Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Wszystkie cztery polskie pary z awansem w Doha

Wszystkie cztery polskie pary z awansem w Doha

W rundzie pucharowej turnieju Katara Beach Volleyball Cup 2018 rozgrywanym w Doha zagrają wszystkie cztery polskie pary. Niesamowity mecz o pierwsze miejsce z łotewską para Samoilovs/Smedins stoczyli Michał Bryl i Grzegorz Fijałek, którzy pokonali rywali i awansowali bezpośrednio do II rundy. W I rundzie w czwartek walczyć będą Łosiak/Kantor, Prudel/Szałankiewicz oraz Kujawiak/Rudol.

W meczu o pierwsze miejsce w grupie B Bartosz Łosiak i Piotr Kantor zmierzyli się z rosyjską parą Oleg Stojanowskij/Igor Weliczko. Po wyrównanym początku pierwszego seta biało-czerwoni wyszli na prowadzenie 9:5 i już całkowicie zdominowali wydarzenia na boisku. Naszym siatkarzom wychodziło niemal wszystko, a Rosjanie byli coraz bardziej zagubieni i bezsilni (16:8). Wysoką przewagę Polacy spokojnie dowieźli do końca i wygrali 21:12. W drugim secie nasi reprezentanci również szybko uciekli rywalom na kilka punktów. Gdy przy stanie 15:11 dla Polaków wydawało się, że nic im już nie odbierze wygranej, stało się coś niespodziewanego. Rosjanie punktowali raz za razem i po chwili to oni prowadzili 17:16. Zdezorientowani biało-czerwoni przegrali 19:21 i raz jeszcze musieli wyjść na boisko. W tie-breaku rywale podbudowani niespodziewaną wygraną w drugim secie poszli za ciosem, prowadzili 5:2, potem 9:6. Polacy zerwali się jeszcze do walki, zmniejszyli straty do jednego punktu, ale nic więcej nie mogli już zrobić. Przegrali końcówkę seta 11:15 i całe spotkanie 11:15 i ostatecznie zajęli drugie miejsce w grupie.

W grupie D o pozostanie w turnieju z mniej znaną niemiecką parą Philipp Bergmann/Yannick Harms walczyli Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz. Początek spotkania był niezwykle zacięty, obie drużyny nie pozwalały rywalom uciec więcej niż na dwa punkty. Od stanu 15:15 biało-czerwonym udało się wygrać kilka wymian z rzędu i prowadzili już 18:16, ale Rosjanie doprowadzili do remisu 20:20. Ostatnie dwie piłki w secie należały jednak do Polaków i to oni wyszli na prowadzenie. W drugim secie Niemcy od początku nieznacznie prowadzili, a na przerwie technicznej mieli już trzy punkty przewagi. Polacy spokojnie i powoli odrabiali straty, aż doprowadzili do remisu 16:16. Znów o wygranej decydowała zacięta i emocjonująca końcówka i znów lepsi w niej okazali się Prudel i Szałankiewicz. Wygrali 22:20, cały mecz 2:0 i tym samym awansowali do rundy pucharowej.

Świetny mecz z łotewską parą Aleksandrs Samoilovs/Janis Smedins rozegrali Michał Bryl i Grzegorz Fijałek. Od początku pierwszego seta inicjatywę przejęli Łotysze, którzy wyszli nawet na trzypunktowe prowadzenie 9:6. Polacy w drugiej części seta wzięli się ostro do odrabiania strat i w końcu ich cierpliwość się opłaciła i doprowadzili do remisu 18:18. O wyniku seta decydowała zacięta i emocjonująca końcówka. Lepsi w niej okazali się Bryl i Fijałek, którzy pokonali faworyzowanych rywali 25:23. To jednak nie był jeszcze koniec emocji. W drugim secie po wyrównanym początku przewagę uzyskali nasi reprezentanci, którzy na przerwie technicznej prowadzili 12:9. Biało-czerwoni prowadzili jeszcze 16:13, ale Łotysze doprowadzili do remisu 18:18 i przy stanie 20:19 mieli piłkę setową. Polacy ją wybronili, a następnie wygrali dwie kolejne wymiany i pokonali rywali 2:0. Oznacza to pierwsze miejsce w grupie i bezpośredni awans do II rundy pucharowej.

W ostatnim meczu tej grupy o pozostanie w turnieju walczyli Kacper Kujawiak i Maciej Rudol, a ich przeciwnikami byli Maksim Siwołap i Artiom Jarzutkin z Rosji. Niemal od początku do końca pierwszego seta niewielką przewagę mieli rywale naszych siatkarzy, ale Polacy nie odpuszczali. W końcówce doprowadzili do remisu 20:20 i rozpoczęła się zacięta walka na przewagi. Piłki setowe w górze miała zarówno jedna, jak i druga drużyna. Set zakończył się rzadko spotykanym wynikiem w siatkówce plażowej 30:28 dla biało-czerwonych. Kujawiak i Rudol trudy tej końcówki odczuli w kolejnej partii – Rosjanie znów przejęli inicjatywę i na przerwie technicznej prowadzili trzema punktami. Nasi reprezentanci próbowali odrabiać straty, lecz tym razem im się to nie udało. Rywale wygrali do 18 i wyrównali stan spotkania. Tie-break jednak przebiegł już po myśli Kujawiaka i Rudola. Nasi siatkarze od początku narzucili warunki gry i spokojnie utrzymywali wypracowaną na początku przewagę. Ostatecznie wygrali 15:11 i po zaciętym meczu uzyskali awans do fazy pucharowej.