Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Ostrawa: Dwie polskie pary pewne gry w fazie pucharowej

WT Ostrawa: Dwie polskie pary pewne gry w fazie pucharowej

Grzegorz Fijałek i Michał Bryl oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak wygrali swoje pierwsze mecze grupowe w turnieju World Tour w Ostrawie i są już pewni awansu do fazy pucharowej. Ci drudzy w bratobójczej walce pokonali Kacpra Kujawiaka i Macieja Rudola, swój mecz przegrali również Prudel i Szałankiewicz i te dwie pary w piątek powalczą o pozostanie w turnieju.

Grzegorz Fijałek i Michał Bryl, którzy trafili do grupy A turnieju w Ostrawie, w pierwszym swoim meczu zmierzyli się z Jasperem Bouterem i Christiaanem Varenhorstem z Holandii. Początek meczu należał do biało-czerwonych, którzy szybko odskoczyli rywalom na dwa punkty, a na przerwie technicznej prowadzili już 13:8. Po powrocie na boisko Holendrzy rzucili się jednak do odrabiania strat i robili to skutecznie. Przewaga Polaków stopniała do jednego punktu (18:17), na szczęście nasi siatkarze w porę wrócili do swojej gry i końcówka przebiegła po ich myśli. Bryl i Fijałek wygrali 21:19, obejmując prowadzenie w meczu. W drugim secie Polacy wyraźnie przespali początek i rywale szybko odskoczyli na kilka punktów (3:7). Tym razem to Pomarańczowi prowadzili pięcioma punktami na przerwie technicznej, a nasi siatkarze zupełnie nie przypominali zespołu z pierwszego seta. Bouter i Varenhorst spokojnie dowieźli przewagę do końca i wygrywając 21:15, wyrównali stan meczu. Początek decydującej partii był wyrównany, potem jednak Holendrzy zyskali niewielką przewagę i wyszli na prowadzenie 8:6. Biało-czerwonym udało się jednak dogonić rywali i doprowadzić do remisu 14:14. Ostatnie dwie piłki padły łupem naszych reprezentantów i tym samym Fijałek i Bryl zapewnili sobie awans do fazy pucharowej i jeszcze dziś zagrają o pierwsze miejsce w grupie z brazylijską parą Alison/Andre.

Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz trafili w Ostrawie do grupy B, a ich pierwszymi rywalami byli Kanadyjczycy Sam Pedlow i Sam Schachter. Polacy zaczęli mecz od prowadzenia 2:0, ale błyskawicznie stracili przewagę. Kanadyjczycy przejęli inicjatywę i to oni prowadzili 7:5, a na przerwie technicznej mieli trzy punkty przewagi. Biało-czerwoni nie byli w stanie odrobić strat, a rywale grali coraz lepiej. Pedlow i Schachter nie oddali inicjatywy już do końca i pewnie wygrali 21:14. Początek drugiego seta był niezwykle wyrównany. Biało-czerwonym udało się uzyskać niewielką przewagę, w pewnym momencie prowadzili nawet dwoma punktami (15:13), ale Kanadyjczycy nie dali za wygraną. Odrobili straty, doprowadzając do remisu 17:17, a w samej końcówce przechyli szalę zwycięstwa na swoją stronę. Rywale wygrali 21:19, a całe spotkanie 2:0. Tym samym Prudel i Szałankiewicz w piątek rano będą musieli walczyć o pozostanie w turnieju, a ich rywalami będzie czeski duet Dumek/Bercik.

Pozostałe dwie polskie pary w turnieju głównym w Ostrawie trafiły do grupy E i traf chciał, że zagrały w pierwszym meczu grupowym ze sobą. Faworytami byli liderzy rankingu FIVB, Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, ale Maciej Rudol i Kacper Kujawiak nie zamierzali łatwo złożyć broni. To właśnie oni mieli niewielką przewagę na początku spotkania i na przerwie technicznej prowadzili ze swoimi utytułowanymi kolegami 11:10. Po powrocie na boisko Łosiak i Kantor wzięli się jednak do pracy i to oni w końcu wyszli na prowadzenie 18:17. W końcówce nie dali rywalom już większych szans, wygrywając pierwszego seta do 18. Drugą partię od prowadzenia 2:0 rozpoczęli Kantor i Łosiak, ale gra szybko się wyrównała. Obie polskie pary walczyły punkt za punkt, ale po przerwie technicznej zaznaczyła się przewaga liderów rankingu FIVB. Rudol i Kujawiak byli coraz bardziej bezradni, a rywale odjechali im na kilka punktów (15:18) i nie odpuścili już do końca. Łosiak i Kantor wygrali 2:0 i są już pewni gry w fazie pucharowej, a jeszcze w czwartek zagrają o pierwsze miejsce w grupie. Kujawiak i Rudol w piątek rano walczyć będą o pozostanie w turnieju.