Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C3: Kazachstan i Kolumbia walczą o finał

WGP, gr. C3: Kazachstan i Kolumbia walczą o finał

W pierwszym dniu rozgrywanego w kolumbijskim Cali turnieju grupy C3 World Grand Prix zabrakło emocji. Kazachstan gładko pokonał 3:0 reprezentację Australii, rozbijając rywalki w drugiej partii do… 6! W drugim meczu gospodynie w trzech setach wygrały z Meksykiem i podobnie jak Kazaszki wciąż liczą się w walce o miejsce w finale grupy 3.

Siatkarka z Kazachstanu, Jekaterina Żdanowa, była zawodniczką kluczową dla przebiegu rywalizacji w inaugurującym secie meczu z Australijkami. To właśnie dzięki niej i stosunkowo sporej liczbie błędów własnych po drugiej stronie siatki zespół z Azji Środkowej łatwo poradził sobie z Kangurami. Duży wpływ na finalny wynik pierwszej partii miały środkowe zwyciężczyń, które przy świetnych obronach Tatiany Fendrikowej poskromiły wszelkie ofensywne zapędy przeciwniczek (25:14).

Najciekawszy i rzadko spotykany wynik padł jednak w drugiej odsłonie pojedynku, kiedy to Kazaszki wygrały do… 6. Mimo starań Elizy Hynes talent Iriny Shenberger spowodował bezsprzeczne oddanie prowadzenia w ręce Azjatek i kolejne fale błędów po stronie Australijek. Te drugie kompletnie zgubiły swój rytm gry, nie potrafiły zorganizować się w obronie najprostszych zagrań, przez co doświadczyły jednej z najbardziej dotkliwych porażek w setach w trwającej edycji World Grand Prix.

Najwięcej walki było w trzeciej odsłonie meczu, kiedy to do stanu 12:12 trwała bardzo zacięta rywalizacja. Sport ma jednak to do siebie, że w większości przypadków jest sprawiedliwy, a co za tym idzie, po dwóch tak dotkliwych porażkach, mimo częściowego odbudowania się, Australijki nie były w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu odporności psychicznej. Kilka bloków Kazaszek i jedno mocne zbicie Hynes spowodowały, że to ciągle zespół z pogranicza Europy i Azji liczy się w walce o miejsce w finale grupy 3 (25:20).

Kazachstan – Australia 3:0
(25:14, 25:6, 25:20)

Kazachstan: Shenberger (8), Berensewa (7), Żdanowa (6), Łukomskaja (4), Issajewa (3), Anikonowa (2), Fendrikowa (libero) oraz Anarbajewa (5), Ilina (3), Tatko (1) i Kawtorina (libero)
Australia: Hynes (10), Godfrey (6), Reeve (6), Sadler (1), Sloane, Carey, De Innocentiis (libero) oraz Watt, Morrow, Martiin, Bettenay i Payne

Madelaynne Montaño – nazwisko znanej z gry w Orlen Lidze Kolumbijki na pewno zapamiętają siatkarki z Meksyku, bowiem to właśnie ta siatkarka w piątkowym meczu była osią, na której jej drużyna zbudowała ostateczny sukces. Już od początku rywalizacji brała ona na siebie odpowiedzialność za wyniki w trudnych piłkach, stanowiąc jednocześnie bardzo duże wsparcie dla Moreno Pino Kenny, która zdobyła najwięcej punktów w meczu (17 oczek). W pierwszej i następnej partii po drugiej stronie siatki najwięcej do powiedzenia miała Lizbeth Sainz, jednak nawet jej pewne zbicia nie były w stanie przełamać kolumbijskiego oporu, co poskutkowało dwoma setami na korzyść zawodniczek z państwa leżącego nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym (w inaugurującej batalii zwyciężyły do 19, a seta później do… 10).

Mimo 0:2 w plecy siatkarki z Meksyku starały się poskromić przeciwniczki, a powiew świeżości w ich grę wniosła kapitan, Dulce Carranza. Swoje chciała dorzucić także głównie wchodząca na zmiany Monica Moreno, jednak Kolumbijki nie utraciły raz zdobytej pewności siebie. Kiedy mocniejszy zespół raz jeszcze wypracował sobie zdecydowane prowadzenie (momentami sięgające nawet sześciu oczek), to nie było już mowy o powrocie Meksykanek do meczu (25:18).

Kolumbia – Meksyk 3:0
(25:19, 25:10, 25:18)

Kolumbia: Kenny (17), Montaño (14), Garcia (5), Rangel (3), Marin (2), Martinez (2), Toro (libero) oraz Coneo (10), Segovia, Mancilla i Gomez (libero)
Meksyk: Candelas (10), Sainz (9), Maldonado (3), Gamez (2), Lopez (1), Hernandez (1), Olmos (libero) oraz Carranza (5), Bañuelos (4), Herrera (1) i Gomez