Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Geteborg: Polskie pary przebrnęły przez kwalifikacje

WT Geteborg: Polskie pary przebrnęły przez kwalifikacje

W kwalifikacjach do turnieju głównego z cyklu World Tour w Geteborgu wzięły udział dwie polskie pary. Zarówno Marta Duda i Marta Łodej, jak i Dominik Poznański wraz z Miłoszem Krukiem wywalczyli awans do zmagań głównych.

W Geteborgu w czwartek zostały przeprowadzone kwalifikacje do turnieju głównego z cyklu World Tour. W rywalizacji kobiet wystartowały Marta Duda i Marta Łodej, które w kwalifikacjach zmierzyły się z szkocką parą – Beattie/Coouts. Premierowa odsłona pojedynku była bardzo zacięta. Oba duety nie unikały w niej błędów, ale żaden z nich nie wypracował sobie na tyle dużej przewagi, aby móc kontrolować boiskowe wydarzenia. w efekcie o jej losach musiała zadecydować walka na przewagi. W niej więcej szczęścia miały rywalki, które wygrały 27:25.

Porażka jednak nie załamała biało-czerwonych, które w drugiej odsłonie uporządkowały swoją gre, a rywalki nie były już tak skuteczne. Z biegiem czasu Duda i Łodej wypracowały sobie przewagę, której nie oddały do końca seta. W tie-breaku również odskoczyły od przeciwniczek na kilka oczek, co pozwoliło im grać pewniej. Beattie i Coouts nie znalazły już sposobu na odwrócenie losów meczu, a triumf Polek 15:9 pozwolił im awansować do drugiej rundy.

W niej po drugiej stronie siatki stanął francuski duet – Guyot Polverini/Vieira. Tym razem w mecz lepiej weszły Polki, które w pierwszym secie próbowały przejąć inicjatywę na boisku. Wprawdzie rywalki odpowiadały udanymi zagraniami, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowały biało-czerwone, które triumfowały 21:18. W drugiej odsłonie jednak ich gra kompletnie się posypała, a ton boiskowym wydarzeniom zaczęły nadawać zawodniczki z Francji. One rozgromiły Dudę i Łodej w tej części spotkania do 12, ale Polki podniosły się w tie-breaku. W nim trwała zacięta walka, ale ostatnie słowo należało do biało-czerwonych, które po zwycięstwie 15:11 znalazły się w turnieju głównym.

Beattie/Coutts sco – Duda/Łodej POL 1:2
(27:25, 17:21, 9:15)
Guyot Polverini/Vieira FRA – Duda/Łodej POL 1:2
(18:21, 21:12, 11:15)

W męskich kwalifikacjach zagrali Dominik Poznański i Miłosz Kruk, którym przyszło się mierzyć w pierwszej rundzie z parą z Norwegii – Gamlemoen/Halland. Pierwszy set nie ułożył się po myśli biało-czerwonych, bowiem w nim częściej inicjatywę mieli Skandynawowie. Oni lepiej spisywali się na zagrywce oraz na siatce, co zaowocowało ich wygraną w premierowej odsłonie. Ale Polacy nie załamali się, a od drugiej partii poprawili swoją grę. Wprawdzie Norwegowie nie zamierzali spuszczać z tonu, ale coraz częściej inicjatywę przejmowali Poznański z Krukiem. Wygrali oni końcówkę, doprowadzając do tie-breaka. w nim również popełnili mniej błędów, a w kluczowych momentach zagrali skuteczniej, dzięki czemu zachowali szansę na awans do turnieju głównego.

W drugiej rundzie kwalifikacji zagrali z japońskim duetem – Nishimura/Shibata. Ale i w tym przypadku pojedynek nie rozpoczął się po myśli biało-czerwonych. W pierwszym secie trwała w miarę wyrównana walka, ale w kluczowych momentach to Azjaci zdobywali ważne punkty. Oni prezentowali się lepiej, a błędy Polaków sprawiły, że przegrali tą część meczu do 17.

Jednak porażka zadziałała na nich jak zimny prysznic, bo od drugiej partii zdominowali boiskowe wydarzenia. szybko narzucili rywalom swój rytm gry, a ich przewaga na siatce rosła z każdą piłką. W efekcie drugą odsłonę pewnie wygrali do 14, a w tie-breaku poszli za ciosem. Wprawdzie Japończycy jeszcze próbowali walczyć, ale biało-czerwoni byli już nie do zatrzymania to oni dyktowali warunki gry, co przełożyło się na zwycięstwo Poznańskiego i Kruka. Ono dało im możliwość walki w turnieju głównym.

Gamlemoen/Halland NOR – Poznański/Kruk POL 1:2
(21:17, 18:21, 12:15)
Nishimura/Shibata JPN – Kruk/Poznański POL 1:2
(21:17, 14:21, 10:15)