Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Ostrava: Polacy walczyli w kwalifikacjach do turnieju głównego – bez sukcesu

WT Ostrava: Polacy walczyli w kwalifikacjach do turnieju głównego – bez sukcesu

Dwie męskie pary z Polski stanęły do wali o awans do turnieju głównego World Tour w Ostravie. Adrian Sdebel i Piotr Ilewicz odpadli niestety już w I rundzie kwalifikacji po porażce z rywalami z Austrii. Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz wygrali swój pierwszy mecz z Argentyńczykami i w II rundzie kwalifikacji zmierzyli się po południu o awans z brazylijską parą Andre/George. Tym razem po wyrównanym meczu i tie-breaku górą byli rywale i żadna z polskich par nie zdołała zakwalifikować się do turnieju głównego.

Adrian Sdebel i Piotr Ilewicz w I rundzie kwalifikacji do turnieju głównego World Tour w Ostravie zmierzyli się z Robinem Seidlem i Philippem Wallerem z Austrii. Rywale lepiej rozpoczęli to spotkanie, jednak po serii pięciu punktów z rzędu to biało-czerwoni wyszli na prowadzenie 6:3. Austriacy powoli odrabiali straty i po powrocie na boisko po przerwie technicznej odzyskali prowadzenie (13:12). Przez chwilę trwała jeszcze walka punkt za punkt, ale potem Polacy na moment stanęli i przegrywali już 19:16. Nie poddali się i doprowadzili do gry na przewagi, w której mieli szanse w postaci piłki setowej. Ostatecznie po zaciętej walce lepsi okazali się Seidl i Waller, którzy wygrali tego seta 26:24.

W drugiej partii Sdebel i Ilewicz zaczęli od prowadzenia i szybko wypracowali sobie pięć punktów przewagi (10:5). Niestety, rywale znów zaczęli odrabiać straty i na przerwie technicznej biało-czerwoni mieli już tylko jeden punkt więcej od nich. Od stanu 13:13 Austriacy odskoczyli na dwa punkty i już nie oddali prowadzenia. W końcówce jeszcze odskoczyli, wykorzystując błędy naszych siatkarzy i wygrali pewnie do 16 i całe spotkanie 2:0, awansując do II rundy kwalifikacji. Dla Adriana Sdebela i Piotra Ilewicza kwalifikacje i udział w turnieju zakończyły się tym meczem.

Maciej Rudol i Jakub Szałankiewicz w pierwszym meczu trafili na rywali z Argentyny, Juliana Amado Azaada i Nicolasa Capogrosso. Początek meczu był bardzo wyrównany, w pewnym momencie siatkarze z Ameryki Południowej prowadzili nawet 10:8, ale po przerwie technicznej biało-czerwoni dogonili rywali i doprowadzili do remisu 13:13. Potem Rudol i Szałankiewicz przełamali przeciwników i prowadzili 17:15, ale oddali inicjatywę i po chwili to siatkarze argentyńscy mieli punkt przewagi. W końcówce w walce na przewagi zadecydowało doświadczenie biało-czerwonych, którzy wygrali tego seta 24::22.

W drugiej partii znów po początkowym prowadzeniu nasi reprezentanci oddali inicjatywę rywalom, którzy schodzili na przerwę techniczną przy prowadzeniu 12:9. Po przerwie biało-czerwoni wygrali cztery wymiany z rzędu i odrobili straty. Do końca meczu już nie oddali prowadzenia, kontrolując wydarzenia na boisku. W ostatnich piłkach nie dali szans rywalom i pokonali ich 21:18 i 2:0 w całym spotkaniu, awansując tym samym do II rundy kwalifikacji.

W meczu o bezpośredni awans do turnieju głównego ich rywalami byli rozstawieni z numerem 1 w kwalifikacjach Brazylijczycy Andre Loyola Stein i George Souto Maior Wanderley.  Mecz z Brazylijczykami zaczął się lepiej dla rywali, którzy prezentowali się niezwykle skutecznie na siatce. Canarinhos odskoczyli Polakom, którzy mimo wysiłku nie byli w stanie ich dogonić. Rudol i Szałankiewicz przegrali tego seta do 17, jednak w drugiej partii wyszli na boisko mocno zmotywowani. Tym razem to biało-czerwoni dyktowali warunki i mieli przewagę, a Brazylijczycy musieli gonić wynik. W efekcie nasi siatkarze pokonali rywali również do 17 i doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii walka punkt za punkt trwała od samego początku. Żaden z zespołów nie był w stanie wypracować sobie większej przewagi i doszło do zaciętej końcówce. W niej minimalnie lepsi okazali się Andre i George, którzy wygrali 16:14 i całe spotkanie 2:1. Brazylijczycy zagrają w rozpoczynającym się w czwartek turnieju głównym, a Rudol i Szałankiewicz zakończyli już swoją przygodę z turniejem w Ostravie.