Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Pięciosetowy finał dla Brazylijek

WGP: Pięciosetowy finał dla Brazylijek

fot. fivb-com

Do rozstrzygnięcia spotkania o złoty krążek tegorocznego World Grand Prix potrzebnych było aż pięć setów. Brazylijki prowadziły 2:1, jednak Włoszkom udało się doprowadzić do tie-breaka. W nim zdecydowanie lepsze okazały się jednak siatkarki z Ameryki Południowej, które mogły cieszyć się z kolejnego już medalu World Grand Prix.

Pierwsze akcje meczu stały pod znakiem remisu, jednak szybko do głosu doszły Brazylijki, które wykorzystywały brak skuteczności rywalek (7:3). Problemów w ofensywie nie miały siatkarki z Ameryki Południowej, których przewaga wynosiła już pięć oczek (14:9). Po przerwie na żądanie trenera Davide Mazzantiego jego podopieczne odrobiły sporą część strat (12:14), jednak na drugim czasie technicznym cały czas lepsze były Brazylijki (16:13). Ponownie jednak przerwa lepiej podziałała na Włoszki, które po błędzie Tandary Caixety wyrównały stan na tablicy wyników (16:16). Minimalne prowadzenie Europejkom dał mocny atak Paoli Egonu i tym razem swoje zawodniczki przywołał do siebie brazylijski trener. Na niewiele się do zdało, bowiem rywalki jedynie powiększyły dystans do dwóch oczek (21:19). Brazylijki świetnym blokiem w końcówce doprowadziły do remisu po 23, a akcja Natalii Pereiry dała jej ekipie piłkę setową (24:23). Ostatecznie to błąd w ofensywie Włoszek zakończył premierową odsłonę na korzyść drużyny z Kraju Kawy (26:24).Początek drugiego seta także stał pod znakiem gry punkt za punkt (3:3), ale czujność na siatce Ofelii Malinov pozwoliła jej ekipie prowadzić 5:3. Zbicie Lucii Bosetti sprowadziło zespoły na regulaminowy czas (8:5) i na parkiecie cały czas dominowały Włoszki (12:9). Brazylii nie pomagała dobra skuteczność Natalii, która nie miała wsparcia w pozostałych zawodniczkach. Europejki powiększały swoją przewagę (17:12) i każda z nich miała swój udział w ofensywie (21:14). Piłkę setową Włoszkom dał atak Lucii Bosetti (24:16), a dzieła dokończyła Sara Bonifacio (25:17).

W trzeciej odsłonie początek rywalizacji też stał na równym poziomie. Asem serwisowym popisała się Egonu (4:3), a tuż przed przerwą techniczną jej wyczyn powtórzyła Caterina Bosetti (8:5). Po powrocie na boisko trzy akcje z rzędu zapisały na swoim koncie Brazylijki (8:8). Nie były jednak w stanie utrzymać równowagi na tablicy wyników i szybko to znów Włoszki mogły cieszyć się z trzech punktów prowadzenia (13:10), a powiększyły je dzięki skutecznemu blokowi (15:11). Siatkarki z południa Europy cały czas miały spory dystans nad rywalkami i po wygraniu długiej wymiany na tablicy wyników pojawił się wynik 19:13. W ofensywie brazylijskiej ekipy królowała Natalia, a błąd dotknięcia siatki przez Malinov pozwolił zespołowi z Ameryki Południowej zbliżyć się do rywalek na trzy oczka (17:20). Na nic nie przydał się czas na żądanie włoskiego trenera, bowiem Rosemaria Montibeller popisała się asem serwisowym (19:20), a pomyłka Egonu wyrównała stan rywalizacji (21:21). Końcówkę zdominował brazylijski blok, który wywalczył dwa ostatnie punkty w tej odsłonie (25:22).

Mały finał World Grand Prix dla Serbek

Od prowadzenia 3:0 kolejną partię rozpoczęły Włoszki, a potem rozpoczęła się gra punkt za punkt. Spowodowało to, że na czasie technicznym nadal trzy punkty przewagi leżały po europejskiej stronie. Do swojego repertuaru włoska ekipa dołożyła również asa serwisowego (11:6), a na jej dobrą grę rywalki nie mogły znaleźć odpowiedzi (9:15). Ciężar zdobywania kolejnych punktów wzięła na siebie Tandara, ale to było za mało, aby zagrozić rywalkom. Zza linii 9. metra zapunktowała Cristina Chirichella (18:12), jednak tuż przed kluczowym momentem do odrabiania strat wzięły się siatkarki z Kraju Kawy (16:19), punktując również w bloku (19:22). Tym samym odwdzięczyły się Chirichella i Egonu, dając swojemu teamowi piłkę setową (24:19). Europejki długo nie były jednak w stanie skończyć tej odsłony (24:22) i dopiero potężny atak z prawego skrzydła Paoli Egonu doprowadził do tie-breaka (25:22).

Po wyrównanych pierwszych akcjach decydującej odsłony świetny blok Any Beatriz Correay dał dwupunktową przewagę Brazylii (5:3). Włoszki nie były w stanie skończyć akcji własnej, co wykorzystywały podopieczne Jose Roberto Guimaraesa (3:8). Rozpędzone siatkarki z Ameryki Południowej wcale nie zamierzały zwalniać tempa (11:4). Błędy własne jedynie pogrążyły włoską ekipę (6:14), a popsuta zagrywa Lucii Bosetii zakończyła pojedynek o złoto na korzyść Brazylii.

Włochy – Brazylia 2:3
(24:26, 25:17, 22:25, 25:22, 8:15)

Składy zespołów:
Włochy: Malinov (4), Folie (1), Bosetti C. (17), Chirichella (14), Bosetti L. (6), Egonu (29), De Gennaro (libero) oraz Loda i Bonifacio (10)
Brazylia: Da Silva (6), Roberta, Tandara (22), Natalia (22), Drussyla (4), Beatriz (12), Pinto (libero) oraz Da Silva Ana Carolina (2), Monique, Amanda, Macris, Souza (libero) i Rosemaria (6)

Zobacz również:
Wyniki turnieju finałowego World Grand Prix

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Grand Prix

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved