Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. D3: Wysokie zwycięstwa Chorwacji i Peru

WGP, gr. D3: Wysokie zwycięstwa Chorwacji i Peru

W peruwiańskim Chiclayo rozpoczął się w nocy polskiego czasu turniej grupy D3 World Grand Prix. Niepokonane w tegorocznych rozgrywkach drużyny Peru i Chorwacji odniosły wysokie i szybki wygrane. Chorwatki w trzech szybkich setach uporały się z reprezentacją Kuby, gospodynie rozgromiły wręcz Algierię, pozwalając rywalkom na zdobycie zaledwie 29 małych punktów.

Zaledwie 20 minut potrzebowały siatkarki z Chorwacji, żeby wygrać inaugurującą partię meczu z Kubankami. Stało się to możliwe głównie dzięki świetnej postawie Samanthy Fabris, która w finalnym rozrachunku zdobyła aż 19 oczek na rzecz swojego zespołu w  trzech krótkich setach. Jej przeciwniczki popełniały natomiast wiele niewymuszonych błędów, z którymi nie mogła sobie poradzić nawet Heidy Rodriguez Lopez, stanowiąca motor napędowy siatkarek z Gorącej Wyspy (7 punktów w całym boju). Te dwa „czynniki” przyczyniły się do wysokiej wygranej Chorwatek w pierwszej partii (25:13).

Podobny przebieg miało kolejne rozdanie, choć początkowo walka była nieco bardziej wyrównana, co było pokłosiem niezłej postawy na środku siatki Daimary Lescay (3 oczka). Ponownie nieźle zaczęła sobie radzić Rodriguez, jednak kolejne fale niepotrzebnych błędów zalały kubańskie boisko. Właśnie to w końcówce dodało pewności siebie Chorwatkom, które partię skończyły, wygrywając 25:15.

Po dwóch podobnie jednostronnych partiach stało się jasne, że zawodniczkom z Gorącej Wyspy będzie bardzo trudno powrócić do meczu. Mimo tego próbowały – wynik doszedł nawet do pułapu 9:8 dla Kubanek. Kiedy akcję później w polu serwisowym pojawiła się Ana Grbac, przysłowiowo „nie było czego zbierać”, bowiem siatkarka ta swoją zagrywką doprowadziła do wyniku 16:9 na korzyść jej teamu. Spotkanie na fali wznoszącej zakończyła bezwzględnie egzekwująca niedociągnięcia rywalek Fabris, dzięki czemu Chorwatki cieszyły się ze zwycięstwa w trzech partiach.

Chorwacja – Kuba 3:0
(25:13, 25:15, 25:13)

Chorwacja: Fabris (19), Topić (9), Jerkov (9), Dumancić (7), Grbac (4), Strunjak (4), Sain (libero) oraz Klarić (8) i Cvetnić
Kuba: Rodriguez (7), Matienzo (4), Lescay (3), Casanova (1), Hernandez, Alvarez, Borrell (libero) oraz Gracia (4), Sanchez (3) i Palma

O jeszcze bardziej jednostronnym widowisku można było mówić w kontekście pojedynku pomiędzy Peruwiankami i Algierkami, w którym te drugie w sumie zdobyły… 29 punktów. Siatkarki z Ameryki Południowej przybyły, zobaczyły i zwyciężyły rywalki w trzech krótkich odsłonach, rozpoczynając od prowadzenia 8:3 na pierwszej przerwie technicznej, a po szczelnym bloku Mirtha Uribe doprowadzając do stanu 13:5. Afrykanki były ledwie tłem dla przeciwniczek, skutkiem czego pierwsza odsłona boju zakończyła się po 18 minutach (9:25).

W tych rozgrywkach przegrywający dotychczas wszystko zespół z Czarnego Lądu objął jednak prowadzenie – było to 1:0 na początku drugiego rozdania. Angela Leyva nie pozwoliła jednak na długotrwałe utrzymanie takiego wyniku i to ona przejęła kontrolę nad spotkaniem (20 punktów w meczu). Na linię mety drugiego seta Peruwianki weszły przy takich samych statystykach jak w przypadku pierwszego rozdania – po 18 minutach widowiska.

Trzecią partię na korzyść Amerykanek rozstrzygnął jednak inny duet – Mirtha Uribe i Carla Rueda – który doszedł do głosu na początku tej odsłony rywalizacji. Wypracowawszy komfortowe prowadzenie dla swojego zespołu, oddały pałeczkę pierwszeństwa Leyvie, która zakończyła pojedynek asem serwisowym przy stanie 25:11 (cały mecz trwał 56 minut).

Peru – Algieria 3:0
(25:9, 25:9, 25:11)

Peru: Leyva (20), Uribe (10), Rueda (10), Yllescas (7), Frias (4), Muñoz, Palacios (libero) oraz Urrutia (3), Machado (1), Gomez (1) i Regalado
Algieria: Abderrahim (5), Brahmi (3), Boukhima (3), Arbouche (2), Guimour (1), Kahina (1), Dali (libero) oraz Achour (2), Benmokhtar (1), Magnana (1) i Imadali