Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Wiesław Czaja: Kubiak daje pewną stabilizację przyjęcia

Wiesław Czaja: Kubiak daje pewną stabilizację przyjęcia

fot. CEV

Polacy w czwartek zagrają w III rundzie mistrzostw świata, do której awansowali po świetnym meczu z Serbią. Po spotkaniu można było usłyszeć głosy, że rywale delikatnie mówiąc, nie przyłożyli się do tego meczu. – Zupełnie nie wierzę w tę teorię spiskową! To totalna bzdura! W mentalności Serbów nie leży jakiekolwiek „układanki”, bo oni zawsze chcą wygrywać! Owszem, byli pewni awansu i to na pewno również miało wpływ na postawę, ale w dalszej części meczu. Jednak trafili na świetnie usposobionych Polaków – uważa Wiesław Czaja.

Czy był pan zaskoczony postawą biało-czerwonych w drugiej części turnieju?Wiesław Czaja: W grupie eliminacyjnej graliśmy raz lepiej, raz gorzej, ale ostatecznie wychodziliśmy zwycięsko z tych meczów. Sytuację wyjściową do drugiej części mistrzostw mieliśmy wprost wymarzoną, bo tylko 3 zespoły były z kompletem punktów. Wszystkim wydawało się, że pierwszy mecz będzie miał spokojny przebieg i otworzy nam drogę do kolejnej rundy. Argentyńczycy może i zagrali na ciut wyższym poziomie niż w eliminacjach, ale bez rewelacji. To nasi siatkarze wpadli w „czarną” dziurę i nie mogli się z niej wydostać. Powiedzmy sobie wprost, to nie Argentyńczycy wygrali to spotkanie, to myśmy je przegrali z kretesem. Wystarczyło – moim zdaniem – grać poprawnie i wówczas to spotkanie również zostałoby zapisane po stronie plusów. Stało się inaczej i mieliśmy emocje do samego końca.

A może absencja Michała Kubiaka sprawiła takie zamieszanie w naszym zespole?

Absolutnie się z tym nie zgadzam. To przede wszystkim media rozdmuchały tę nieobecność. Owszem, swoim doświadczeniem oraz osobowością ma na pewno wpływ na drużynę. Przypomnę jednak, że w tym zespole jest również kilku doświadczonych zawodników m.in. Piotrek Nowakowski czy Dawid Konarski, którzy również powinni wziąć ciężar odpowiedzialności. Nieobecność Kubiaka to pewne uproszczenie całej sprawy i jednocześnie szukanie usprawiedliwienia. Kubiak daje pewną stabilizację przyjęcia, ale sam na tej pozycji nie jest w stanie udźwignąć całego ciężaru meczu.

–  Ponadto nie wierzę, by zespół był tak uzależniony od jednego zawodnika. To bardziej tkwiło w psychice naszych zawodników, bo jak się przegrywa z Argentyną w kiepskim stylu, to już jest ziarno do niepokoju przed kolejnymi występami. A może znów nam się nie uda – taka myśl mogła zakiełkować w głowach zawodników z najmniejszym stażem reprezentacyjnym, czyli myślę tutaj o kolejnych przyjmujących: Arturze Szalpuku, Olku Śliwce czy Bartku Kwolku. Ich niepewność sprawiła, że została wywołana lawina nieszczęść. I w tym momencie dochodzimy do konkretu, czyli jak ważne jest przyjęcie. Jeżeli ono jest stabilne, to wówczas rozgrywający ma wiele wyborów. Jeżeli ono nie funkcjonowało, to przegraliśmy zarówno z przeciętną Argentyną oraz silną, acz nieobliczalną Francją.

Pojawiły się głosy, że mecz z Serbią był ułożony, bo chciano wyeliminować Francję. Podziela pan tę opinię?

Zupełnie nie wierzę w tę teorię spiskową! To totalna bzdura! W mentalności Serbów nie leżą jakiekolwiek „układanki”, bo oni zawsze chcą wygrywać! Owszem, byli pewni awansu i to na pewno również miało wpływ na postawę, ale w dalszej części meczu. Jednak trafili na świetnie usposobionych Polaków. Z uporem maniaka serwowali na Pawła Zatorskiego, który nie miał problemów z przyjęciem. I w tej sytuacji Fabian Drzyzga bawił się z nimi jak chciał i raz po raz gubił blok. Serbowie zrozumieli, że tym razem nie muszą „kopać z koniem” i już zluzowali. Trafili do dobrze usposobionych naszych siatkarzy, którzy jednak nie grają stabilnie i mają wahania formy. To chyba jest nasza główna bolączka podczas tych mistrzostw. Teraz w tej najważniejszej części turnieju byłoby dobrze uniknąć tych zawirowań.

Cały wywiad Włodzimierza Sowińskiego w serwisie Katowickiego Sportu

źródło: katowickisport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved