Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Udana inauguracja Peruwianek i Meksykanek

WGP: Udana inauguracja Peruwianek i Meksykanek

Rywalizację w trzeciej dywizji World Grand Prix udanie rozpoczęły Meksykanki i Peruwianki. Te pierwsze bez większych problemów rozprawiły się z Algierkami, zaś te drugie miały nieco problemów z wykazaniem wyższości nad przedstawicielkami Kazachstanu, ale ostatecznie straciły tylko jednego seta.

Początek spotkania był bardzo zacięty, ale z biegiem czasu zaczęła uwidaczniać się przewaga po stronie Peruwianek. Na niewiele zdawały się czasy brane przez szkoleniowca Kazachstanu, bowiem i tak jego podopieczne nie potrafiły zniwelować kilkupunktowej różnicy, która dzieliła oba zespoły. Wprawdzie Kazaszki lepiej spisywały się w ofensywie, ale miały większe problemy z przyjęciem, popełniały też więcej błędów, co przełożyło się na ich porażkę w premierowej odsłonie (21:25). Ale od początku drugiej partii przejęły inicjatywę na boisku. Dobrze spisywały się na kontrze i w bloku, co pozwoliło im odskoczyć od przeciwniczek na cztery oczka. Peruwianki zagrywką do walki próbowała poderwać Uribe, ale pięknym za nadobne w polu serwisowym odpłaciła im Łukomskaja. Poza tym siatkarkom z Ameryki Południowej brakowało siły ognia w ofensywie. Ta wyraźnie była po stronie Kazaszek, które pewnie rozstrzygnęły drugą część spotkania na swoją korzyść (25:21).

Najbardziej zacięta była trzecia partia, w której długich fragmentach walka toczyła się cios za cios, a na świetlnej tablicy często pojawiał się remis. Nic więc dziwnego, że triumfatora musiała wyłonić walka na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowały Peruwianki, które między innymi dzięki zbiciu Ylescas wygrały 26:24. Wydawało się, że pójdą za ciosem, gdyż w czwartym secie szybko objęły pięciopunktowe prowadzenie, ale reprezentantki Kazachstanu – dzięki skutecznemu blokowi – wróciły do gry. Jednak zaczęły popełniać błędy w obronie oraz w ataku, a rywalki miały w swoich szeregach kapitalnie punktującą Leyvę. To w dużej mierze ona poprowadziła koleżanki do sukcesu w czwartym secie i całym meczu (25:16).

Kazachstan – Peru 1:3
(21:25, 25:21, 24:26, 16:25)

Kazachstan: Shenberger (15), Isajewa (11), Anikonowa (11), Beresnewa (9), Łukomskaja (5), Żdanowa (4), Fendrikowa (libero) oraz Kawtorina (libero) i Tatko (5)
Peru: Leyva (31), Ylescas (15), Friaz (13), Munoz (3), Uribe (8), Rueda (8), Palacios (libero) oraz Regalado (1)

Algierki zdecydowanie lepiej rozpoczęły mecz z Meksykankami. Popełniały mniej błędów i skuteczniej prezentowały się w ataku, dzięki czemu odskoczyły od rywalek na kilka oczek, ale z biegiem czasu gra zaczęła się wyrównywać. Co więcej, do głosu zaczęły dochodzić Meksykanki, które świetnie poczynały sobie w bloku. To właśnie ten element dał im zwycięstwo w premierowej odsłonie (25:23). W drugiej poszły za ciosem. Szybko uzyskały niewielką przewagę, którą utrzymywały przez dłuższy fragment tej części spotkania. Popełniały mniej błędów, a stabilniejsze przyjęcie pozwalało im skuteczniej prezentować się w ataku. Na dodatek w końcówce przedstawicielki Afryki zaczęły popełniać błędy w przyjęciu, a w ich szeregach zabrakło liderki, która wzięłaby ciężar zdobywania punktów na swoje barki, co przełożyło się na porażkę 20:25. W trzeciej partii tylko do pierwszej przerwy technicznej były w stanie dotrzymać kroku Meksykankom. Później nie radziły sobie z ich zagrywką, w ich szeregach mnożyły się niedokładności i błędy, a rywalki pewnie przypieczętowały zwycięstwo w meczu do 15.

Algieria – Meksyk 0:3
(23:25, 20:25, 15:25)

Algieria: Abderrahim (15), Arebouche (10), Brahmi (4), Kahina (2), Guimour (6), Boughima (3), Dali (libero) oraz Achour (3), Imadali (1) i Magnana
Meksyk: Florez (10), Maldonado (9), Sainz (10), Candelas (8), Hernandez (2), Hresendiz, Lopez Olmoz (libero) oraz Garcia, Carranza (2), Banueloz (2), Herrera (2) i Gomez (1)