Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Włosi wdrażają plan ratowania klubów, na co mogą liczyć kluby w Polsce?

Włosi wdrażają plan ratowania klubów, na co mogą liczyć kluby w Polsce?

fot. pgsador.it

Włoska Federacja Siatkówki FIPAV ogłosiła swoisty „Plan Marshalla” dla rodzimych klubów, który ma pomóc przetrwać im kryzys ekonomiczny wywołany pandemią. Pomoc dla klubów szacowana jest na ponad 4,5 mln euro i dotyczy przede wszystkim zwolnienia lub zmniejszania opłat na rzecz związku przed rozgrywkami w przyszłym sezonie. W Polsce na razie słychać tylko o kolejnych klubach, które mają coraz większe kłopoty.

We Włoszech, tak jak we wszystkich europejskich krajach, pandemia koronawirusa przerwała rozgrywki siatkarskie. Nie to jest jednak największym problemem włoskich klubów. Dużo groźniejszy jest kryzys ekonomiczny wywołany pandemią, który może spowodować, że kluby go nie przetrzymają.Włoska federacja FIPAV reaguje błyskawicznie i już teraz ogłosiła swoisty „Plan Marshalla”, który ma pomóc klubom. Nazwa nawiązuje do słynnego planu pomocy krajom europejskim po II wojnie światowej, która miała im pomóc wyjść z kryzysu i odbudować zniszczoną działaniami wojennymi gospodarkę. FIPAV wartość udzielonej pomocy szacuje na 4 675 389 euro. Mają one pomóc wszystkim klubom zrzeszonym w federacji, a jest ich ponad cztery tysiące.

Przede wszystkim kluby przed sezonem 2020/2021 zapłacą tylko 15 euro składki członkowskiej. Wcześniej ta kwota wynosiła niemal 500 euro. To da oszczędności dla wszystkich klubów w wysokości 1,83 mln euro. Zmniejszone zostaną opłaty licencyjne dla zawodników – wcześniej w zależności od wieku wynosiły one od 5 do 15 euro, teraz będzie to od 2,5 do 10 euro.

Obniżone zostały opłaty licencyjne dla członków sztabu szkoleniowego. Stawki wynoszące od 70 do 200 euro w zależności od poziomu trenerów i członków sztabu teraz wynosić będą odpowiednio od 56 do 160 euro. Ogromną pomoc zaoferowano klubom startującym w rozgrywkach młodzieżowych – tu FIPAV przejmie na siebie wszelkie opłaty licencyjne i zgłoszeniowe, dzięki czemu w klubach ma zostać 1,876 mln euro.

Czy na podobną pomoc mogą liczyć kluby w Polsce? Na razie Polski Związek Piłki Siatkowej milczy w tej sprawie, a z klubów dochodzą coraz bardziej niepokojące sygnały. Sponsorzy się wycofują, samorządy zapowiadają ograniczenie lub całkowite zaprzestanie finansowania co sprawia, że kluby poważnie zastanawiają się nad wycofaniem rozgrywek. Takie decyzje podjęto już w Białymstoku, gdzie BAS miał przejść audyt pod kątem gry w I lidze mężczyzn, a nie wystartuje nawet w II lidze, podobnie jak zespół Bestios. Niepokojące wieści dochodzą z Radomia, Katowic i innych siatkarskich miast w Polsce.

źródło: inf. własna, volleyball.it

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-05-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved