Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. H1: Cenna wygrana Włoszek, kolejna porażka Tajlandii

WGP, gr. H1: Cenna wygrana Włoszek, kolejna porażka Tajlandii

W pierwszym meczu turnieju grupy H1 World Grand Prix w Bangkoku reprezentacja Włoch odniosła cenne zwycięstwo, pokonując 3:1 Turcję. Tym samym znacznie wzrosły szanse Włoszek na występ w turnieju finałowym. W drugim spotkaniu Tajlandia zagrała z Dominikaną. Dopiero tie-break wyłonił zwycięzcę tego meczu. Po ciekawej walce triumfowały Dominikanki.

W Bangkoku w meczu reprezentacji Włoch z Turcją to Azzurre były faworytkami tego spotkania. Włoszki do tej pory miały na swoim koncie cztery wygrane i dwie porażki, Turczynki zaledwie jedno zwycięstwo. Już pierwszy set pokazał, że podopieczne trenera Davide Mazzantiego bardzo poważnie traktują walkę o awans do Final Six tegorocznej edycji World Grand Prix. Świetnie spisywała się w ataku młoda liderka włoskiego zespołu, Paola Egonu. Włoszki szybko odskoczyły rywalkom na bezpieczną odległość, a Turczynki nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki i zasłużenie przegrały do 17. W drugim secie jednak podopieczne Giovanniego Guidettiego otrząsnęły się i postawiły Włoszkom twarde warunki. Ku zaskoczeniu wszystkich role się odwróciły i tym razem do siatkarki tureckie dyktowały warunki. Wśród nich wyróżniała się skutecznością Meryem Boz, która poprowadziła swoją drużynę do wygranej 25:20 i tym samym Turczynki wyrównały stan spotkania.

W trzecim secie Włoszki wróciły do swojej dobrej, a przede wszystkim skutecznej gry. Po wyrównanym początku odskoczyły rywalkom i pewnie zmierzały do wygranej. Paolę Egonu w ataku wspierały Fatime Sylla i Caterina Bosetti i Włoszki znów były stroną dominującą. Wygrały 25:21 po raz drugi tego dnia, obejmując prowadzenie. Najwięcej emocji wzbudziła czwarta partia tego spotkania, która była też najbardziej wyrównana. Żaden z zespołów nie mógł wypracować sobie większej przewagi, trwała walka punkt za punkt, a kibice mogli oglądać długie i efektowne wymiany. W końcówce doszło do gry na przewagi, w której oba zespoły miały kończące piłki – Włoszki meczowe, a Turczynki setowe na wagę tie-breaka. Przełamanie przyszło przy stanie 30:30 – dwie kolejne piłki wygrały Azzurre i to one zapisały na swoim koncie 3 punkty oraz piątą wygraną w tegorocznej edycji World Grand Prix.

Włochy – Turcja 3:1
(25:17, 20:25, 25:21, 32:30)

Włochy: Egonu (23), Sylla (16), Bosetti (15), Folie (12), Chirichella (6), Malinov (1), De Gennaro (libero) oraz Sorokaite, Loda, Orro i Tirozzi
Turcja: Boz (19), Arici (14), Ismailoglu (10), Yildirim (1), Alikaya, Babat, Orge (libero) oraz Caliskan (6), Baladin (5), Uslupehlivan (1), Akoz (libero), Ercan i Dilik

Spotkanie lepiej rozpoczęły przyjezdne (3:0). Za sprawą dobrej gry w obronie i przy celnych zagrywkach Chatchu-On Moksri Tajki szybko odwróciły wynik (8:4). Dopiero atak Giny Altagracii Mambru Casilli przerwał efektowną serię gospodyń (5:8). Gra wyrównała się. Żywiołowo reagująca publiczność wspierała miejscowe zawodniczki. Nie brakowało ciekawych wymian. Więcej błędów popełniały jednak siatkarki z Dominikany, przez co nie były w stanie zniwelować strat. Z akcji na akcję dystans punktowy zaczynał się powiększać. Atak z drugiej linii Ajcharaporn Kongyot dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:12). Pojedyncze zagrania Annerys Victorii Vargas Valdez na niewiele się zdały. Tajki do końca kontrolowały sytuację, triumfując po ataku Hattayi Bamrungsuk.

Z wysokiego C drugą odsłonę rozpoczęły gospodynie (6:1). Tajki nie utrzymały wysokiego poziomu gry, zaczęły pojawiać się proste błędy (7:5). Reprezentantki Tajlandii miały coraz więcej problemów, żeby zdobywać punkty, za to Dominikanki wykorzystywały kolejne kontrataki (9:9). W kolejnych akcjach rozpoczęła się walka punkt za punkt (11:11). Z czasem inicjatywę zaczęły przejmować siatkarki z Dominikany. Dystans zaczął rosnąć. Tajki nie radziły sobie z przyjęciem zagrywki, przez co nie były w stanie wyprowadzić skutecznego ataku (13:19). Nie poddawały się jednak i w końcówce zniwelowały większość strat. Nie wystarczyło to jednak do odwrócenia losów seta, którego Dominikanki wygrały do 21.

Otwarcie trzeciej odsłony było znacznie bardziej wyrównane (8:7). W kolejnych akcjach drużyny wymieniały się skutecznymi atakami. Po jednej stronie skutecznie punktowała Mambru, a po drugiej Chatchu-On Moksri (16:16). W dalszej fazie seta sytuacja nie ulegała zmianie. Dopiero w końcówce na trzy punkty odskoczyły Tajki (20:17). Po interwencji trenera Marcosa Kwieka przyjezdne odrobiły straty, doprowadzając do walki na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowały gospodynie, triumfując 26:24.

Chociaż dwie pierwsze akcje należały do Tajek, przeciwniczki szybko przejęły inicjatywę (2:0, 2:5). Z akcji na akcję przyjezdne coraz pewniej poczynały sobie na siatce. Najjaśniejszą gwiazdą Dominikany była niezmiennie Gina Altagracia Mambru Casilla. W kolejnej fazie seta sytuacja na boisku nie ulegała zmianie. Podczas drugiej przerwy technicznej trzypunktowe prowadzenie utrzymywały siatkarki z Dominikany (16:13). Po regulaminowym czasie do głosu ponownie doszły Tajki, skutecznie punktowała Wilavan Apinyapong. Gospodynie przy głośnym wsparciu publiczności doprowadziły do wyrównania (19:19). Podopieczne Danaia Sriwacharamaytakula nie zdołały jednak pójść za ciosem. Końcówka należała już do przyjezdnych, które wygrały do 21.

Piątą odsłonę lepiej otworzyły przyjezdne (6:4). Ich seria trwała również po zmianie stron (9:4). Tajki były zupełnie bezradne. Dopiero pod koniec seta gospodynie przerwały dobrą passę Dominikanek (5:10). Podopieczne trenera Kwieka nie miały jednak zamiaru ustępować pola i w kolejnym ustawieniu ponownie dążyły do zwycięstwa. Chociaż w końcówce toczyła się wyrównana walka, na niewiele się to zdało. Ze zwycięstwa w całym meczu mogły cieszyć się przyjezdne.

Tajlandia – Dominikana 2:3
(25:17, 21:25, 26:24, 21:25, 7:15)

Tajlandia: Moksri (23), Kongyot (10), Thinkaow (7), Bamrungsuk (5), Kokram (4), Tomkom (3),  Pannoy (libero) oraz Pairoj (libero), Apinyapong (9), Bundasak (4) i Guedpard
Dominikana: Mambru Casilla (25), Martinez B. E. (19), Vargas (14), Martinez J. (12), Frica (3), De La Cruz, Castillo (libero) oraz Peña (10), Dominguez, Brens i Rodriguez