Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Włochy K: Świąteczna forma i porażki faworytów

Włochy K: Świąteczna forma i porażki faworytów

Do kilku niespodzianek doszło w 12. kolejce włoskiej Serie A siatkarek. Swoje mecze po tie-breakach przegrały prowadzące w tabeli Igor Gorgonzola Novara i Imoco Volley Conegliano. Po porażce z Pomi Casalmaggiore Unet E-work Busto Arsizio spadło na 4. miejsce, na którym znalazł się zespół ze Scandicci. Czołówka tabeli znów się spłaszczyła i robi się coraz ciekawiej.

We Włoszech 12. kolejka Serie A siatkarek obfitowała w niespodzianki. Pierwszej porażki w tym sezonie doznał dotąd niepokonany lider rozgrywek, Igor Gorgonzola Novara. Faworyt rozpoczął ten mecz bez Paoli Egonu i Michelle Bartsch i po dwóch setach przegrywał już w Cuneo 0:2. Dzięki dobrej postawie Egonu (35 pkt.) zespół z Novary doprowadził do wyrównania, w końcówce tie-breaka nawet nieznacznie prowadził, ale ostatecznie górą była drużyna Bosca San Bernardo Cuneo. W zwycięskim zespole 27 punktów zdobyła Lise van Hecke, 21 Srna Marković. Anna Kaczmar pojawiła się na boisku w czwartym secie, zmieniając Francescę Bosio i została na nim już do końca spotkania, zdobywając również jeden punkt zagrywką.

Niespodziewanej porażki na własnym terenie doznał też wicelider rozgrywek, Imoco Volley. Zespół z Conegliano wygrał wprawdzie pierwszego seta, potem prowadził 2:1, ale wypuścił zwycięstwo z rąk. W czwartym secie zespół Banca Valsabbina Millenium Brescia odskoczył na samym początku i wygrywając do 22, doprowadził do tie-breaka. W decydującej partii zacięta walka trwała do samego końca, Imoco również miało piłki setowe, ostatecznie uległo rywalkom 17:19. W zespole gospodyń skutecznością wyróżniała się Samanta Fabris (31 punktów), ale nie miała zbyt dużego wsparcia w koleżankach. Joanna Wołosz rozegrała całe spotkanie, zdobywając 4 punkty. Polska rozgrywająca trzykrotnie skutecznie zablokowała rywalki, dokładając do tego jeden atak. W zwycięskim zespole wyróżniała się Anna Nicoletti, która zdobyła 22 punkty, 17 punktów na swoim koncie miała Haleigh Washington.

Świąteczną formę zaprezentował w 12. kolejce również trzeci w tabeli Unet E-work Busto Arsizio, który dodatkowo trafił na mocnego przeciwnika. Po dwóch setach zespół Pomi z Agnieszką Kąkolewską prowadził już 2:0, jednak w trzecim secie przyjezdne rozbiły rywala do 13 i wróciły do gry. Liderką zespołu z Busto Arsizio była Britt Herbots (21 pkt.), jednak wyraźnie słabszy dzień miała Kaja Grobelna. W czwartej partii mimo początkowego prowadzenia gospodyń to zespół z Busto Arsizio prowadził dość długo i wydawało się, że doprowadzi do tie-breaka. W końcówce jednak Pomi Casalmaggiore odrobiło straty i wygrało 26:24, zgarniając komplet punktów. Po 18 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Kenia Carcaces i Polina Rahimowa, o punkt mniej Caterina Bosetti. Agnieszka Kąkolewska mecz ten zakończyła z 9 punktami na koncie. Polska środkowa skończyła 6 ataków (43% skuteczności), dołożyła do tego dwa punktowe bloki i jednego asa serwisowego.

Porażkę rywala wykorzystał zespół Savino Del Bene Scandicci, który pokonał 3:2 Zanetti Bergamo i awansował na trzecie miejsce w tabeli Serie A. Wygrana podopiecznym trenera Carlo Parisiego nie przyszła jednak łatwo. Malwina Smarzek i jej koleżanki dwukrotnie w tym spotkaniu doprowadzały do wyrównania. Polska atakująca była liderką swojego zespołu i zdobyła w tym meczu 26 punktów, z czego 24 atakiem przy 35% skuteczności. Smarzek dołożyła do tego jeden skuteczny blok i jednego asa serwisowego. W tie-breaku zdecydowaną przewagę miały już gospodynie, które wygrały 15:8 i zagarnęły dwa punkty. Nieco słabsze spotkanie zanotowała liderka Savino, Isabelle Haak, która miała zaledwie 32% skuteczności w ataku, a i tak udało jej się zdobyć 27 punktów. 18 punktów na swoim koncie miała kapitan zespołu ze Scandicci, Lucia Bosetti.

W pozostałych meczach 12. serii spotkań Il Bisonte pokonało we Florencji 3:1 Lardini Filottrano, a Fenera Chieri wygrała 3:2 z Club Italia Crai. Liderką zespołu z Florencji po raz kolejny była Louisa Lippman, która zapisała na swoim koncie 21 punktów. W drużynie z Chieri, dla której była to pierwsza wygrana w tym sezonie, 21 punktów zdobyła Giselle De La Cardidad Silva. Club Italia Crai zrzeszający młode włoskie siatkarki zamyka tabelę Serie A z dwoma punktami na koncie i kompletem 11 porażek.