Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Jurmala: Jedna polska para z awansem do turnieju głównego

WT Jurmala: Jedna polska para z awansem do turnieju głównego

Ze zmiennym szczęściem w drugiej rundzie kwalifikacji do turnieju głównego z cyklu World Tour w Jurmali zagrały polskie pary. Maciej Kałuża i Paweł Lewandowski przegrali ze Słoweńcami i odpadli z rywalizacji. Lepiej poszło Marcinowi Chiniewiczowi i Michałowi Koryckiemu, którzy po wygranej z reprezentantami Tajlandii zameldowali się w turnieju głównym.

W drugiej rundzie kwalifikacji do turnieju głównego z cyklu World Tour odbywającego się w Jurmali Maciej Kałuża i Paweł Lewandowski zmierzyli się ze słoweńskim duetem – Jakopin/Bozenk. Początek meczu był dość zacięty, a biało-czerwoni starali się dotrzymywać kroku przeciwnikom. Obie pary udane akcje przeplatały błędami, ale coraz częściej do głosu zaczęli dochodzić Słoweńcy, którzy wypracowali sobie niewielką przewagę. Kałuża i Lewandowski próbowali niwelować straty, ale wciąż byli w bardziej niekorzystnej sytuacji. W końcówce premierowej odsłony Jakopin oraz Bozenk kontrolowali boiskowe wydarzenia, stosunkowo pewnie triumfując w tej części spotkania (21:17).

W drugiej partii poszli za ciosem. Niemal od jej początku narzucili Polakom swój rytm gry. Biało-czerwoni szybko się pogubili, a kilka nieskutecznych zagrań na siatce oraz błędów sprawiło, że oddali inicjatywę przeciwnikom. Ci odskoczyli na kilka oczek, a z każdą kolejną akcją ich przewaga robiła się coraz wyraźniejsza. Pojedyncze udane zagrania Kałuży oraz Lewandowskiego nie pozwalały im odmienić obrazu gry. Słoweńcy pewnie zmierzali do końcowego sukcesu. Ostatecznie ten set padł ich łupem 21:11, a dzięki temu zapewnili sobie możliwość gry w turnieju głównym.

Ostatnim polskim duetem, który zachował szansę na przebrnięcie przez kwalifikacje byli Michał Korycki i Marcin Chiniewicz. Na nich w drugiej rundzie eliminacji czekała potyczka z reprezentantami Tajlandii – Nuttanon/Sedtawat. Początek meczu był zacięty, a obie pary walczyły cios za cios. Żadna z nich nie potrafiła wypracować większej przewagi. Dopiero w środkowej fazie seta biało-czerwoni odskoczyli od rywali na dwa oczka. W kolejnych minutach trzymali rywali na dystans. W pewnym momencie ich przewaga wzrosła do trzech punktów. W końcówce Azjaci rzucili się jeszcze do walki, ale biało-czerwonym udało się postawić kropkę nad i w premierowej odsłonie, wygrywając ją 21:19.

W drugiej partii reprezentanci Tajlandii nie zamierzali odpuszczać, a od początku ponownie obie pary szły łeb w łeb. Taka sytuacja miała miejsce do stanu 7:7. Od tego momentu Korycki i Chiniewicz wrzucili piąty bieg i odskoczyli od rywali na cztery oczka. Ci jeszcze próbowali walczyć, ale co najwyżej udało im się zbliżyć do rywali na 16:18. Końcówka seta należała do Chiniewicza i Koryckiego, których skuteczne zagrania na siatce doprowadziły do zwycięstwa 21:16. Dzięki niemu biało-czerwoni zameldowali się w turnieju głównym.