Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Władimir Alekno: Świętowanie Nowego Roku przełożymy na 10 stycznia

Władimir Alekno: Świętowanie Nowego Roku przełożymy na 10 stycznia

fot. archiwum

Przygotowująca się do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro reprezentacja Rosji rozegra 30 i 31 grudnia dwa kontrolne mecze z reprezentacją Niemiec. 5 stycznia 2016 roku w Berlinie rozpocznie się turniej kwalifikacyjny do igrzysk.

– Skompletowanie składu nie było łatwe, ponieważ każdy z zawodników chciał znaleźć się w 14 jadącej na turniej do Berlina. Ponadto każdy z nich sumiennie przygotowywał się i uczestniczył w zgrupowaniu kadry. Najbardziej obawiałem się o przyjęcie zagrywki, w związku z tym powołałem trzech najbardziej doświadczonych zawodników – Siergieja Tietiuchina, Jurija Bierieżkę i Aleksandra Markina – powiedział trener reprezentacji Rosji Władimir Alekno.Czy ten skład sprawi, że osiągniecie sukces? Czy jest to wasz optymalny skład?

Władimir Alekno:  Wszystko będzie zależało od przeciwnika. Wiadomo, że w pierwszej szóstce zagrają: Maksim Michajłow i Jegor Kliuka, który dysponuje potężnym atakiem. W pierwszym składzie znajdzie się też Siergiej Tietiuchin, za którym przemawia ogromne doświadczenie, tak jak wcześniej wspomniałem, wszystko będzie zależało od przeciwnika. Do gry w pierwszej szóstce aspirują również: Siergiej Grankin i Dmitrij Kowaliow. Ważną rolę w zespole odgrywają: Dmitrij Szczerbinin, Andriej Aszczew, Aleksandr Wołkow i Artiom Wolwicz. Przed każdym meczem będę bardzo uważnie przyglądał się tym zawodnikom i zadecyduję, który z nich jest lepiej przygotowany i który zagra w meczu.

Absolutnym debiutantem w reprezentacji jest Konstantin Bakun, z którym to zawodnikiem trzeba znaleźć wspólny język.

– To zawodnik z charakterem, jest bardzo ambitny, rozmawiałem z nim. Czuł on pewien niedosyt, ponieważ nie został wcześniej zaproszony na zgrupowanie reprezentacji, był kilkakrotnie zgłaszany do szerokiej kadry, gdy trenerem był Andriej Woronkow, jednak się nie pojawił z różnych powodów. Ważne jest, żeby każdy siatkarz, jak np. Szczerbinin czy Markin, był sobą, aby trenował z pełnym zaangażowaniem bez względu na to, czy zagra w danym meczu, czy znajdzie się w kwadracie. Każdego zawodnika mogę desygnować do gry, jeśli będę wiedział, że spełni moje oczekiwania i jest gotowy do gry.

Jak przedstawia się sprawa z dwoma głównymi twórcami zwycięstwa reprezentacji Rosji podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, mam na myśli Tietiuchina i Grankina?

– Podczas pierwszego dnia zgrupowania w Nowogorsku zaśmiałem się i powiedziałem, że nie spodziewałem się zobaczyć tylu weteranów w nowej reprezentacji. Bez nich nie da się zbudować składu reprezentacji Rosji. Oprócz Tietiuchina i Wołkowa ważną rolę w dalszym ciągu będą odgrywali: Grankin, Bierieżko i Obmoczajew. W tym wypadku wszystko jest jasne, doświadczenie i ogranie tych zawodników spełniło i spełnia ważną rolę, mam nadzieję, że na turnieju w Berlinie zaprocentuje. Wołkow przygotowywał się indywidualnie, to profesjonalista i wierzę, że zrobi on wszystko, czego będzie potrzebowała od niego kadra. Jeśli chodzi o Tietiuchina. jest on bardzo mocno związany z klubem Biełgorie, dla niego będzie przewidziana specjalna rola podczas tego turnieju.

Czy jesteś przekonany, że wybór, którego dokonałeś, jest dobry, czy ci zawodnicy, których wybrałeś z ligi rosyjskiej, spełnią pokładane w nich oczekiwania? Czy zawodnicy ci są w stanie udźwignąć ciążącą na nich odpowiedzialność psychiczną?

– Wszyscy gracze dzielą się na tych, którzy mogą sami decydować o wyniku meczu, tak jak Bakun czy Tietiuchin. Są też zawodnicy, którzy dobrze grają z innymi siatkarzami. Chciałbym aby Kliuka z Sawinem zagrali razem i aby atakowali z trzeciego metra, pozostaje jednak problem z przyjęciem zagrywki float, żeby mogli oni atakować z pierwszego tempa. Do tego potrzebni są Bierieżko i Markin, nie wspominając o Tietiuchinie.

Waszym głównym rywalem w fazie grupowej jest Francja, która w ostatnim czasie wygrała Ligę Światową i zdobyła złoty medal podczas mistrzostw Europy. Czy macie receptę, jak zatrzymać tę reprezentację, czy rozpracowaliście Francuzów?

– Każda drużyna ma swoje mocne i słabe strony, ekipa Francji nie jest nieomylna, z nią nie da się grać na pół gwizdka. Z Francją musimy zagrać na pełnych obrotach, musimy wbijać przysłowiowe „gwoździe”, ponieważ ona potrafi dobrze grać w obronie. Francuzom można pozazdrościć ich reprezentacji oraz stylu gry, my postaramy się znaleźć środek, który pozwoli nam wygrać z nimi mecz.

Czy terminarz turnieju w Berlinie jest korzystny dla reprezentacji Rosji? Po trzech meczach grupowych, „Sborna” będzie miała jeden dzień odpoczynku w przeciwieństwie do innych ekip.

– To bardzo ważne, ponieważ jeden dzień wolny przed meczem półfinałowym może mieć decydujący wpływ. Ostatnie dni przed turniejem w Berlinie spędzimy na treningach, mamy już wynajęte sale oraz mamy rozpisane treningi, jesteśmy zadowoleni z panujących warunków. Świętowanie nowego 2016 roku przeniesiemy na 10 stycznia.

źródło: inf. własna, volley.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-12-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved