Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Moskwa: Złote medale dla Amerykanek i Łotyszy

WT Moskwa: Złote medale dla Amerykanek i Łotyszy

Amerykanki Summer Ross i Sara Hughes oraz Łotysze Janis Smedins i Aleksandrs Samoilovs stanęli na najwyższym stopniu podium czterogwiazdkowego turnieju w Moskwie. Brązowe medale wywalczyli Rosjanie Oleg Stojanowski i Igor Wieliczko oraz Szwajcarki Tanja Hüberli i Nina Betschart.

W półfinale Amerykanki tylko w pierwszym secie pozwoliły Niemkom Julii Sude i Chantal Laboureur na nawiązanie walki. W drugim zaś zupełnie zdominowały boiskowe wydarzenia. Finałowymi rywalkami Summer Ross i Sary Hughes zostały Brazylijki Agatha Bednarczuk i Eduarda Santos Lisboa, które nie dały najmniejszych szans Szwajcarkom, dominując w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła.

Niemki i Szwajcarki spotkały się zatem w meczu o brąz. Julia Sude i Chantal Laboureur w pierwszym secie toczyły równorzędną walkę z Tanją Hüberli i Niną Betschart. Losy zwycięstwa decydowały się praktycznie do samego końca, ostatecznie w końcówce więcej zimnej krwi zachowały Szwajcarki. Podbudowane tą wygraną Tanja Hüberli i Nina Betschart z dużym animuszem weszły w kolejnego seta. Z akcji na akcję przejmowały kontrolę nad tym, co się działo na boisku, były zespołem lepszym w każdym elemencie i mogły świętować zdobycie brązowego medalu.

Więcej emocji było w finale, zwiastowały je już pierwsze piłki. Zespoły popisywały się znakomitymi akcjami, o wyniku decydowały detale i losy wygranej rozstrzygnęły się dopiero w końcówce. Lepsze okazały się w niej Summer Ross i Sara Hughes. Agatha Bednarczuk i Eduarda Santos Lisboa nie przejęły się zbytnio porażką w premierowej odsłonie i w drugim secie szybko narzuciły Amerykanom swój styl gry. Przeważały w ataku, obronie, zagrywce i praktycznie ani przez chwilę nie pozwoliły rywalkom na nawiązanie walki, doprowadzając tym samym do tie-breaka. W decydującej odsłonie walki nie brakowało, ale to Amerykanki wyprowadziły kilka skuteczniejszych akcji i w pewnym momencie zbudowały sobie kilkupunktową przewagę. Nie oddały jej już do samego końca i mogły się cieszyć z miejsca na najwyższym stopniu podium.

O 3. miejsce:
Laboureur/Sude GER – Betschart/Hüberli SUI 0:2
(19:21, 12:21)

Finał:
Summer Hughes USA – Agatha/Duda BRA 2:1
(21:19, 12:21, 15:12)

W półfinałach turnieju męskiego Janis Smedins i Aleksandrs Samoilovs stoczyli długi, zacięty bój ze Stojanowskim i Wieliczko. Łotysze po grze na przewagi zwyciężyli w pierwszym secie, zaś w drugim dali się zupełnie zdominować Rosjanom, przegrywając 12:21. Losy tie-breaka także rozstrzygnęły się po grze na przewagi, 20:18 wygrała go ekipa z Łotwy. Drugi półfinał był wewnętrzną sprawą Brazylijczyków. Vitor Gonçalves Felipe i Evandro Gonçalves Oliveira Júnior dość pewnie wygrali premierową odsłonę 21:17, zaś w drugiej lepsi okazali się Alison Cerutti i Andre Loyola Stein, pozwalając rywalom na zdobycie tylko 16 punktów. Podbudowani tym zwycięstwem okazali się kilkanaście minut później także lepsi w tie-breaku (15:11).

Stojanowski i Wieliczko oraz Vitor Gonçalves Felipe i Evandro Gonçalves Oliveira Júnior spotkali się zatem w meczu o brąz. Okazał się on dość jednostronnym widowiskiem. Rosjanie szybko narzucili Brazylijczykom swój styl gry. Dominowali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i przez cały mecz ani przez chwilę nie pozwolili rywalom nawet pomyśleć o nawiązaniu walki.

Większych emocji nie było także w finale. Janis Smedins i Aleksandrs Samoilovs pozwolili przeciwnikom z Brazylii jedynie w premierowej odsłonie nawiązać jako taką walkę. W pewnym momencie podkręcili jednak tempo i odskoczyli na kilka oczek i objęli prowadzenie w meczu. W drugiej partii Łotysze już zupełnie zdominowali boiskowe wydarzenia.

Stojanowski/Wieliczko RUS – Vitor Felipe/Evandro BRA 2:0
(21:12, 21:10)