Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Wilfredo Leon: Nie wybieram się do Korei

Wilfredo Leon: Nie wybieram się do Korei

fot. FIVB

– Jestem zadowolony z pobytu w Kazaniu. Jeśli klub będzie walczył o zwycięstwo we wszystkich rozgrywkach, tak jak to jest teraz, nie będzie sensu szukać czegoś nowego. Ale rozważę wszystkie propozycje – mówi Wilfredo Leon, którego kontrakt z Zenitem Kazań wygasa w 2016 roku. Zawodnik czeka na decyzję FIVB w sprawie pozwolenia na grę w reprezentacji Polski. – Jeszcze nie jest pewne, że tak się stanie. Na pewno nie zagram na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro – twierdzi.

Nie poleciałeś na mecz Ligi Mistrzów do Ankary. Klub dał ci odpocząć – jesteś zadowolony z tej decyzji?Wilfredo Leon:Bardzo chciałem zagrać z Halkbankiem, to był bardzo ciekawy mecz. Mamy jednak bardzo napięty grafik spotkań. Zenit leciał do Ankary z przesiadką w Stambule, a w piątek czekało nas ważne spotkanie w rosyjskiej Superlidze. Mamy szeroką kadrę, wszyscy zasługują na grę i w Ankarze mógł zagrać ktoś inny.

Dwa rosyjskie kluby wcześniej nie poleciały do Turcji i zostały ukarane walkowerami w Lidze Mistrzów. Orientujesz się w aktualnych stosunkach rosyjsko-tureckich?

To, że jestem Kubańczykiem, nie oznacza, że nie wiem, co się dzieje w Rosji. Jestem na bieżąco, wiem więcej o rosyjskiej polityce niż wielu moich kolegów z zespołu. Chłopcy często przeglądają tylko nagłówki, ja muszę to jeszcze przetłumaczyć na hiszpański lub znaleźć w hiszpańskojęzycznych serwisach, ale jestem na bieżąco.

Nie bałbyś się polecieć do Ankary?

Trzeba rozgraniczać sport i to, co mu towarzyszy. Przy granicy tureckiej trwa wojna, a to sprzyja terrorowi. Sportowcy są często idealnym celem dla zdesperowanych ludzi. Wierzę jednak, że w Ankarze zabezpieczenia były na najwyższym poziomie, jednak stuprocentowej gwarancji nigdy nie będzie.

Władimir Alekno twierdzi, że w 2017 roku zagrasz w mistrzostwach Europy w Polsce w reprezentacji tego kraju.

– Jeszcze nie jest pewne, że tak się stanie. Na pewno nie zagram w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

Rosja też jeszcze nie zakwalifikowała się do igrzysk, sytuacja staje się nerwowa…

– Jestem tego świadomy, dwóch naszych trenerów opuściło Zenit, by być z drużyną narodową. Trener Alekno ma duże poczucie humoru, ale jest też bardzo wymagający. Rosja musi się zakwalifikować do igrzysk olimpijskich. Dużo zespołów ma swoje problemy, także Rosja i Polska.

Chciałbyś pomóc reprezentacji Polski w tych kwalifikacjach?

– Poczekajmy na decyzję FIVB. Na pewno sympatyzuję z tą drużyną, mam wiele wspólnego z tym krajem.

Liga rosyjska często traci najlepszych graczy na rzecz ligi koreańskiej. Mówi się, że następnym celem Koreańczyków jest właśnie Leon…

– Nie wybieram się tam. Miałem od nich ofertę już tego lata, ale odmówiłem. Oprócz pieniędzy dla mnie liczy się również cel sportowy. Nie rozumiem, jak można się realizować, grając w Korei. To nie jest Katar, gdzie można przyjechać na dwa, może trzy miesiące po sezonie rozegranym w Europie.

Twój kontrakt z Zenitem wygasa w 2016 roku. Jaka więc będzie twoja przyszłość?

– Jestem zadowolony z pobytu w Kazaniu. Jeśli klub będzie walczył o zwycięstwo we wszystkich rozgrywkach, tak jak to jest teraz, nie będzie sensu szukać czegoś nowego. Ale rozważę wszystkie propozycje.

Jaki język obowiązuje w drużynie Zenitu?

Oczywiście rosyjski. Zresztą ja mówię lepiej po rosyjsku niż mój kolega z pokoju hotelowego, Igor Kobzar po hiszpańsku. On twierdzi, że język hiszpański jest bardzo trudny, ja się z tego trochę śmieję, ale nie zamierzam się kłócić, tylko uczę się rosyjskiego. Słowa związane z siatkówką są proste, ale już gramatyka i poprawne mówienie nie tak bardzo. Na szczęście mówię też trochę po polsku, co pomaga. W dodatku część zawodników w klubie mówi też po angielsku.

Jaki wynik osiągną nasze drużyny w kwalifikacjach olimpijskich?

  • awans siatkarzy jest pewny, siatkarki nie dadzą rady (39%, 631 głosów)
  • żadna z naszych drużyn nie uzyska kwalifikacji (38%, 608 głosów)
  • awansują i siatkarze i siatkarki (15%, 248 głosów)
  • nie orientuję się w tym systemie, o co grają? (4%, 70 głosów)
  • siatkarki spokojnie awansują, siatkarze nie (3%, 46 głosów)

głosujących: 1 603

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna, sport-express.ru

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved