Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Włochy M: Koniec rundy zasadniczej. Sir Safety Perugia niekwestionowanym liderem

Włochy M: Koniec rundy zasadniczej. Sir Safety Perugia niekwestionowanym liderem

Ostatnia kolejka sezonu zasadniczego we włoskiej Serie A nie przyniosła zbyt wielu niespodzianek. Swoje spotkania wygrały trzy najlepsze zespoły tej części rozgrywek: Sir Safety Perugia, Cucine Lube Civitanova oraz Azimut Modena, a pomimo porażki 2:3 w 26. rundzie spotkań w najlepszej czwórce znalazł się jeszcze Diatec Trentino.

W pięciu setach zakończyło się starcie Gi Group Monza z Diatec Trentino. Podopieczni Miguela Falaski przegrali co prawda premierową odsłonę, ale już w dwóch kolejnych mogli cieszyć się ze zwycięstwa. W czwartym secie to jednak goście z Trydentu dyktowali warunki gry, ale w tie-breaku nie poszli za ciosem, wyraźnie ulegając gospodarzom. Przewaga ekipy z Monzy najbardziej widoczna była w bloku – to tym elementem punktowała aż 16 razy, przy zaledwie 5 „czapach” drużyny Angelo Lorenzettiego. Miejscowa ekipa lepiej zagrała również w ofensywie, a duet Donovan Dzavoronok oraz Michal Figer wspólnymi siłami wywalczył 35 punktów. Gi Group Monza nie miała już szansy na awans w tabeli, kończąc fazę zasadniczą na 10. miejscu, natomiast 4. należy do Diatec Trentino.

Do podziału punktów doszło również w starciu Calzedonii Werona z LPR Piacenza, a ze zwycięstwa mogli cieszyć się podopieczni Nikoli Grabicia, którzy odwrócili losy spotkania, bowiem przegrywali już 0:2. Do zwycięstwa swój zespół poprowadził Toncek Stern, który zakończył spotkanie z dorobkiem 26 oczek. Po drugiej stronie siatki brylował Alessandro Fei, zdobywca 27 punktów. Gościom nie pomogła imponująca liczba bloków – 18, a LPR Piacenza rundę zasadniczą zakończył na 7. miejscu, natomiast ekipa z Werony na 5.

130 minut trwał pojedynek Revivre Milano z Taiwan Excellenca Latina, a zwycięsko wyszli z niego siatkarze Latiny, którzy wcześniej nie wykorzystali prowadzenia w setach 2:0. O sile ofensywy gości decydował duet Yuki Ishikawa-Cristian Savani, który wywalczył w sumie 41 punktów. Savani mógł także pochwalić się 4 blokami, ale ostatecznie jego ekipa zakończyła rywalizację na 11. miejscu w ligowej tabeli. Drużyna z Milanu nie miała już szans na awans w klasyfikacji i po 26. kolejkach plasuje się na 6. pozycji.

Wyjazdowym zwycięstwem sezon zasadniczy zakończyli gracze Azimutu Modena, którzy okazali się lepsi od Kioene Padwa. Jedynie w drugim secie podopieczni Radostina Stojczewa musieli uznać wyższość rywali, ale zarówno ta partia, jak i dwie kolejne były bardzo wyrównane. Liderem drużyny z Modeny był Tine Urnaut, który spotkanie zakończył z 19 oczkami na swoim koncie, a wspierał go Earvin Ngapeth – 16. Gospodarzom nie pomogły 23 oczka wywalczone przez Luigiego Randazzo ani imponująca liczba 13 bloków. Kioene Padwa zakończył rywalizację tuż za czołową ósemką, natomiast Azimut Modena uplasował się na ostatnim stopniu podium ligowej klasyfikacji.

Biosi Indexa Sora w starciu z sąsiadem w tabeli – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia zgarnął przed własną publicznością komplet punktów. Gospodarze jedynie w trzeciej odsłonie okazali się gorsi od przeciwników. Lepsza skuteczność ataku pozwoliła miejscowej ekipie na zwycięstwo, a pierwsze skrzypce w ekipie grał Dusan Petković. Po drugiej stronie siatki brylował Benjamin Patch, który atakował na poziomie 61 procent, a w sumie wywalczył 25 oczek. Na boisku tylko na chwilę w drugim secie pojawił się Damian Domagała. Vibo Valentia ostatecznie sezon zasadniczy zakończyło z dorobkiem 13 punktów i 12. miejscem, natomiast Sora plasuje się pozycję niżej.

Siatkarze Sir Safety Perugii już wcześniej zapewnili sobie zwycięstwo w fazie zasadniczej, ale nie przeszkodziło im to w pewnym zwycięstwie nad Bunge Rawenna. Podopieczni Lorenzo Bernardiego w żadnym z trzech setów nie pozwolili rywalom dobrnąć do granicy 20 oczek. W ofensywie brylowali Aleksandar Atanasijević – 18 punktów, a także Ivan Zaytsev – 17. Co ciekawe pomimo dobrych wyników w fazie zasadniczej, a także wygrania Pucharu Włoch, nadal nie jest jasne czy trener Bernardi pozostanie na ławce trenerskiej. Za szkoleniowcem murem stoją kibice, którzy zamanifestowali swoje poparcie dla Bernardiego prosto z trybun. W spotkaniu kibicowali z banerem – „Chcemy ciebie”.

Starcie pomiędzy Cucine Lube Civitanova i BCC Castellana Grotte nie mogło zakończyć się inaczej niż pewnym zwycięstwem mistrzów Włoch, choć nie najlepiej rozpoczęli oni ten pojedynek. W połowie pierwszej partii przegrywali już 9:16, ale wręcz błyskawicznie odrobili spore straty i po wygranej 25:22 w tym secie, w kolejnych poszli już za ciosem. W dwóch kolejnych odsłonach nie pozwolili już rywalom na zbyt wiele i ostatecznie cieszyli się ze zwycięstwa 3:0. Cwetan Sokołow ponownie był liderem swojej ekipy, kończąc starcie z dorobkiem 16 oczek, a po 10 dołożyli Osmany Juantorena oraz Taylor Sander. Na przestrzeni trzech setów wyraźnie widoczna była przewaga Lube w polu zagrywki, bowiem mistrzowie Włoch popisali się aż 12 asami serwisowymi, z których 6 było autorstwa Sokołowa. Drużyna Giampaolo Medeiego zmagania na tym etapie sezonu zakończyła na pozycji wicelidera, a BCC Castellana Grotte z 10 punktami na swoim koncie zamyka ligową tabelę.