Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Malbork: Trzy polskie pary zagrają w półfinale

WT Malbork: Trzy polskie pary zagrają w półfinale

W czterech meczach ćwierćfinałowych turnieju World Tour w Malborku wystąpiły aż trzy pary z Polski. Do półfinału awansowali Mariusz Prudel i Mikołaj Miszczuk oraz Marcin Chiniewicz i Michał Korycki, którzy swoje mecze wygrali po tie-breakach. Michał Kądzioła i Marcin Ociepski wygrali z rywalami z Czech i również zagrają o medale. Stawkę półfinalistów uzupełniła litewska para Stankevicius/Knasas.

Mariusz Prudel i Mikołaj Miszczuk w walce o półfinał zmierzyli się z Arturem Vasiljevem i Robertem Juchnevicem z Litwy. Mecz dobrze zaczęli biało-czerwoni, którzy po atakach i sprytnych plasach doświadczonego Prudla prowadzili 5:2. Polacy cały czas utrzymywali kilkupunktową przewagę (10:7), a na przerwę techniczną zeszli przy prowadzeniu 12:9. Po przerwie Litwini próbowali odrabiać straty, ale momentami byli bezsilni. Reprezentanci Polski prowadzili 15:11, a piłkę setową mieli przy bezpiecznym wyniku 20:14. Seta mocnym ciosem nie do obrony zakończył Mariusz Prudel.

Drugiego seta Litwini rozpoczęli od prowadzenia 4:0 i biało-czerwoni natychmiast przerwali grę. Gra się wyrównała, ale to rywale cały czas utrzymywali bezpieczną przewagę (8:4), a przed przerwą techniczną powiększyli ją do pięciu punktów. Litwini znaleźli w końcu sposób na ataki Prudla (16:10) i w końcówce nie wypuścili już swojej szansy z rąk mimo pogoni biało-czerwonych (18:17). Rywale wygrali tego seta do 18 i doprowadzili do wyrównania. Decydującą partię siatkarze z Litwy rozpoczęli od prowadzenia 4:1, potem było 6:2, ale Polacy odrobili straty i gdy zbliżyli się do rywali na odległość jednego punktu (6:7) ci poprosili o przerwę. Nie pomogła im ona, nasi siatkarze nadal byli „w gazie” i wyszli na prowadzenie 10:8. Prudel i Miszczuk byli już nie do zatrzymania – ostatecznie pokonali rywali 15:10 i awansowali do półfinału turnieju.

Włoska para Manuel Alfieri i Mauro Sacripanti była ćwierćfinałowym rywalem Marcina Chiniewicza i Michała Koryckiego. Na początku meczu niewielką przewagę mieli siatkarze z Włoch, którzy wyszli na prowadzenie 5:2. Przy stanie 7:3 dla rywali biało-czerwoni poprosili o przerwę, jednak Alfieri i Sacripanti cały czas utrzymywali sporą przewagę. Od stanu 10:5 Polacy zdobyli trzy punkty z rzędu, jednak na przerwie technicznej nadal mieli trzy punkty mniej od przeciwników. Po powrocie na boisko Włosi cały czas kontrolowali wydarzenia na boisku i prowadzili już 16:11. Chiniewicz i Korycki nie byli w stanie już zagrozić rywalom w tym secie. Włosi wygrali 21:16 i objęli prowadzenie w meczu.

Dużo lepiej Polacy zaczęli drugą partię, w której prowadzili 5:3, a przy stanie 7:4 Włosi zdecydowali się na przerwę dla odpoczynku, a po niej rzucili się do odrabiania strat. Biało-czerwoni jednak grając cały czas uważnie w obronie i skutecznie w ataku utrzymali trzypunktową przewagę do przerwy technicznej. Po powrocie do gry biało-czerwoni jeszcze powiększyli swoją przewagę (15:10) i nie zamierzali się zatrzymywać. Po kolejnych trzech punktach kibice zaczęli szykować się już na tie-breaka (18:10), a nasi siatkarze sprostali tym oczekiwaniom, wygrywając seta do 12. Tie-break rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt. Gdy Polacy odskoczyli na dwa punkty (8:6), Włosi momentalnie poprosili o przerwę. Niewiele ona jednak im pomogła – Chiniewicz i Korycki po chwili prowadzili już 11:6 i pewnie zmierzali do zwycięstwa. Rywale skorzystali jeszcze z przerwy medycznej, ale nie byli w stanie zatrzymać reprezentantów Polski, którzy wygrali tę partię 15:10 i awansowali do półfinału.

W ostatnim meczu o awans do półfinału zagrali Michał Kądzioła i Marcin Ociepski. Ich rywalami byli dobrze już znani publiczności w Malborku Czesi Jindrich Weiss i Martin Tichy. W mecz lepiej weszli Polacy (3:0).  Biało-czerwoni spisywali się dobrze w każdym elemencie i powiększyli prowadzenie (9:4). Michał Kądzioła i Marcin Ociepski byli bardzo skoncentrowani i ani na moment nie pozwalali rywalom na nawiązanie walki prezentując bardzo dobry poziom (12:6). W pełni kontrolowali oni boiskowe wydarzenia (16:8). Ostatecznie czeski duet zdołał zdobyć w tym secie zaledwie 12 punktów.

Obraz gry nie zmienił się także na początku drugiej odsłony. Biało-czerwoni szybko objęli prowadzenie 2:0. Wkrótce różnica wzrosła już do pięciu punktów (8:3). Weiss i Tichy nadal nie byli w stanie znaleźć argumentów na dobrze grających w każdym elemencie Polaków. Na boisku istniała w tym momencie praktycznie tylko jedna drużyna (12:4). Rywale zdołali jednak poderwać się nieco do walki (11:14).  Biało-czerwoni podkręcili ponownie tempo. Udane ataki Polaków dały już wynik 20:14 i piłki meczowe. Czesi po błędzie oponentów obronili jedną z nich, ale kolejna udana akcja w ofensywie Kądzioły i Ociepskiego zakończyła spotkanie. W półfinale zmierzą się oni z Marcinem Chiniewiczem i Michałem Koryckim.