Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. D2: Triumfy Kolumbijek i Niemek

WGP, gr. D2: Triumfy Kolumbijek i Niemek

W Ałmatach trwa walka w grupie D2. Po ciekawym pojedynku w pierwszym meczu tego turnieju Kolumbijki wygrały z Chorwatkami 3:1. W drugim spotkaniu dnia Kazaszki podejmowały Niemki. Gospodynie po dobrym otwarciu nie zdołały pójść za ciosem i ostatecznie przegrały 1:3.

Spotkanie lepiej rozpoczęły Kolumbijki. Wysoką skuteczność w ataku utrzymywały Dayana Segovia i Giselle Perez. Gdy dystans wzrósł do trzech oczek, o czas poprosił trener Chorwatek (11:8). Dobrze funkcjonował kolumbijski blok. Pomimo starań Katariny Pavičić to podopieczne Antonio Rizoli pozostawały na prowadzeniu (16:13). Chorwatki nie odpuszczały i po skutecznym zagraniu Samanty Fabris doprowadziły do wyrównania (17:17). Z akcji na akcję walka była coraz bardziej zacięta. Ostatecznie jednak w końcówce do głosu ponownie doszły Kolumbijki, a dwa skuteczne ataki Segovii przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść Kolumbijek.

Druga partia rozpoczęła się od wyrównanej walki, dopiero po błędach Chorwatek to ich przeciwniczki prowadziły podczas pierwszej przerwy technicznej (8:6). Z czasem dystans zaczął się powiększać. Nie do zatrzymania była Maria Margarita Martinez, a w drużynie z Chorwacji mnożyły się błędy (13:8). Dopiero przy zagrywkach Katariny Pavičić Chorwatki zaczęły odrabiać straty, a o czas poprosił trener Kolumbii (14:12). Interwencja szkoleniowca pomogła zespołowi, który przerwał dobrą passę przeciwniczek i podczas drugiej przerwy technicznej prowadził 16:13. Taka sytuacja nie trwała jednak długo, ponieważ dobrze dysponowane w polu zagrywki Chorwatki po asie doprowadziły do remisu (16:16). W dalszej części seta trwała wyrównana walka, żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć rywalkom (22:22). Dopiero po zaciętej grze na przewagi w tym secie triumfowały Chorwatki (27:25).

Podrażnione porażką Kolumbijki z wysokiego C rozpoczęły kolejną odsłonę (8:4). Raz po raz punktowała Dayana Segovia. Pojedyncze ataki Fabris i Lucij Mlinar nie wystarczyły, by odrobić straty. Po ataku Amandy Coneo podczas drugiej przerwy technicznej Kolumbijki prowadziły trzema punktami. W dalszej fazie seta sytuacja na boisku nie ulegała zmianie. Swobodnie atakowała Martinez (20:16). Kolejne przerwy dla Chorwatek na niewiele się zdały. Kolumbijki nie traciły koncentracji i wygrały do 19.

W czwartym secie reprezentacja Kolumbii kontynuowała skuteczną grę (5:1). Dopiero gdy uaktywniły się Milnar i Ćurak, dystans zaczął szybko topnieć. Efektowne zagranie z lewego skrzydła Fabris pozwoliło Chorwatkom odwrócić wynik (12:11). Gra wyrównała się. Żaden z zespołów nie był w stanie zbudować wyraźnego prowadzenia. Obie drużyny skuteczne zagrania przeplatały z prostymi błędami. W końcówce to Kolumbijki przejęły kontrolę nad grą. W ostatnich akcjach to Martinez poprowadziła swoją reprezentację do zwycięstwa.

Kolumbia – Chorwacja 3:1
(25:22, 25:27, 25:19, 25:20)

Kolumbia: Segovia (17), Martinez (16), Rangel (7), Carabali (3), Perez (2), Marin (2), Gomez (libero) oraz Coneo (8), Pasos (1), Montero i Olaya
Chorwacja: Fabris (17), Mlinar (14), Pavičić (10), Butigan (5), Strunjak (3), Ćurak, Sain (libero) oraz Vukasović (3), Stimac (1) i Luketić

Mecz gospodyń z Niemkami rozpoczął się od wymiany skutecznych zagrań (6:8). Po jednej stronie celnie atakowała Louisa Lippmann, po drugiej punktowała Żdanowa (12:12). Przy celnych zagrywkach Alli Bogdaszkiny Kazaszki odskoczyły na dwa punkty. Niemki zaczęły popełniać błędy, co wykorzystywały gospodynie. Autowy atak Lippmann skłonił trenera Niemek do wzięcia czasu (19:17). Kazaszki utrzymywały się na prowadzeniu, stopniowo zaczęły górować na siatce. Skuteczne zagranie Kateriny Tatko dało serię piłek setowych dla reprezentacji Kazachstanu, a punktowy blok zakończył pierwszego seta (25:20).

W drugiej odsłonie gospodynie poszły za ciosem (6:3), jednak Niemki szybko opanowały sytuację po ataku Jennifer Pettke, doprowadzając do remisu (6:6). Z akcji na akcję coraz skuteczniej blok omijała Lippmann, a Niemki zaczęły budować przewagę (12:9). Chociaż seria bloków pozwoliła Kazaszkom zniwelować straty, to przyjezdne po zagraniu Leonie Schwertzmann prowadziły podczas drugiej przerwy technicznej (16:13). Gdy to Niemki zaczęły zatrzymywać ataki rywalek, dystans punktowy powiększył się (22:17). Pojedyncze zagrania Bogdaszkiny na niewiele już się zdały, bo to podopieczne Felixa Koslowskiego triumfowały 25:18.

Od początku trzeciego seta w drużynie z Kazachstanu mnożyły się błędy (4:8). Niemki górowały w każdym elemencie. Skuteczna zagrywka pozwalała im blokować ataki przeciwniczek (13:7). Chociaż po czasie na życzenie Wiaczesława Szaprana gospodynie odrobiły kilka punktów, wciąż w uderzeniu pozostawały Niemki, które po ataku przez środek Schwertzmann zeszły na przerwę techniczną, prowadząc 16:11. W kolejnych akcjach dystans utrzymywał się. Pomimo roszad w składzie sytuacja na boisku nie ulegała zmianie. Skuteczny atak Jennifer Geerties i zagranie Lippmann zakończyły kolejną odsłonę (25:17).

Otwarcie czwartej partii było wyrównane (5:5). Dopiero dobra dyspozycja na siatce Pettke pozwoliła Niemkom odskoczyć (7:5). Seria przyjezdnych trwała, po asie Geerties o czas poprosił kazachski szkoleniowiec (10:5). Niemki nie zwalniały tempa. Pomimo starań Bogdaszkiny utrzymywała się znaczna różnica punktowa. Podopieczne trenera Koslowskiego nie ustrzegły się jednak prostych błędów. Po drugiej przerwie technicznej gra Niemek na nowo nabrała rozpędu. Przy stanie 14:19 ostatni czas wykorzystał trener Szapran. Pomimo zmian gra Kazaszek nie ulegała poprawie (15:20). Reprezentacja Niemiec punktowała raz za razem, co pozwoliło jej na zwycięstwo 25:21.

Kazachstan – Niemcy 1:3
(25:20, 18:25, 17:25, 25:21)

Kazachstan: Bogdaszkina (20), Żdanowa (17), Tatko (10), Safronowa (8), Beresnewa (6), Akiłowa (1), Kempa (libero) oraz Jakowlewa, Batkuldina i Fendrikowa (libero)
Niemcy: Lippmann (17), Geerties (14), Poll (13), Pettke (13), Schwertmann (12), Hanke, Dürr (libero) oraz Kemmsies (3) i Grosser (3)