Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Witold Roman: Będę reprezentował interesy wszystkich

Witold Roman: Będę reprezentował interesy wszystkich

fot. MWZPS

– Przede wszystkim mój program opierać się będzie na wyrównaniu szans wszystkich podmiotów tworzących Polską Siatkówkę. Chciałbym, aby głos małych klubów był słyszalny w centrali PZPS-u – mówi kandydat na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Witold Roman. – Na pewno będę starał się reprezentować interesy wszystkich podmiotów związanych z Polską Siatkówką, a nie tylko jednego środowiska – dodaje.

Zdecydował się pan na kandydowanie w wyborach na prezesa zarządu PZPS-u. Skąd ta decyzja?Witold Roman:Powodów jest na pewno kilka. Chcę odbudować wiarygodność i reputację PZPS-u. Rozmawiam na co dzień z wieloma przedstawicielami klubów, zawodnikami, ludźmi siatkówki i wiem, że jest to dla nich bardzo ważne. Poza tym po wyborach w okręgu mazowieckim i decyzji delegatów z Mazowsza o przyznaniu mi mocnego poparcia jako sternika mazowieckiej siatkówki, ta decyzja stała się poniekąd dość naturalna.

No właśnie, mazowieccy delegaci zdecydowali, że będzie pan prezesem na czwartą już kadencję. Jednocześnie nie poparli prezesa i wiceprezesa PLPS-u, dając też czerwoną kartkę pana konkurentowi, prezesowi Legionovii. Czy to oznacza, że nie chcą, by wpływ na związek mieli ludzie związani z klubami ligowymi?

– Rzeczywiście można odnieść takie wrażenie. Delegaci z Mazowsza uznali, że siatkówka w Polsce nie może być tylko jednokierunkowa, uwzględniająca interesy tylko tych wielkich. Solą siatkówki, jak i całego sportu, są małe kluby, pracujące u podstaw z młodzieżą, trenerzy, którzy dzięki swoim autorytetom są w stanie wychować przyszłych mistrzów czy działacze, którzy często poświęcają swój prywatny czas, by rozwijać tę dyscyplinę. Myślę, że to właśnie zamanifestowali mazowieccy delegaci.

Jako pierwszy ogłosił pan gotowość kandydowania na prezesa PZPS-u. Obecny prezes Paweł Papke nie zajął jeszcze stanowiska co do swojego kandydowania. Jak pan sądzi, czy będzie się on liczył w stawce starających się o funkcję szefa polskiej siatkówki?

– Nie, myślę, że nie zdecyduje się na kandydowanie.

Zatem kto może być pana kontrkandydatem?

– Jestem przekonany, że będzie to obecny szef PLPS-u, pan Jacek Kasprzyk.

On także ubiegał się o mandat delegata na wybory i członka mazowieckiej komisji rewizyjnej, ale nie uzyskał poparcia, choć od lat startował jako delegat właśnie z tego województwa…

– Zgadza się, dlatego jedynym możliwym rozwiązaniem będzie zgłoszenie jego kandydatury przez obecny zarząd. Takie rozwiązanie dopuszcza statut PZPS-u i zapewne zostanie to wykorzystane.

Jeśli spełnią się pana słowa i staniecie naprzeciw siebie jako kontrkandydaci, czym będzie chciał pan przekonać do siebie delegatów na Walny Zjazd PZPS?

– Przede wszystkim mój program opierać się będzie na wyrównaniu szans wszystkich podmiotów tworzących Polską Siatkówkę. Chciałbym, aby głos małych klubów był słyszalny w centrali PZPS-u. Niestety projekt statutu, który został przygotowany przez komisję pod kierownictwem Jacka Kasprzyka, całkowicie marginalizuje kluby młodzieżowe, kluby lig wojewódzkich i same okręgowe związki piłki siatkowej. Dla mnie to niedopuszczalne!

Mówi pan też głośno o konieczności otwarcia PlusLigi i Orlen Ligi.

– Tak, jestem zdecydowanym orędownikiem otwarcia lig zawodowych. To, co się dzieje obecnie, moim zdaniem zabija rywalizację sportową. Po pierwsze nie pozwala najlepszym klubom pierwszoligowym na przebicie się przez „szklany sufit”, czyli można powiedzieć, że kluby te uprawiają sztukę dla sztuki. Ponadto nie otwieramy się na nowe ośrodki, które mogłyby wzbogacić siatkarską mapę Polski. Jednocześnie brak wizji spadku odbiera także konkurowanie klubom ekstraklasy. Oczywiście, zgadzam się, iż powinny zostać spełnione warunki organizacyjno-finansowe, bo to tworzy jakość ligi jako całości i jej poszczególnych klubów. Jednak przy obecnym systemie awans jest iluzoryczny, uzależniony tylko i wyłącznie od decyzji samej ligi.

CZYTAJ DALEJ…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved