Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wiktor Krebok: O powiększeniu PlusLigi zdecydowały…

Wiktor Krebok: O powiększeniu PlusLigi zdecydowały…

fot. plusliga.pl

– To przecież proste jak drut! Deklaracje wyborcze, bo ktoś komuś coś za głosy podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego obiecał. W tej sytuacji wszystkie merytoryczne dyskusje o stronie sportowej schodzą na dalszy plan. Czy pan myśli, że działacze swoje pomysły konsultowali z trenerami? Liczy się tylko produkt marketingowy – powiedział o prawdziwych przyczynach powiększenia PlusLigi były trener kadry, Wiktor Krebok.Czy 16 zespołów w startującej PlusLidze to dobry pomysł?

Wiktor Krebok:Zdecydowanie zły przede wszystkim pod względem sportowym, a i ze względów organizacyjnych też chyba nie będzie zbyt dobrze. Gdy zdobywaliśmy mistrzostwo świata i olimpijskie, w siermiężnych czasach za trenera Huberta Wagnera, w lidze rozgrywaliśmy 36 meczów, był wtedy czas na zgrupowania oraz mecze kontrolne. Teraz komercjalizacja poszła tak daleko, że siatkarska młócka obowiązuje niemal przez cały rok. Przy 16-zespołowej lidze potrzeba ok. 50 zawodników nowych, ale skąd ich brać? Tak więc siatkarscy weterani, z całym szacunkiem dla nich, się bandażują, przywdziewają szaty bohaterów i podpisują kontrakty. Nastąpiło rozwarstwienie i tylko kilka czołowych zespołów angażuje gwiazdy, a reszta idzie w przeciętniactwo. Nie byłbym zdziwiony, gdyby hale świeciły pustkami, zaś kibice tłumnie przychodzili tylko od wielkiego dzwona, by zobaczyć czołowe zespoły. By rywalizacja miała właściwy koloryt, to musi być walka wszystkich zespołów. Owszem, zdarzają się jakieś sensacyjne zwycięstwa, ale patrzę na nie trochę z przymrużeniem oka. Moim zdaniem 12 zespołów męskich oraz 10 żeńskich – to chyba optymalne rozwiązanie. Mówię o tym głośno już od dawna, ale kto by tam słuchał trenera na emeryturze.

W PlusLidze coraz ważniejsze stają się działania marketingowe, rywalizacja sportowa była jakby nieco z boku.

 – To jest przerost formy nad treścią – takie jest moje zdanie, które zapewne będzie krytykowane przez działaczy PLPS-u. Co nam dała PlusLiga bez spadków? Nic, a wręcz przeciwnie – przyniosła wiele złego, bo zespoły mające zapewniony byt w „elicie” szybko traciły rezon i grały, bo… musiały. Brak rywalizacji sprawił, że wielu siatkarzy zatrzymało się w rozwoju, bo nikt ich nie przymuszał do pracy i własnego rozwoju. Byli pozbawieni walki o byt i w rezultacie sami również tracili motywację. Niemniej praca nad wizerunkiem rozgrywek szła pełną parą i prześcigano się z pomysłami atrakcji dla kibiców. A ten stał się wybredny, ale wystarczy, że jego ukochany zespół walczył o podium i przyleci do hali na skrzydłach. Trzeba wyważyć proporcje między sportową i organizacyjną stroną. Zawsze byłem zwolennikiem spadków i awansów, bo nie można grać przez cały sezon o czapkę gruszek.

A co pańskim zdaniem zadecydowało o powiększeniu PlusLigi?

– To przecież proste jak drut! Deklaracje wyborcze, bo ktoś komuś coś za głosy podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego obiecał. W tej sytuacji wszystkie merytoryczne dyskusje o stronie sportowej schodzą na dalszy plan. Czy pan myśli, że działacze swoje pomysły konsultowali z trenerami? Liczy się tylko produkt marketingowy.

Powiększona liga to jednak duża szansa dla młodzieży, w tym sezonie juniorzy weszli do składów wielu drużyn. Chyba z tego powodu nie ma pan powodów do narzekań?

– Pewnie, nic tylko się cieszyć! Jest tylko jedno „ale”, oby młodzież przebywała na parkiecie w większym wymiarze czasowym. Juniorzy pokazali się z jak najlepszej strony i muszą czuć się potrzebni w drużynie. W przeciwnym razie można ich szybko zniechęcić. Znam kilku zawodników, mniejsza o nazwiska, którzy świetnie się zapowiadali, ale nie zrobili spodziewanych postępów, bo za mało grają. Może polscy trenerzy w PlusLidze będą śmielej stawiali na naszych zawodników, bo na zagranicznych nie liczę, oni mają przed oczami wynik, a nie rozwój talentu.

Cały wywiad z Wiktorem Krebokiem dostępny jest w Katowickim Sporcie

 

źródło: Katowicki Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-10-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved