Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Moskwa: Nieudane kwalifikacje Polaków

WT Moskwa: Nieudane kwalifikacje Polaków

Moskiewski piasek nie okazał się szczęśliwy dla polskich par startujących w kwalifikacjach. Przepadli w nich bowiem zarówno Maciej Rudol i Kacper Kujawiak, jak i Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz. Ci pierwsi przegrali z Austriakami, zaś ci drudzy po trzysetowym boju musieli uznać wyższość Litwinów. Tym samym w rozpoczynającym się w czwartek turnieju głównym zobaczymy tylko jedną polską parę – Michała Bryla i Grzegorza Fijałka.

W kwalifikacjach turnieju męskiego z cyklu World Tour odbywającego się w Moskwie wystartowały dwie polskie pary. Jako pierwsi na piasek w drugiej rundzie kwalifikacji wybiegli Maciej Rudol i Kacper Kujawiak, którzy zmierzyli się z przedstawicielami Austrii – Tobiasem Winterem oraz Julianem Herlem. Biało-czerwoni mecz zaczęli bardzo dobrze, bo od prowadzenia 2:0, ale rywale nie dość, że szybko odrobili straty, to z biegiem czasu sami zaczęli wysforowywać się na prowadzenie (11:8). W kolejnych minutach Polacy starali się odrabiać straty, ale walka punkt za punkt przybliżała do sukcesu Austriaków. W końcówce Rudolowi i Kujawiakowi nie udało się już odwrócić losów premierowej odsłony. Ostatecznie przegrali ją 17:21.

W drugiej partii obie pary szły łeb w łeb. Wprawdzie ponownie jako pierwsi dwa oczka przewagi zyskali Rudol i Kujawiak, ale przeciwnicy bardzo szybko doprowadzili do stanu równowagi. Później zaczęła się powtarzać sytuacja z pierwszego seta, bo Austriacy zaczęli budować sobie przewagę (12:10). W pewnym momencie odskoczyli od Polaków na trzy oczka, a ci nie mogli znaleźć siatkarskich argumentów na odwrócenie losów tej części spotkania. W końcówce rywale nie roztrwonili już przewagi, a ich wygrana 21:16 sprawiła, że Rudol i Kujawiak nie awansowali do turnieju głównego.

Po Rudolu i Kujawiaku na moskiewski piasek wybiegli Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz, którzy o prawo gry w turnieju głównym musieli rywalizować z Litwinami – Arnasem Rumseviciusem i Lukasem Kazdailisem. Początek meczu był dość wyrównany, ale jako pierwsi inicjatywę na boisku zaczęli przejmować Polacy, którzy najpierw odskoczyli od rywali na dwa, a następnie na cztery oczka. Litwini dwoili się i troili, żeby odrabiać straty, ale konsekwentna gra biało-czerwonych z niedużą liczbą błędów własnych sprawiła, że kontrolowali oni boiskowe wydarzenia. W końcówce rywale nie byli już w stanie nic zdziałać, przez co przegrali tę część spotkania 17:21.

To jednak ich nie podłamało, a drugą odsłonę rozpoczęli znacznie lepiej, bo od dwupunktowego prowadzenia. Chwilę później dystans dzielący oba zespoły wzrósł już do czterech oczek. W kolejnych minutach obie pary walczyły cios za cios, a to było wodą na młyn dla Litwinów, bowiem zbliżali się oni do końcowego sukcesu w tym secie. Prudel i Szałankiewicz nie mogli znaleźć recepty na odrzucenie rywali od siatki i punktowanie przy swoim serwisie. Przy stanie 12:16 mogli mieć jeszcze jakieś nadzieje na odwrócenie losów partii, ale w końcówce zupełnie stanęli. Wykorzystali to przeciwnicy, którzy pewnie postawili kropkę nad i, triumfując 21:12 i doprowadzając do tie-breaka.

Decydująca odsłona zaczęła się od walki cios za cios, ale jako pierwsi pękli biało-czerwoni. Moment dekoncentracji sprawił, że przeciwnicy uciekli im na trzy oczka. W kolejnych minutach Rumsevicius i Kazdailis poszli za ciosem, a Polacy nie potrafili odnaleźć dobrego rytmu z początku spotkania. Próbowali jeszcze walczyć, ale pojedyncze zdobywane przez nich punkty nie odmieniły już obrazu meczu. Ostatecznie Litwini wygrali 15:10, eliminując Prudla i Szałankiewicza z dalszej rywalizacji.