Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Włosi i Rosjanki najlepsze w Baku

Włosi i Rosjanki najlepsze w Baku

W Baku rozegrany został Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF). Wśród dyscyplin, w jakich rywalizowali młodzi sportowcy nie brakowało siatkówki. Wśród dziewcząt najlepsze okazały się Rosjanki, które w finale pokonały Rumunię, w kategorii chłopców triumfowali Włosi. W finale okazali się oni lepsi od Belgii.

Włosi w grupie przegrali co prawda na inaugurację 2:3 z Bułgarią, ale potem pokonali 3:0 Czechów i 3:1 Bułgarię, co dało im awans do półfinału. Drugie premiowane awansem miejsce w tej grupie zajęła Belgia. W półfinale Belgia zagrała ze zwycięzcą drugiej grupy, Rosją a Włochy z Białorusią. W pierwszym półfinale losy zwycięstwa decydowały się do samego końca. Sborna prowadziła już 2:0, ale kolejne trzy sety padły łupem Belgów. W drugim meczu Białoruś zdołała wygrać tylko jednego seta.W meczu o brąz Rosjanie pokonali Białoruś 3:1, choć nie brakowało wiele do tie-breaka. Finał przebiegł pod pełną kontrolą Włochów. Piąte miejsce zajęli Czesi po wygranej 3:0 nad Bułgarią a siódme Niemcy, którzy 3:1 pokonali Azerbejdżan.

Finał:
Belgia – Włochy 0:3
(21:25, 21:25, 19:25)

O 3. miejsce:
Rosja – Białoruś 3:1
(21:25, 25:16, 25:17, 28:26)

Wśród dziewcząt w grupie A najlepsze okazały się Rosjanki z kompletem zwycięstw. Drugie premiowane awansem miejsce zajęły Rumunki z bilansem dwóch zwycięstw i porażki. W grupie B po dwa mecze wygrały Włoszki i Turczynki i to te zespoły awansowały do półfinałów. W ½ finału Turcja robiła wszystko, co w jej mocy, aby przeciwstawić się silnej rosyjskiej ekipie. Wystarczyło to jednak tylko na jednego seta. Sporo walki  było w starciu włosko-rumuńskim. O losach meczu zadecydował tie-break, który na swoją korzyść rozstrzygnęły Rumunki.

Starcie o brąz trwało trzy sety, ale walki nie brakowało. Pierwsza i trzecia partia zakończyły się minimalną różnicą punktową. Lepsze okazały się Turczynki. Finał z kolei lepiej rozpoczęły Rumunki, ale potem to Rosjanki przejęły inicjatywę na boisku. Nie pozwoliły już rywalkom na nawiązanie walki i zostały zwyciężczyniami turnieju. Piąte miejsce wywalczyła Białoruś po wygranej 3:1 z Niemkami, a siódme Ukraina po zwycięstwie 3:0 z Bułgarią.

Finał:
Rosja – Rumunia 3:1
(23:25, 25:16, 25:19, 25:17)

0 3. miejsce:
Turcja -Włochy 3:0

(25:23, 25:21, 25:23)

Kolejna edycja turnieju zostanie rozegrana w 2021 roku w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

źródło: CEV, inf. własna