Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. E1: W Long Beach wygrane Turczynek i Amerykanek

WGP, gr. E1: W Long Beach wygrane Turczynek i Amerykanek

W nocy polskiego czasu rozegrano kolejne mecze grupy E1 World Grand Prix. W Long Beach w USA Turcja pokonała 3:1 reprezentację Niemiec, notując tym samym na swoim koncie trzecie zwycięstwo. Amerykanki w trzech setach wygrały z Japonkami i z czterema wygranymi na koncie zajmują 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Turczynki doskonale rozpoczęły premierową partię, dwa asy serwisowe Yildirim i skuteczny atak Uslupehlivan dały im prowadzenie 3:0. Tuż po pierwszej przerwie technicznej do remisu doprowadziła dopiero swoim blokiem Lippmann, jednak kolejne trzy punkty należały do rywalek. Na drugi regulaminowy czas drużyny sprowadziła Baladin przy prowadzeniu Turcji 16:12. Po niej turecki zespół popisał się serią zdobycia trzech kolejnych oczek, przez co przewaga wzrosła do siedmiu punktów. Partię zakończył natomiast błąd Niemek w polu serwisowym, Turczynki wygrały 25:18.

Drugiego seta lepiej rozpoczęły siatkarki z Niemiec, które po asie serwisowym Silge prowadziły 8:4. Niemki bardzo dobrze grały zagrywką i blokiem, w szczególności dobrze w tych elementach radziła sobie Lippmann. W wyniku tego na drugiej przerwie technicznej niemiecki zespół miał już sześć oczek przewagi. Prowadzenie nie było już zagrożone do końca seta, który zakończył się wynikiem 25:16.

W trzeciej odsłonie spotkania tempo gry narzucały od początku Turczynki, które prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Następnie atakiem po bloku popisała się Uslupehlivan, czym powiększyła prowadzenie swojej ekipy do czterech oczek. Niemki jednak nie odpuszczały i po chwili zbliżyły się na punkt do rywalek. W dalszej fazie seta Turcja odzyskała czteropunktowe prowadzenie, a po skutecznym ataku Yildirim zwiększyła je do siedmiu oczek. Przewagę zdołała jeszcze nieco zniwelować Mollers, ale następne akcje należały już tylko do tureckich zawodniczek, które ostatecznie wygrały 25:19.

Czwarta partia to bardzo dobra gra Uslupehlivan w zagrywce, jej drużyna prowadziła 7:4. Następnie stratę do jednego punktu zmniejszyła Hanke, a do remisu blokiem doprowadziła Lippmann. Później Akman zwiększyła przewagę Turczynek do dwóch oczek, a Niemki nie potrafiły już do końca seta zbliżyć się do rywalek, które zwyciężyły 25:19.

Turcja – Niemcy 3:1
(25:18, 16:25, 25:19, 25:19)

Turcja: Uslupehlivan (17), Akman (13), Yildirim (11), Kalac (8), Baladin (4), Aydinlar (4), Dalbeler (libero) oraz Yilmaz (12), Durul i Dilik
Niemcy: Lippmann (21), Silge (11), Schwertmann (9), Izquierdo (8), Hanke (6), Poll (6), Dürr (libero) oraz Orthmann (3), Stigrot (1), Hölzig (1) i Möllers

Amerykanki za sprawą Lowe i Hill znakomicie otworzyły mecz, prowadząc 8:4. Następnie reprezentantki USA zdobyły sześć kolejnych punktów, m.in. dzięki asom serwisowym Adams. Japonki próbowały dogonić rywalki, dobrze w zagrywce prezentowała się Sakoda, ale było to za mało na doskonale dysponowane rywalki. Piłkę setową dla USA dała Akinradewo, a wykorzystała ją Hill swoim skutecznym atakiem, Amerykanki zwyciężyły tym samym 25:16.

Japonki udanie rozpoczęły drugą partię, po asie serwisowym Ishii prowadziły 4:1. Tą samą bronią odpowiedziała po chwili Hill, czym wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 6:5. Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni miały jednak w swoich szeregach Ishii, która sprowadziła drużyny na pierwszą przerwę techniczną. Później jednopunktowe prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, raz jedna, a raz druga ekipa przeważała. Do samego końca trwała wyrównana walka, ale dwie ostatnie akcje należały do Amerykanek, które ostatecznie triumfowały 25:23.

Trzecia odsłona spotkania to początkowo znów pokaz siły Ishii, która dała prowadzenie 5:3 swojej drużynie. Następnie za sprawą Akinradewo i Larson Amerykankom udało się wypracować sobie dwupunktową przewagę. Kolejne punkty blokiem dołożyła Hill, czym powiększyła przewagę do pięciu oczek. Prawie całą stratę Japonek zniwelowała Nabeya, która doskonale prezentowała się w polu serwisowym. Później jeszcze dwukrotnie Japonia traciła kontakt z rywalkami, ale szybko doprowadzała do remisu. W końcówce jednak skoncentrowane Amerykanki nie dały już sobie wyszarpać zwycięstwa. Seta zakończyła Murphy, zawodniczki z USA wygrały 25:21.

USA – Japonia 3:0
(25:16, 25:23, 25:21)

USA: Akinradewo (14), Hill (13), Larson-Burbach (11), Adams (10), Lowe (9), Glass (2), Banwarth (libero) oraz Murphy (5), Thompson i Lloyd
Japonia: Nagaoka (16), Ishii (10), Nabeya (5), Yamaguchi (3), Shimamura (3), Miyashita (2), Sato (libero) oraz Sakoda (2), Uchiseto i Tashiro