Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Haga: Brzostek/Wachowicz w II rundzie kwalifikacji

WT Haga: Brzostek/Wachowicz w II rundzie kwalifikacji

W Hadze trwają kwalifikacje kobiet do turnieju z cyklu World Tour. W pierwszej rundzie swój mecz przeciwko siatkarkom z Ukrainy 0:2 przegrały Kinga Legieta i Aneta Kaczmarek, szybko kończąc przygodę z tymi rozgrywkami. Więcej walki było w meczu Gruszczyńska/Gromadowska – Olsen/Bisgaard, jednak po trzech setach lepsze okazały się siatkarki z Danii. W grze o awans do turnieju głównego pozostały Monika Brzostek i Aleksandra Wachowicz, które wygrały swój mecz 2:0 i w drugiej rundzie kwalifikacji zmierzą się z pogromczyniami Gruszczyńskiej i Gromadowskiej.

Jako pierwsze do gry w kwalifikacjach w Hadze weszły Kinga Legieta i Aneta Kaczmarek. Polkom przyszło zmierzyć się z ukraińskim duetem Walentyna Dawidowa/Jewgienija Szczypkowa. Początek spotkania toczył się po myśli Ukrainek, które odskoczyły na 12:9. Polki jednak nie poddały się i szybko zniwelowały straty do jednego oczka (12:13). Biało-czerwone nie zdołały jednak pójść za ciosem. Ich rywalki szybko zaczęły dominować i narzucać swój styl gry. Legieta/Kaczmarek długo nie potrafiły przełamać przeciwniczek (12:19) i ostatecznie w inauguracyjnej odsłonie przegrały do 13. W drugiej odsłonie Dawidowa/Szczypkowa poszły za ciosem, pierwsze akcje należały właśnie do nich. Biało-czerwone starały się zmniejszyć dystans, jednak to ich przeciwniczki grały pewniej. Różnica punktowa szybko się powiększyła (9:15). Legieta/Kaczmarek nie potrafiły znaleźć recepty na zdecydowanie punktujące rywalki (12:19). Druga partia ponownie zakończyła się zwycięstwem Ukrainek do 13. Tym samym Kaczmarek/Legieta zakończyły swój udział w turnieju.

Początek meczu pomiędzy Jagodą Gruszczyńską i Aleksandrą Gromadowską a Cecilie Køllner Olsen i Sofią Nørager Bisgaard był zacięty, jednak na prowadzeniu pozostawały Polki. Biało-czerwone w pewnym momencie odskoczyły na 9:5, jednak przeciwniczki szybko zmniejszyły dystans. W dalszej fazie seta toczyła się walka punkt za punkt. Chociaż Polki budowały nieznaczną przewagę, Dunki ją odrabiały (14:17, 17:18). W końcówce Olsen/Bisgaard przełamały siatkarki z Polski i wyszły na prowadzenie 19:18. Biało-czerwone zdołały obronić piłkę setową, a zwycięzcę musiała wyłonić gra na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki z Danii (24:22). Podrażnione takim przebiegiem seta Polki z wysokiego c rozpoczęły drugą odsłonę, po skutecznym bloku prowadziły już 5:0. Dunki miały problemy ze skończeniem ataku, biało-czerwone wykorzystywały kontry, co pozwalało im pozostawać na wyraźnym prowadzeniu. Rywalki zdobywały punkty głównie po błędach Gruszczyńskiej i Gromadowskiej (7:11). W dalszej fazie przeciwniczki nie miały zamiaru odpuszczać, stopniowo zmniejszały straty, aż udało im się złapać kontakt punktowy (10:13, 13:14). Wtedy to jednak kolejną serią popisały się Polki, odskakując na 18:13. Tej przewagi nie dały już sobie wydrzeć i doprowadziły do trzeciego seta.

Decydująca partia rozpoczęła się od gry punkt za punkt (2:3, 3:4). Z czasem na prowadzenie wyszły Olsen i Bisgaard (6:4). Biało-czerwone nie odpuszczały i po punktowym bloku doprowadziły do wyrównania (9:9). Gruszczyńskiej i Gromadowskiej nie udało się odwrócić losów seta. Kolejny mocny atak siatkarek z Danii dał im trzypunktowe prowadzenie (13:10). Polki i tym razem nie spuściły głów, chociaż po czasie zniwelowały większość strat (13:12), nie zdołały wygrać. Cecilie Køllner Olsen i Sofia Nørager Bisgaard triumfowały 15:13.

Pierwsze akcje spotkania Brzostek/Wachowicz – Driessen/van Esch należały do Holenderek. Polki szybko jednak odrobiły straty, a następnie wyszły na prowadzenie (7:7, 11:8). Annemieke Driessen i Sarah van Esch starały się dotrzymać kroku rywalkom, jednak Monika Brzostek i Aleksandra Wachowicz po raz kolejny odskoczyły na kilka punktów (15:12). Biało-czerwone popisały się serią skutecznych zagrań i wygrały inauguracyjną odsłonę 21:13. Druga odsłona od pierwszych piłek toczyła się po myśli Polek (4:1, 6:2). W dalszej fazie seta sytuacja nie ulegała zmianie. Brzostek/Wachowicz rządziły i dzieliły na boisku (10:6, 13:8). Ich rywalki nie miały żadnych argumentów, by postawić się dobrze grającym Polkom. Duet Brzostek/Wachowicz triumfował do 12 i awansował do drugiej rundy kwalifikacji.