Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Olsztyn: Złoty medal dla Niemców, brązowi Meksykanie

WT Olsztyn: Złoty medal dla Niemców, brązowi Meksykanie

Ostatnie rozstrzygnięcia w Warmia Mazury World Tour Olsztyn 2017 już za nami. W meczu o brązowy medal lepsi okazali się Meksykanie Virgen/Ontiveros, triumfując nad parą z Łotwy Plavins/Regza 2:0. Batalia o złoto przyniosła więcej emocji i ostatecznie w tie-breaku zwyciężyli Böckermann/Flüggen. Srebrem musieli zadowolić się Amerykanie Doherty/Hyden.

Premierowe akcje meczu o trzecie miejsce to łotewska gra błędów – zawodnicy zza wschodniej granicy nie wystrzegali się ataków w aut, więc nic dziwnego, że musieli gonić wynik (1:4). Pomyłki wciąż ich pogrążały, co wykorzystywali umiejętnie Meksykanie (10:3). Szczególnie dobrze radzili sobie w grze na siatce, zarówno w bloku, jak i w ataku (17:11). Łotysze doskonale wiedzieli, że aby wciąż liczyć się w walce o triumf w premierowej odsłonie, muszą poprawić swoją postawę we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Grali coraz ofiarniej w obronie, co źle skończyło się dla Regzy, który broniąc piłkę spod band, zahaczył o jedną z nich i skaleczył kolano. Przerwa medyczna mogła nieco wybić z rytmu brylujących Meksykanów, ale nic takiego się nie stało i to oni rozstrzygnęli seta na swoją korzyść (21:17).

Początek drugiej partii to równa wymiana ciosów (3:3). Wyglądało na to, że drużyna z Łotwy wyciągnęła wnioski z poprzedniej partii i nie pozwalała uciec siatkarzom przeciwnej ekipy (7:6). Swoimi spektakularnymi blokami sytuację chciał zmienić Ontiveros, co w dużej mierze pozwoliło jego drużynie uciec na trzy punkty (15:12). Duet Plavins/Regza znajdował się w opałach, więc aby przemyśleć to, co dzieje się na boisku, udał się na przerwę. Ale nawet ten czas na żądanie nie przeszkodził Virgenowi i Ontiverosowi w graniu według swoich zasad. Napięta końcówka zakończyła się pomyślnie dla siatkarzy spoza Europy, którzy zatriumfowali 22:20 i w całym spotkaniu wygrali 2:0. Tym samym Meksykanie w olsztyńskim World Tourze zajęli 3. miejsce.

Spotkanie finałowe od pierwszych piłek toczyło się wyrównanie (2:2). Doświadczeni Amerykanie chcieli rozbić siłę defensywną przeciwników z Niemiec, jednak ci z dziecinną łatwością przełamywali amerykański blok (8:7). Siatkarze ze Stanów Zjednoczonych w niejednej akcji wykorzystywali swoje doświadczenie, ale to młodsi Niemcy grali odważniej. Trzeba przyznać, że zawodnicy z Ameryki Północnej niezwykle dobrze radzili sobie w bloku, przez co przeciwnicy bali się atakować i uderzali w siatkę (13:17). Amerykański duet Doherty/Hyden do ostatnich piłek grał konsekwentnie i bezpiecznym wynikiem 21:15 zakończył pierwszą odsłonę.

Lars Flüggen poddenerwowany przegraną pierwszego seta w premierowej akcji popisał się uderzeniem w aut, co wskazywało, że w ataku nie wstrzymuje ręki. Jego ryzyko jednak opłaciło się, bo kilkukrotnie zahaczył o ręce Doherty’ego (4:2). Niemcy koniecznie musieli wystrzegać się błędów w polu serwisowym, by zachować nadzieje na triumf w drugiej partii (8:6). Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych byli w tym bardzo pomocni, bo sami psuli swoje zagrywki (10:11). Żaden z zespołów nie odpuszczał i wydawało się, że wszystko rozstrzygnie się w końcówce. Za wszelką cenę nie chcieli do tego dopuścić zawodnicy zza zachodniej granicy, bo pragnęli przedłużyć swoje szanse na triumf w World Tourze (19:16). Mieli więcej szczęścia w końcówce i doprowadzili do trzeciego seta (21:18).

Tie-break to wymiana cios za cios. Niemcy podejmowali ryzyko w elemencie zagrywki, by od początku móc zapewnić sobie prowadzenie (6:4). Amerykański duet starał się nadrabiać wynik, grając agresywnie w ataku, ale bez zarzutu funkcjonowała niemiecka obrona (10:6). Imponujące akcje w defensywie i trudna zagrywka pozwoliły Niemcom zwyciężyć 15:11. I to para Böckermann/Flüggen zdobyła medal z najcenniejszego kruszcu.