5. miejscem na turnieju w Rio de Janeiro. W pierwszej partii rywale dzielnie dotrzymywali kroku biało-czerwonym, jednak w końcówce musieli uznać wyższość naszych zawodników. W drugiej partii Kosiak i Rudol wręcz zdemolowali rywali. Od początku do samego końca bezwzględnie wykorzystywali błędy Francuzów i sami grali niezwykle skutecznie. Efektem była wygrana 21:8 i zwycięstwo w całym spotkaniu 2:0.

W drugim środowym meczu Kosiak i Rudol zmierzyli się z groźną amerykańską parą John Hyden/Tri Bourne. Już w pierwszym secie Amerykanie pokazali, że przyjechali do Xiamen odegrać znaczącą rolę. Nasi reprezentanci próbowali nawiązać wyrównaną walkę, jednak rywale w pierwszej partii pewnie wygrali do 15. W drugim secie Polacy zostali już zdominowani przez siatkarzy z USA. Przegrali wysoko do 11 i całe spotkanie 0:2, notując pierwszą porażkę na swoim koncie. Przed nimi jeszcze czwartkowy mecz z Norwegami, którzy po dwóch meczach mają dwie porażki.

W grupie F Michał Bryl i Kacper Kujawiak już na samym początku musieli zmierzyć się z Paolo Nicolaiem i Daniele Lupo z Włoch. Rywale mają na swoim koncie w tym sezonie już 2. miejsce w Vitorii oraz 5. w Doha i byli zdecydowanymi faworytami tego spotkania. Jednak już w pierwszym secie zostali zaskoczeni ambitną grą Polaków, którzy nie zamierzali się łatwo poddawać i doprowadzili do wyrównanej końcówki. W niej wzięło górę doświadczenie Włochów, którzy ostatecznie pierwszego seta rozstrzygnęli na swoją korzyść 24:22. Bryl i Kujawiak nie podłamali się niepowodzeniem i świetnie rozegrali drugą partię spotkania, którą wygrali do 18, wyrównując tym samym wynik meczu. Rywale byli przekonani, że w tie-breaku skarcą biało-czerwonych, tymczasem ci ponownie zagrali wyśmienicie i ku zaskoczeniu niemal wszystkich wygrali 15:12, pokonując wyżej notowanych rywali.

W drugim dzisiejszym meczu Bryl i Kujawiak zagrali z parą Esteban Grimalt/Marco Grimalt z Chile. Początek meczu należał do Polaków i mimo chwilowego kryzysu wygrali oni pierwszego seta do 18. W drugim zacięta walka trwała od początku do końca. Niestety, w samej końcówce to Chilijczycy pokazali się z lepszej strony i wygrywając do 19, wyrównali stan spotkania. W tie-breaku rywale po wyrównanym początku uzyskali trzypunktową przewagę. Biało-czerwoni niestety nie byli w stanie odrobić strat i przegrali 11:15. W ostatnim meczu grupowym Polacy zmierzą się w czwartek z rywalami z Belgii.