Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Wiktor Krebok: Kadra potrzebuje trenera, który będzie zarządzał silną ręką

Wiktor Krebok: Kadra potrzebuje trenera, który będzie zarządzał silną ręką

fot. plusliga.pl

Zarząd PZPS-u nie przedłużył umowy z trenerem reprezentacji Polski Stephane’em Antigą, który będzie pracował z reprezentacją biało-czerwonych do grudnia bieżącego roku. – Mam wrażenie, że naszej kadrze potrzebny jest kapral, ktoś kto twardą ręką będzie zarządzał drużyną. Wiadomo, jacy my Polacy jesteśmy, nie szanujemy trenerów i autorytetów, kombinujemy, lawirujemy. Dlatego przydałby się ktoś z bacikiem, kto nie da sobie wejść na głowę – powiedział Wiktor Krebok.

Były szkoleniowiec reprezentacji Polski odniósł się do faktu zatrudnienia trenera Lozano. – Jeśli już, to wolałbym Anastasiego. Ten gość ma charyzmę i autorytet, cały czas pracuje w Polsce, zna nasze realia. Do Lozano nie mam przekonania. On już swoje zrobił i wystarczy – stwierdził Wiktor Krebok. Trener Stephane Antiga był wspierany przez Philippe Blaina. Sytuacja we współpracy obu trenerów uległa zmianie, gdy Blain został trenerem Skry. – Starszy kolega pełnił w tej drużynie rolę policjanta, Antiga był takim dobrym wujkiem. Ten układ działał i przyniósł nam złoty medal mistrzostw świata. Potem Blain mniej już się angażował. Nie wiem czemu. Ktoś mi mówił, że wszystko się zmieniło, gdy dostał posadę w PGE Skrze Bełchatów. Może tak było, bo jego brak zaangażowania rzucał się w oczy podczas meczów. Antigi mi szkoda tak po ludzku, bo to fajny chłop i utalentowany trener. Może jednak trochę się pogubił. Życie trenera nie jest łatwe. Nie ma się przyjaciół, trzeba podejmować trudne decyzje nie po myśli niektórych zawodników, działaczy i kibiców. Selekcjoner jest jak okręt na wzburzonym morzu, skazany na utonięcie. Wcześniej czy później – ocenił Krebok.W ostatnim czasie w reprezentacji Polski po każdej nieudanej imprezie dochodziło do zmiany pierwszego trenera, czego przykładem jest Raul Lozano czy Andrea Anastasi. – My Polacy jesteśmy w gorącej wodzie kąpani. Niczego nie planujemy w dłuższej perspektywie. Popatrzmy na USA. Amerykanie szanują szkoleniowców i wychowują sobie kolejne pokolenia selekcjonerów. Bez presji, bez pośpiechu. Nie wyrzucają nikogo po jednym niepowodzeniu. Przez osiem lat współpracowałem z Hubertem Wagnerem, prowadziłem w zeszycie notatki, miałem rozpisane wszystkie zespoły. Ale nas wywalili i robota poszła na marne. Przy zagranicznych szkoleniowcach powinni terminować młodzi Polacy, którzy mogliby potem przejąć stery reprezentacji. Ale tu trzeba konsekwencji. Ludzie zdecydujcie się wreszcie na zatrudnienie trenera na cztery lata, dajcie mu szansę, nie wywalajcie po jednej-dwóch przegranych imprezach – odniósł się do częstych zmian szkoleniowców były trener Polski. Bardzo powoli obudowuje się żeńska kadra Polski, Jacek Nawrocki postanowił odmłodzić kadrę. – Przyglądam się teraz żeńskiej kadrze. Jacek Nawrocki wykonuje dobrą robotę, ale nie oczekujmy od niego od razu medalu mistrzostw Europy. Nie ma na to szans, bo mamy za słaby zespół. Te młode dziewczyny muszą nabierać doświadczenia, a trener musi mieć spokój – stwierdził Wiktor Krebok.

Zdaniem Kreboka trenerem reprezentacji Polski powinien zostać Polak i powinien to być Mariusz Sordyl lub Paweł Zagumny. – Mariusz Sordyl tuła się gdzieś po Bliskim Wschodzie, a mógłby pracować w Polsce. Znowu powiedzą, że jest za młody, że nie odniósł wystarczających sukcesów. U nas jak ktoś ma 30 lat, jest za młody, a za chwilę ma pięćdziesiątkę i już jest za stary. Z kolei Zagumny jest cwany i inteligentny. To skurczybyk, który nie dałby sobie wejść na głowę. Poza tym pracował ze wszystkimi trenerami – z Krebokiem, Wagnerem, Mazurem, Boskiem, Wspaniałym, Gościniakiem i wszystkimi zagranicznymi szkoleniowcami. Rzucam to nazwisko trochę z przekory, żeby włożyć kij w mrowisko, zdenerwować niektórych. Bo kolegom Zagumnego – Sebastianowi Świderskiemu, Piotrowi Gruszce czy Michałowi Bąkiewiczowi w roli trenerów idzie tak sobie. Przekonali się, jak ciężki jest to kawałek chleba – zakończył trener Krebok.

źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved