Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Rosjanki bez szans, silne Brazylijki

WGP: Rosjanki bez szans, silne Brazylijki

Wydawało się, że starcie Rosjanek z Brazylijkami przyniesie sporo emocji i dobrej siatkówki. Jak się jednak okazało, siatkarki z Rosji nie potrafiły utrzymać dobrego poziomu gry i oddały pole przeciwniczkom. Drużyna z Ameryki Południowej wygrała w spotkaniu zasłużenie – w trzech setach.

Mecz rozpoczęły od silnej zagrywki Brazylijki, ale ich dwupunktowa nadwyżka szybko stopniała. Rosjanki grały bowiem skutecznie, a i rywalki popełniały błędy. Od pierwszych minut toczył się więc bardzo wyrównany pojedynek, a obie drużyny próbowały swoich sił w polu zagrywki i w ataku (13:13). Błąd ustawienia odgwizdany tuż przed przerwą techniczną Rosjankom dał ekipie z Ameryki Południowej dwa oczka nadwyżki, ale rosyjski zespół równie szybko wyrównał, a następnie objął prowadzenie. Pomogły mu w tym same przeciwniczki – a także nieporozumienie w ich szeregach. Inicjatywa zmieniała jednak strony boiska co rusz i udana kontra oraz blok na Gonczarowej pozwoliły Kanarkowym wejść w decydującą fazę seta z dwoma punktami nadwyżki (21:19). Jak się okazało, siatkarki z Brazylii punktowały nadal i od razu też wywalczyły piłkę setową. Rosjanki broniły się jeszcze, a po ich skutecznym bloku o czas poprosił trener ­­­­­­ekipy z Ameryki Południowej, ale Gonczarowej i spółce nie udało się odmienić losów tej partii.

Brazylijki z kolei zaskoczyły od razu po pierwszym gwizdku w secie drugim i rozpoczęły go od prowadzenia 4:0. To przełożyło się na grę w kolejnych akcjach i choć rosyjski zespół próbował wyrównać walkę, to co jakiś czas przeciwniczki wykorzystywały swoją zagrywkę i tym sposobem mocno utrudniały grę Sbornej. W połowie seta doszły do tego błędy w ataku Rosjanek i różnica wynosiła już siedem punktów (14:7). Natomiast po kolejnym autowym zbiciu siatkarek z Rosji dystans był już znaczny (19:8), a team z Ameryki Południowej mógł spokojnie kroczyć po wygraną w secie. Przeciwniczki nie utrudniały im tego zadania, a tę część meczu zakończyła Fabiana – uderzeniem z przechodzącej piłki.

Podopieczne trenera Mariczewa nie potrafiły znaleźć sposobu na rywalki także w pierwszych akcjach kolejnej odsłony. W dodatku Rosjanki nadal nie kończyły akcji, co w kontrze wykorzystywał zespół z Brazylii. Siatkarki z Ameryki Południowej najpierw wypracowały sobie trzy punkty przewagi, a następnie – po pierwszym czasie technicznym – odskoczyły na 12:6. Krótkimi momentami reprezentantki Rosji potrafiły grać efektywnie i efektownie, ale to było za mało na skuteczne rywalki. Brazylijski zespół cały czas kontrolował sytuację, prowadząc czterema, pięcioma punktami. Im bliżej końca, tym coraz pewniej w ataku czuła się Sheila i to na niej oparł się ten element w ostatnim secie. Różnica w grze była widoczna do końca, a ekipa brazylijska nie miała najmniejszego problemu, by zakończyć mecz w trzech setach.

Rosja – Brazylia 0:3
(22:25, 10:25, 20:25)

Rosja: Gonczarowa (12), Szczerban (9), Zariażko (6), Fetisowa (4), Małych (1), Kosjanienko, Małowa (libero) oraz Małygina (4), Szliachowaja (3), Ilczenko (2), Babeszina i Starcewa
Brazylia: Sheilla (14), Thaisa (13), Natalia (12), Fernanda (10), Fabiana (8), Danielle (3), Leia (libero) oraz Juciely, Jaqueline (1), Roberta i Gabriela